+48690170051

Podróże kulinarne – 20 smacznych państw, które warto odwiedzić

Podróżowanie nieodłącznie kojarzy nam się nie tyle z odwiedzaniem nowych miejsc, co z próbowaniem nowych smaków, zagłębianiem się w kulinarne tajniki danego kraju. Jedzenie to nie tylko jego smak i zapach, ale to co sobą reprezentuje i co może nam powiedzieć o ludziach je przyrządzających, a także o historii kraju, w którym powstało. Niezależnie od tego, czy jest to domowy posiłek w czyjejś kuchni, czy też wykwintna uczta nagrodzona gwiazdką Michelin, ciekawe doświadczenie może naprawdę przekazać tę historię z pasją.

Jedzenie od dawien dawna jest jednym z najlepszych sposobów na zrozumienie lokalnej kultury i zwyczajów. Stół to obszar, przy którym dzieje się magia, którą tworzą ludzie. Nie należy zapominać, że wiele religii kręci się wokół jedzenia, a bogowie doceniają ofiary złożone z żywności, co można dobitnie zaobserwować np. na wyspie Bali, gdzie w przydomowych świątyniach składa się ogromne ilości żywności dla bóstw.

Uwielbiamy eksplorować miejscowy street food, ale także restauracje rekomendowane przez Michelin, bo właśnie wtedy możemy zobaczyć pełny obraz tego co kraj ma do zaoferowania. Spotykamy ulicznych straganiarzy, którzy od lat pracują nad esencją serwowanego przez siebie specjału, jak również szefów kuchni tworzących nowoczesne smaki w wersji fusion. Za każdym razem odbywamy wycieczki z przewodnikami, bo dzięki nim jesteśmy w stanie zaglądnąć w zakątki gdzie docierają nieliczni. Nic się przed nami nie ukryje. Jesteśmy wielbicielami dobrego jedzenia!

Jeśli po przyjeździe na nowy teren, pierwszy zmysł jaki wchodzi u Was na pełne obroty to zmysł smaku, to świetnie trafiliście! Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najsmaczniejszych krajów pod względem jedzenia. Każdy z tych krajów zaskakuje aromatycznością przygotowywanych tam potraw.

Czy to laksa w Malezji, zupa pho w Wietnamie, czy pad thai w Tajlandii – na całym świecie można znaleźć wiele niesamowitych dań, których nie można przegapić będąc w danym kraju. Przygotuj się na niesamowitą kulinarną podróż i odkryj najlepsze miejsca dla smakoszy takich jak Ty!

Kraje z najlepszym jedzeniem na świecie (A-Z)

Argentyna

podróż kulinarna do ArgentynyArgentyna nierozłącznie kojarzy się z najlepszymi stekami i winami, co rokrocznie przyciąga tutaj tysiące smakoszy. Kuchnia Argentyny kształtowała się na przestrzeni wieków dzięki wpływom całego kontynentu, a także europejskim przybyszom z Hiszpanii, Włoch czy Francji. Asado, bo tak nazywa się wysławiona tutaj technika grillowania mięsa to nie tyle grillowanie co sztuka grillowania. Wszak od tego słowa pochodzi słowo „Asador”, które oznacza osobę przygotowującą mięso i jest cenioną funkcją w argentyńskiej społeczności! Jeśli jesteście fanami grillowanego mięsa, to właśnie odnaleźliście swoje kulinarne eldorado! Argentyna to mekka wielbicieli mięsa.

Jeśli nie wiesz gdzie udać się po przylocie do Argentyny, to z pewnością zainteresują Cię takie miejscowości jak Mendoza, Salta, Neuquen czy La Rioja uchodzące za najwspanialsze regiony winiarskie z wieloma restauracjami i widokiem na Andy, gdzie można skosztować soczystych wołowych steków podawanych z aromatycznym chimichurri, mieszanką mielonych ziół i czosnku czy wybornej jagnięciny, oczywiście w akompaniamencie wytrawnego wina ze szczepu Malbec.

Prócz mięsa, Argentyna może zaoferować takie przysmaki jak provoleta (pieczony ser podawany z oliwkami, chlebem i kiełbasą chorizo), a także alfajores (mleczne ciasteczka z kajmakiem) czy niezliczone rodzaje empanadas (smażone „pierogi” nadziewane serem, cebulą, kremową kukurydzą lub oczywiście mięsem).

W stołecznym Buenos Aires nie brakuje restauracji, kawiarni i małych osiedlowych barów, w których spróbujesz popularnych argentyńskich specjałów. Ciekawą tradycją jest również picie mate, które zdobywa w kraju nad Wisłą coraz więcej zwolenników. Zioło yerba mate zaparza się w gorącej wodzie (70°C) niczym herbatę i pije ze specjalnej tykwy przez metalową słomkę. Napar może nie jest najlepszy w smaku, ale ma magiczne właściwości.

Azerbejdżan

podróż kulinarna do AzerbejdżanuAzerbejdżańska uczta to kolorowe połączenie potraw i składników – tych miejscowych, a także inspirowanych latami wpływów tureckich, irańskich i wschodnioeuropejskich. Tutejsza kultura żywieniowa oparta jest na wieloletnich filozofiach lokaworyzmu (spożywania żywności produkowanej w promieniu 100 do 250 kilometrów od domu), samowystarczalności i sezonowości.

Osiem stref klimatycznych kraju obdarowuje mieszkańców mnóstwem świeżych produktów — w tym brzoskwiń, granatów, jabłek, fig, szafranu czy słodkiej papryki. Podczas gdy owce i bydło hodowane na stepie dostarczają mięsa i nabiału, z Morza Kaspijskiego czerpane są różnorodne świeże owoce morza, a rozległe łąki i pas ryżowy dostarczają krajowi zbóż.

Plov (pilaw) z dodatkiem szafranu, król na azerbejdżańskim stole, jest zawsze w centrum uwagi, a w jego towarzystwie znajdziemy grillowane kebaby, szaszłyki, dolmy i zimne sałatki. Często towarzyszy im lampka azerbejdżańskiego wina lub sherbetu, orzeźwiającego napoju bezalkoholowego na bazie cytryny, cukru, szafranu i świeżych owoców. Do posiłków tradycyjnie podaje się czarną herbatę serwowaną w szklankach armudu w kształcie pąków róży, którą miejscowi piją z plasterkiem cytryny. Tradycje kulinarne kraju łączą się w stolicy Baku, gdzie w odrestaurowanych karawanserajach (przydrożnych zajazdach na historycznym szlaku handlowym Jedwabnego Szlaku) mieszczą się modne restauracje. Tymczasem podróż po regionach ukazuje krajobraz dań serwowanych w staromodny sposób w misach z miedzi i gliny: od wędlin w górach, po owoce morza na wybrzeżu.

Azerbejdżan to wciąż świeży kierunek na turystycznej mapie, który dla miłośników oryginalnej kuchni stanowi przystanek obowiązkowy! W Azerbejdżanie nie da się odejść od stołu głodnym.

Chiny

podróż kulinarna do ChinPomimo, że każdy z nas w przeszłości spotkał się z kuchnią chińską, chociażby w małym ułamku, to nic nie zastąpi podróży do państwa środka i eksploracji kulinarnych na miejscu. Dania, które znamy z wizyt „u Chińczyka” nijak mają się do prawdziwych chińskich smaków, ponieważ są mocno naciągane na europejskie standardy i nie mają z Chinami wiele wspólnego.

Kuchnia chińska jest tak dobra, że w każdym większym mieście znajduje się enklawa oddanych migrantów przygotowujących dania regionalne z Kantonu, Shandong, Jiangsu, Syczuanu i innych prowincji, obejmujące każde danie, od chow mein po wyśmienite dim sum. Wybierając się do Chin, będziecie mieli okazję doświadczyć jednej z najbogatszych kuchni na świecie, a spacerując po nocnych targach dostrzeżecie kunszt sprzedawców w zakresie smażenia na patelni i woku, kończąc na przyrządzaniu herbaty oolong z okolicznych gór.

Prawdopodobnie nie wszystkie chińskie potrawy przypadną Wam do gustu (nawet najbardziej żądni przygód podróżnicy mogą nadal unikać ulicznych potraw takich jak gigantyczne stonogi na patyku czy stuletnie jaja), w tym niezwykle fascynującym kraju jest mnóstwo niesamowitych dań, których musisz spróbować.

Gruzja

Nikt tak jak Gruzini nie zna się na biesiadowaniu, a idealna biesiada nie istnieje przecież bez wybornego wina i pysznej, pożywnej kuchni! Położona między Europą a Azją, gruzińska kultura kulinarna to wyjątkowa mieszanka wpływów Wschodu i Zachodu doprawiona kaukaskim temperamentem!

Najpopularniejsze dania kuchni gruzińskiej to chaczapuri, chleb z serem, który występuje w różnych regionalnych stylach, oraz chinkali, soczyste pierożki z mięsem doprawione ziołami i przyprawami. Gruzińskim posiłkom towarzyszą również różnorodne świeże i marynowane warzywa, głównie bakłażan, pomidory i papryka. Bakłażan z pastą orzechową badridżani to jedna z najlepszych na świecie wersji tego warzywa!

Przyprawy są integralną częścią gruzińskiej kuchni, a tradycyjne mieszanki, takie jak khmeli suneli (mieszanka kolendry, nagietka, niebieskiej kozieradki i innych), dodają głębi wielu potrawom. Inną charakterystyczną cechą jest stosowanie orzechów włoskich, często mielonych i mieszanych z sosami, zupami i gulaszami, takimi jak w satsivi, bogatym daniu z drobiu z sosem orzechowym.

Wino jest również głęboko zakorzenione w gruzińskiej kulturze, a kraj ten jest jednym z najstarszych regionów winiarskich na świecie. Wina gruzińskie, szczególnie te wytwarzane tradycyjną metodą qvevri przy użyciu dużych glinianych naczyń, są cenione za swój wyjątkowy charakter i naturalny proces produkcji.

Hiszpania

Hiszpania – królestwo tapasów, paelli i owoców morza, to jeden z ciekawszych europejskich kierunków na podróż kulinarną. Kuchnia hiszpańska różni się znacząco w zależności od regionu. Na szczęście samoloty z polskich miast kursują praktycznie we wszystkie zakątki Hiszpanii, co ułatwia weekendowe city breaki w różnych częściach ojczyzny sangrii i flamenco.

Galicja na północy słynie z najlepszych ośmiornic pulpo al gallego oraz papryczek pimiento de Padrón.

W Madrycie królują tapas, czyli małe talerzyki przekąsek idealne do dzielenia się przy wspólnym stole: ziemniaczki patatas bravas, omlet ziemniaczany tortilla de patatas, krążki kalmarów (czasami w formie pysznej kanapki bocadillo de calamares) czy krokieciki croquetas.

Valencia słynie z najlepszej paelli, którą w oryginale przyrządza się z mięsem kurczaka i królika. Co roku odbywa się tu Festival Paelli połączony z międzynarodowym konkursem przyrządzania tego narodowego hiszpańskiego dania.

Na południu zaś, w gorącej Andaluzji, warto spróbować lokalnych, dojrzewających szynek jak jamón ibérico czy jamón serrano, chłodników gazpacho i salmorejo czy chipirones – mini-kalmarów!

Na deser w Hiszpanii obowiązkowo zajadamy się churros, które popijamy migdałową chorchatą. A to tylko początek kulinarnej eksploracji Hiszpanii, która pełna jest lokalnie wytwarzanych produktów, regionalnych alkoholi i kulinarnych festiwali.

Indie

Podróż kulinarna do IndiiIndyjskie potrawy są jednymi z najczęściej spożywanych na całym globie, a zarazem najbardziej zróżnicowanymi. Na samą myśl o aromatach pikantnego indyjskiego curry cieknie nam ślinka! Jeśli połączyć to z niesamowitą różnorodnością pieczywa wypiekanego tradycyjnymi metodami to otrzymacie jedne najsmaczniejszych potraw.

Kruchy chleb paratha, puszyste bułeczki pav baji z curry, pachnące biryani, pikantny rogan josh, chrupiące panipuri i nieskończona gama słodyczy, kuchnia indyjska to niekończąca się podróż do historii, kultury, tradycji i religii jednego z najbardziej fascynujących krajów.

Indie są ulubionym miejscem wegetarian dzięki szerokiej gamie dań bezmięsnych, w których skład wchodzą wegetariańskie sosy, a także sławny ser paneer. Mięsożercy też będą zachwyceni! Jeśli danie zawiera mięso (na przykład kurczaka lub jagnięcinę), będzie wcześniej marynowane w różnych ziołach i przyprawach, najczęściej w anyżu, goździkach, garam masala, kardamonie, czosnku i kurkumie, co nadaje im niecodzienny aromat.

Jeśli podróżujesz po Indiach, wybranie się na wycieczkę kulinarną jest doskonałym sposobem na poznanie wszystkich pysznych potraw, których samodzielne odnalezienie mogłoby być bardzo trudne. Warto zasięgnąć wiedzy specjalistów, którzy pokażą Wam najlepsze kąski kuchni indyjskiej. Polecamy przejechać się rikszą podczas wycieczki kulinarnej po Starym Delhi, która obejmuje przystanek na największym targu przypraw w Azji. Takie wycieczki to zabawny i pouczający sposób na spróbowanie potraw.

Miej na uwadze, że Indie to niesamowicie zróżnicowany kraj i w zależności czy znajdziesz się na północy czy południu, potrawy będą się od siebie diametralnie różnić.

Indonezja

Podróż kulinarna do IndonezjiIndonezja ma bogatą i tętniącą życiem kulturę kulinarną, z nieskończoną różnorodnością smacznych dań do wyboru. Od aromatycznych curry i gulaszy po bogate dania z makaronem i owoce morza – każdy miłośnik jedzenia znajdzie coś dla siebie, zależnie w którym zakątku kraju akurat się znajdzie. W kraju, który składa się z 17 000 wysp pełno jest różnorodnych smaków. To mieszanka bioróżnorodności i wiekowych wpływów handlarzy z Indii, Bliskiego Wschodu i Azji Wschodniej.

Każdy region posiada unikalne przepisy charakterystyczne dla jego tradycji. Każdy z nich ma swoją własną odmianę „bumbu”, mieszanki przypraw i ziół, będącej kamieniem węgielnym kuchni indonezyjskiej. Dla wszystkich smakoszy skosztowanie ich wszystkich byłoby gigantycznym zadaniem.

Najpopularniejszymi daniami indonezyjskimi są nasi goreng (smażony ryż na 1000 sposobów), nasi campur (biały ryż z mnogością dodatków), gado-gado (sałatka z zielonych warzyw, jajka i kiełków w orzechowym sosie) i rendang (wołowina długo duszona w kilkunastu przyprawach). Zapraszamy do artykułu, w którym pisaliśmy szerzej o kuchni indonezyjskiej -> kuchnia indonezyjska | co zjeść w Indonezji?.

Iran

Podróż kulinarna do IranuKuchnia irańska to wyśmienita mieszanka bogatych smaków i przypraw, a każdy region kraju może pochwalić się swoim własnym, niepowtarzalnym akcentem. Typowe składniki dań irańskich to ryż, zboża, warzywa, owoce, zioła i przyprawy, jagnięcina, ryby i drób. Historia kuchni perskiej obejmuje tysiące lat, ponieważ na przestrzeni całej swojej historii pozostawała pod wpływem różnych kultur. Obejmuje to wpływy krajów Azji Środkowej, takich jak Uzbekistan i Tadżykistan, a także klasyczną kuchnię indyjską.

Perscy kucharze z czasem włączali do swoich stylów gotowania wpływy z krajów zachodnich, takich jak Francja; widać to m.in. w daniach takich jak fesenjan (gulasz z mielonych orzechów włoskich), który inspirowany jest francuską kaczką à l’Orange. Smaki Iranu wahają się od słodkich po pikantne i mogą się znacznie różnić w zależności od regionu. Na południu kraju dania są zwykle bardziej pikantne, podczas gdy te na północy są bardziej subtelne. Do popularnych przypraw zalicza się szafran, kurkumę, cynamon, kardamon i kminek, które nadają tradycyjnym potrawom wyjątkowego charakteru.

Jednym z najpopularniejszych dań w Iranie jest kebab chelow, czyli grillowane kawałki kurczaka lub jagnięciny podawane z szafranowym ryżem basmati i grillowanymi pomidorami. Inne regionalne specjały to tahdig (chrupiące danie z ryżu), kuku (frittata jajeczna z ziołami) i asheh reshteh (zupa strączkowa z makaronem). Desery są również bardzo popularne w Iranie, a baklawa jest tutaj ulubionym smakołykiem.

Japonia

Podróż kulinarna do JaponiiJaponia to kraj z bardzo bogatymi kulinarnymi tradycjami, którego zdecydowanie warto doświadczyć. Możemy mieć trochę złudne wrażenie, że kuchnię japońską znamy dobrze przez liczne restauracje z sushi i ramenem, ale to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest japońska sztuka żywieniowa. Scena kulinarna w Japonii niesamowicie tętni życiem, ale jest też bardzo przytłaczająca przez miliony świateł, reklam, neonów oraz barierę językową, która tylko zwiększa zamieszanie.

Dzięki własnemu określeniu piątego smaku umami (oprócz słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego) na długo przed tym, zanim stał się popularny na zachodzie, Japonia prezentuje wysoce wyrafinowaną kuchnię. Przygotowywanie posiłków to tutaj ceniony zawód, a znakomici kucharze przez lata skrupulatnie szkolą się pod okiem swoich mistrzów, zanim samodzielnie zaserwują idealne sashimi. To samo dotyczy ramenu, tempury, unagi (węgorza) i innych potraw przygotowywanych zgodnie z tradycjami kulturowymi przekazywanymi przez stulecia. Prezentacja jest również ważna, co smak potrawy.

Kluczem do dobrego japońskiego jedzenia jest zarówno świeżość, jak i jakość. Oprócz typowego baru sushi, japońskie targi uliczne są niezwykle interesujące dla smakoszy, szczególnie ulica Dotonbori w Osace, która serwuje szeroki wybór fast foodów, jak takoyaki (kulki ośmiornicy) czy okonomiyaki (smażony na patelni naleśnik warzywny z wieloma dodatkami). Po takiej uczcie nie pozostaje nam nic innego jak uraczenie się filiżanką zielonej herbaty. Kuchnia japońska zachwyca na każdym kroku, więc po wylądowaniu w stolicy Tokio masz wiele do przeżycia!

Korea Południowa

Podróż kulinarna do Korei PołudniowejKuchnia południowokoreańska to niezwykle różnorodne doświadczenie, na które składają się wpływy z całego świata. Została ukształtowana przez długą historię handlu i wymiany kulturalnej kraju, w ramach której tradycyjne koreańskie przepisy zostały wzbogacone o nowe składniki i techniki z innych krajów.

Głównymi składnikami są ryż, warzywa i mięso, chociaż popularne są również dania z owoców morza.

Kuchnia koreańska wykorzystuje również szereg przypraw, takich jak gochujang (pasta z czerwonej papryki), doenjang (pasta ze sfermentowanej soi) i ganjang (sos sojowy). Te przyprawy dodają głębi i złożoności potrawom, którym towarzyszą, zapewniając jednocześnie niepowtarzalny smak. Inne popularne przyprawy to nasiona sezamu, szczypiorek czosnkowy, proszek imbirowy i sól morska.

Z tych składników powstają różnorodne pyszne dania, w tym bibimbap (ryż z warzywami), samgyeopsal (boczek wieprzowy), japchae (smażony sojowy makaron) i bulgogi (marynowana grillowana wołowina).

Koreańskie jedzenie jest często dość ostre ze względu na obfite wykorzystanie papryczek chili w wielu potrawach. Może być również dość kwaśne ze względu na przewagę fermentowanych składników i past, takich jak kimchi czy doenjang. Słodki smak pojawia się natomiast w niektórych potrawach dzięki zastosowaniu miodu lub cukru w marynatach czy sosach.

W ostatnich latach w Korei Południowej panuje trend w kierunku fusion – łączenia tradycyjnych koreańskich technik gotowania z międzynarodowymi technikami z całego świata. Zaowocowało to wyjątkowymi kreacjami, takimi jak carbonara tteokbokki (kluski ryżowe w sosie carbonara) czy bulgogi tacos.

Bez względu na to, jakie masz podniebienie, zawsze będzie na Ciebie czekać coś wyjątkowego.

Malezja

Podróż kulinarna do MalezjiKuchnia malezyjska to zdecydowanie jedna z naszych ulubionych destynacji z racji swojej różnorodności odzwierciedlającej życie tej wielokulturowej populacji. Tutejsze posiłki wypełnione są wpływami malajskimi, chińskimi, indyjskimi i europejskimi co sprawia, że jest to prawdziwa smakowa bomba przyrządzona z użyciem wielu egzotycznych przypraw.

Zdecydowanie najciekawszymi miejscami na kulinarnej mapie Malezji są Kuala Lumpur (stolica, w której spotykają się wszystkie smaki Malezji), a także Penang (słynący najczęściej z fuzji kuchni malajskiej i chińskiej znanej jako Nyonya). Szerzej o kuchni malezyjskiej pisaliśmy w innym artykule pt. Kuchnia Malezyjska – Jedzenie w Malezji.

Maroko

Podróż kulinarna do MarokoKuchnia marokańska opiera się na tradycyjnej diecie berberyjskiej, składającej się z jagnięciny, warzyw i nabiału, a wszystko to uzupełnione delikatną mieszanką przypraw, takimi jak kminek, kurkuma, papryka i pieprz cayenne, a także aromatycznych ziół, takich jak mięta, kolendra i pietruszka. Wykorzystując wpływy śródziemnomorskie, dania marokańskie często zawierają oliwki, oliwę z oliwek i pomidory, co dodaje potrawom głębii i świeżości.

Najpopularniejsze posiłki zazwyczaj skupiają się wokół mięsa (z wyjątkiem wieprzowiny ze względu na ograniczenia dietetyczne muzułmanów), co sprawia, że znalezienie opcji bezmięsnych dla wegetarian stanowi czasem wyzwanie. Miejscowi szczególnie preferują kozinę i wołowinę, która często pojawia się w daniach z kuskusem i tradycyjnym tagine, pieczona na wolnym ogniu przez kilka godzin przed podaniem, aby po upieczeniu rozpływać się w ustach.

Obiad jest głównym posiłkiem w Maroku, zwykle bardziej treściwym niż śniadanie czy kolacja. Zwykle obejmuje sałatkę przystawkową, a następnie tagine i dużą miskę kuskusu. Chleb służy jako zwyczajowy dodatek, a herbata miętowa ma pierwszeństwo jako ulubiony napój.

Meksyk

Podróż kulinarna do MeksykuMeksyk to wspaniała kultura kulinarna, której każdy szanujący się smakosz musi przyjrzeć się z bliska. Odkrywając rdzenne korzenie – a także wpływy europejskie i afrykańskie – które ukształtowały dania, które znamy i kochamy, czekają na nas prawdziwe skarby. Tradycyjna meksykańska sztuka gotowania sięga około 9000 lat wstecz i łączy rodzime zwyczaje z hiszpańskimi stylami kolonialnymi.

Dla Meksykanów jedzenie jest powodem do dumy do tego stopnia, że zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety, kuchnia meksykańska jest jedną z najbardziej niezrozumianych na świecie, szczególnie z powodu USA i tex-mex, która przesłania złożoność popularnych dań regionalnych w Meksyku. Czy wiecie, że burrito i margaritę wymyślono w USA? 😉

To jednak nie ujmuje prawdziwej kuchni meksykańskiej, która ma się bardzo dobrze! Najlepiej jest ją odkrywać u źródła: molé w Oaxaca, carnitas w Michoacan, ceviche w Tulum, tacos w Mexico City i na Półwyspie Kalifornijskim czy zarandeado w Sayulita to tylko niektóre z pyszności, jakich można doświadczyć w Meksyku.

Od kucharzy nagrodzonych gwiazdkami Michelin po światowej sławy kucharzy ulicznych, a nawet starszą panią z restauracji z dziurą w ścianie, która pozornie niczym się nie wyróżnia – Meksykanie pasjonują się jedzeniem i wiedzą, jak rozbujać kubki smakowe swoimi specjałami.

Stolica to świetne miejsce na rozpoczęcie kulinarnej podróży po Meksyku, pełnej intensywnych kolorów, przypraw i smaków, które są jednocześnie niewyczerpujące i całkowicie autentyczne. Znajdziecie tu wiele świetnych restauracji, ale zwykła wędrówka po Mercado Roma może sprawić, że będziecie w zasięgu czegoś pysznego. Wycieczki kulinarne z lokalnym przewodnikiem to także świetny sposób na głębsze poznanie kultury jedzenia. Jeśli planujesz wakacje w Meksyku, warto odkryć tutejszą scenę kulinarną!

Peru

Podróż kulinarna do PeruKiedy większość z nas myśli o Peru, przychodzą nam na myśl starożytne ruiny i widoki na wysokie góry.

Pod względem kulinarnym Peru jest określane diamentem Ameryki Łacińskiej, domem dań, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Niewiele miejsc oferuje tak różnorodne rodzime składniki, nie mówiąc już o mieszance aromatów i technik z Europy, Afryki i Azji Wschodniej.

Kuchnia peruwiańska dopiero niedawno eksplodowała na międzynarodowej scenie kulinarnej, ale Peruwiańczycy zawsze szaleli za dziedzictwem kulinarnym swojego narodu i niezłomnie trzymają się tradycyjnych, domowych nut smakowych. Różnorodność klimatów, od wysokogórskich po nizinne, oferuje imponującą różnorodność produktów. Tak, to oznacza ziemniaki – ponad 3800 rodzajów – ale także różnorodne rodzaje kukurydzy i innych zbóż, nie mówiąc już o rodzimych papryczkach aji, które często są przecierane w sosy.

Wiele z dzisiejszej tradycyjnej kuchni peruwiańskiej zostało zainspirowanych kulturami zza odległych oceanów. Te obce wpływy sięgają XVI wieku podboju Hiszpanii. Koloniści przywozili europejskie gulasze, sosy i zapiekanki. Później, w XIX wieku, imigranci z prowincji Guangdong przywieźli swoje woki, a dzisiejsi Peruwiańczycy uwielbiają jeść chifa, połączenie lokalnych składników przyrządzanych według chińskich przepisów i technik. To chińskie jedzenie z wpływami peruwiańskimi – a może na odwrót.

Podobnie jak w przypadku dzisiejszego jedzenia, pojawia się nowy styl kuchni peruwiańskiej – tak zwany nueva comida – stworzony przez czołowych specjalistów w Limie, takich jak Gaston Acurio i Pedro Miguel Schiaffino. „Dzięki młodym kucharzom kopiącym głęboko w poszukiwaniu bardziej egzotycznych składników możliwości są nieograniczone”.

Za najbardziej znane dania peruwiańskie uchodzą ceviche, lomo saltado, cuy czy aji de gallina. Peru to zaraz po Argentynie, nasz ulubiony kierunek z Ameryki Południowej! Warto się przekonać na własnych kubkach smakowych!

Tajlandia

Podróż kulinarna do TajlandiiOd tajskiej kuchni jesteśmy uzależnieni już od 2012 kiedy to po raz pierwszy postawiliśmy tutaj nogę. Jest lekka, zdrowa, pikantna, słona, słodka i niesamowicie pyszna. Tajskie jedzenie, jeśli jest zrobione dobrze, jest z pewnością jedną z najbardziej satysfakcjonujących na tej liście, a sama Tajlandia jest zdecydowanie jednym z najlepszych krajów pod względem kulinariów. Ryż jest podstawowym pożywieniem Tajlandii i łączy się go z dużą ilością chili, kolendry, mleka kokosowego i limonki.

Będąc w stolicy Bangkoku lub północnej stolicy Chiang Mai, warto wziąć udział w lekcjach gotowania lub wycieczce kulinarnej z lokalnym przewodnikiem, próbując wszystkiego – od ulicznego jedzenia po potrawy nagrodzone gwiazdką Michelin. Pamiętaj, aby zatrzymać się na codziennym targu, na którym kupić można świeże egzotyczne owoce, takie jak mangostany i smocze owoce . Do najlepszych jedzeniowych miejsc w Bangkoku zaliczają się Chinatown, Wang Lang i targ weekendowy Chatuchak, ale na danie główne warto zejść z bocznej ulicy i spróbować autentycznego tom yum (pikantna zupa z krewetek), tom kha gai (kokosowa zupa z kurczakiem) i khao soi (zupa z makaronem curry). Więcej o kuchni tajskiej piszemy tutaj -> Kuchnia Tajska | Czego spróbować w Tajlandii?

Singapur

Podróż kulinarna do SingapuruSingapur jest jednym z najlepszych krajów na świecie pod względem jedzenia, a to dzięki jego różnorodności, na tak małej powierzchni jaką zajmuje! Kraj słynie z tzw. Hawker Centers czyli targi jedzeniowe, w którym spotykają się mieszkańcy w porach posiłków, bardzo często wieczorową porą. Możecie tam znaleźć dania kuchni indyjskiej, malajskiej, indonezyjskiej, chińskiej w tysiącach wariantów. Jeśli mielibyśmy wskazać miejsce idealne dla smakosza, który nie ma za wiele czasu na eksplorację, polecilibyśmy Singapur! To kraj wielorasowy, w którym większość populacji stanowią Chińczycy, Malajowie i Hindusi. Ta różnorodność znajduje odzwierciedlenie w kuchni kształtowanej przez mnogość wpływów kulinarnych.

Sri Lanka

Podróz kulinarna na Sri LankęŁza Indii lub Perła Oceanu Indyjskiego to jedne z wielu pseudonimów Sri Lanki. Ale dokładniejszym opisem tej wspaniałej może być Wyspa Ryżu i Curry. Wykorzystując obficie lokalne owoce takie jak kokos i jackfruit, soczyste warzywa, owoce morza i cały arsenał przypraw, kuchnia Sri Lanki dostarcza mnóstwo niesamowitych doznań. Kuchnia lankijska to raj dla wegetarian, którzy znajdą tutaj aromatyczne curry z każdego dostępnego warzywa!

Jedzenie na Sri Lance dalekie jest od nudy: ogniste curry, słodka karmelizowana cebula w seeni sambol (sos z cebuli i chili) i limonka to dominujące, mocne smaki, które zaskakują zmysły przytępione gęstym, gorącym wyspiarskim powietrzem. Curry ze Sri Lanki zawierają spore kawałki jednego wybranego składnika zatopione w aromatycznych sosach. Można tu wybierać spośród wyśmienitych ryb, krewetek, krabów czy homarów.

Na tej małej wyspie zasmakujesz wszytkiego, co natura ma do zaoferowania. Świeże warzywa, owoce, kokosy, pikantne chili w kombinacjach z darami oceanu. Wszystko proste, świeże i nadzwyczaj pyszne!

Turcja

Podróż kulinarna do TurcjiTurcja to brama do Bliskiego Wschodu i kluczowa strefa migracji na przestrzeni wieków. Jest w doskonałej pozycji, aby połączyć smaki Bliskiego Wschodu, Europy, Azji i Afryki, aby stworzyć kulturę jedzenia pełną ekscytacji. Kuchnia turecka jest zakorzeniona w historii osmańskiej i oferuje wszystko, czego można sobie zażyczyć.

Gdy zatrzymacie się nad Morzem Śródziemnym, otrzymacie dania fusion podobne do tych, które można znaleźć w Grecji i południowej Hiszpanii, a także inne lokalne specjały, takie jak dürüm (zawijany kebab), pide (turecki placek) i półmiski meze (przystawka z dipami, fetą, oliwkami i orzechami ). Wielbiciele włoskiej kuchni mogą poczuć się jak w domu także przy lahmacun, czyli okrągłym cieście z mielonym mięsem i warzywami, zwanym także pizzą bez sera. Jeśli chodzi o deser, Turcja znów przypomina swojego greckiego sąsiada z własną wersją baklawy i różnymi innymi słodyczami i nugatami posypanymi pistacjami.

Mieszanka wpływów i różnorodnych smaków sprawia, że niektóre potrawy mogą być tematem sporów z sąsiednimi krajami z racji posiadania w jadłospisie podobnego dania. W kuchni powszechne są składniki takie jak jagnięcina, wołowina, ryż, ryby, bakłażany, zielona papryka, cebula, czosnek, soczewica, fasola, cukinia i pomidory, a także orzechy, takie jak pistacje, kasztany, migdały, orzechy laskowe i włoskie. Mieszanie ich z oszałamiającą gamą przypraw nadaje tureckim potrawom niesamowitą wyrazistość.

Chleby, sery, oliwy z oliwek i chilli to także powszechny element dań w Turcji, upodabniający ją pod pewnymi względami do greckiego sąsiada.

Wietnam

Podróż kulinarna do WietnamuJedna z naszych ulubionych destynacji azjatyckich! Kuchnia wietnamska jest prosta i świeża. To właśnie ta prostota, regionalna różnorodność i świeże składniki sprawiają, że mamy ochotę sięgnąć po więcej.

Jedną z rzeczy którą najbardziej lubimy w wietnamskim jedzeniu jest poczucie równowagi. Kwaśne podaje się ze słodkim, gorące z zimnym. Smażone potrawy podawane są ze świeżymi warzywami, a dania często charakteryzują się przyjemną harmonią kolorów. Celem kuchni wietnamskiej jest zachowanie równowagi w różnych aspektach, takich jak smak, składniki odżywcze i prezentacja.

Wietnamczycy kochają swoje jedzenie, a kucharze wykorzystują obfitość produktów i specjalnych składników dostępnych w każdym regionie do przyrządzania posiłków. Kuchnia północna znana jest ze swojej prostoty i większej ostrości z racji niższych temperatur. Dania środkowego Wietnamu są obfite w przyprawy i owoce morza, natomiast południowcy lubią dodawać cukier. Wspólnym mianownikiem są świeże zioła podawane praktycznie do każdego posiłku. Gdziekolwiek pojedziesz, masz pewność że dobrze zjesz.

W Polsce wciąż cierpimy na niedobór prawdziwych wietnamskich restauracji, które powoli pojawiają się w większych miastach, dlatego warto jechać do Wietnamu na kulinarne eksploracje, bo z pewnością będzie to jedna z najlepszych przygód dla Waszych kubków smakowych!

Włochy

Podróż kulinarna do WłochBędąc w Europie, nie zapominamy o niekwestionowanym królu węglowodanów. Włochy słyną z kremowego bolognese, pizzy czy tiramisu. Wspaniałą rzeczą w kuchni włoskiej jest to, że została stworzona tak, aby była dostępna dla każdego, początkowo dla pracujących chłopów Rzymu, a później dla każdego, kto ma po prostu ochotę na pizzę! Z tego powodu jest również niezwykle prosta, łącząc zaledwie kilka wysokiej jakości składników, aby uzyskać wysublimowany efekt. Weźmy na przykład rzymskie cacio e pepe, które jest robione z sera Pecorino Romano, czarnego pieprzu i makaronu spaghetti, proste, ale skuteczne i zawsze podawane z pasją!

Będąc we Włoszech warto rozważyć wycieczkę kulinarną po jednym ze znanych miast tj. Parma, Modena czy Bolonia, podczas której można dowiedzieć się, jak powstaje Parmigiano Reggiano, szynka parmeńska czy ocet balsamiczny.

To, co sprawia, że włoskie kulinarnia są tak fascynujące, to pasja, jaką żywią do nich ludzie. Włosi chyba najlepiej potrafią kochać życie, a ta ogromna wdzięczność za otaczający ich świat znajduje odzwierciedlenie w ich jedzeniu.

Proste i świeże włoskie jedzenie to jeden z głównych powodów, dla których zawsze z największą przyjemnością wybieramy się w podróż do tego kraju.

Chciałbyś pojechać z nami na wyjazd kulinarny? Sprawdź nasze aktualne wyjazdy poniżej!

WYJAZDY KULINARNE Z SZAMANE.PL