+48690170051

Kulinarne festiwale na świecie

Festiwale kulinarne dla smakoszy w Europie i na Świecie, które warto odwiedzić

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie jest jednym z podstawowych powodów, dla którego podróżujemy. Prócz podziwiania krajobrazów i poznawania kultur, chcemy zagłębić się w kulinaria odwiedzanego regionu najbardziej jak to możliwe. Wizyta na targu, lokalnej restauracji czy toast wzniesiony z lokalnymi mieszkańcami w okolicznym pubie to bardzo cenne doświadczenia, na których opiera się turystyka kulinarna.

Nie inaczej jest z festiwalami kulinarnymi odbywającymi się w wielu miejscach na świecie, które oferują bogatą gamę przeżyć. Poza próbowaniem specjałów, o których twoje kubki smakowe jeszcze nie słyszały, możesz poznać techniki gotowania i nawiązać kontakt z pasjonatami jedzenia. To wyśmienity sposób na poznanie tożsamości odwiedzanego regionu.

Poniżej przedstawiamy światowe festiwale kulinarne, które z pewnością warto odwiedzić, jeśli będziecie akurat w pobliżu. Niektóre z nich są tak legendarnymi wydarzeniami, że warto planować pod nie indywidualną podróż! 

Festiwal pizzy w Neapolu

Festiwal Pizzy – Napoli Pizza Village (Neapol, Włochy)

Napoli Pizza Village to największy i najbardziej znany festiwal pizzy na świecie. Rokrocznie odwiedzany jest przez ponad milionową publiczność. W wydarzeniu biorą udział najlepsi pizzamakerzy, którzy oferują swoje pyszne dzieła odwiedzającym, od najzwyklejszej margherity po wymyślne kreacje niespotykane na co dzień. Kiedy już napełnisz brzuch najpopularniejszą włoską potrawą, możesz wziąć udział w licznych koncertach, konferencjach czy warsztatach robienia pizzy. Jeśli jesteś fanem najpopularniejszego placka na świecie, nie może Cię zabraknąć na tym wydarzeniu!

Festiwal wegetariański w Tajlandii

Dziewięciodniowe wydarzenie odbywające się co roku na wyspie Phuket w Tajlandii podczas dziewiątego miesiąca chińskiego kalendarza. To czas, kiedy pobożni wyznawcy powstrzymują się od mięsa i niektórych używek w celu oczyszczenia ciała i umysłu. Festiwal słynie z efektownych rytuałów. W procesjach ulicznych często biorą udział uczestnicy idący w transie, biegający po rozżarzonych węglach i wspinający się po 8-metrowej drabinie zbudowanej z ostrzy. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach! Oprócz wizualnego widowiska tego festiwalu, można skosztować dań wegetariańskich, które sprzedawane są na ulicznych straganach na całej wyspie. Wiele z tych dań wegetariańskich nie jest łatwo odróżnić od zwykłych dań tajskich. Produkty sojowe i substytuty białka zastępują wieprzowinę, kurczaka czy ryby – nawet wyglądają i smakują dokładnie jak mięso. Szukaj żółtych flag z czerwonymi chińskimi lub tajskimi znakami, aby znaleźć stoiska z wegetariańskim jedzeniem.

Kulinarne festiwale na świecie - festiwal ramenu

Jeśli myśląc zupa, masz na myśli ramen to japońskie wydarzenie Tokyo Ramen Festa to coś dla Ciebie. Coroczny festiwal organizowany jest Tokio i zrzesza sklepy z ramenem z całego kraju, z których każdy oferuje swoje unikalne podejście do tej legendarnej zupy, która w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Od bogatego tonkotsu po delikatny bulion shoyu, spróbujesz tutaj nieskończonej różnorodności stylów ramenu w towarzystwie kuszących dodatków serwowanych przez sprzedawców. Oprócz jedzenia festiwal obejmuje wydarzenia rozrywkowe, warsztaty i konkursy, co sprawia, że jest to obowiązkowa wizyta zarówno dla miłośników ramenu, jak i dla tych, którzy jeszcze do ramenu się nie przekonali.

Festiwal jedzenia w Indonezji, Bali

Festiwal kulinarny w Ubud (Bali, Indonezja)

Położony pośród soczyście zielonych krajobrazów Bali, Ubud Food Festival to święto kuchni indonezyjskiej i tradycji kulinarnych całego archipelagu indonezyjskiego. Festiwal ten, organizowany corocznie w sercu miasteczka Ubud, gromadzi znanych szefów kuchni, lokalnych dostawców i miłośników jedzenia z całego świata. Festiwal zabierze Cię w kulinarną podróż po różnorodnym dziedzictwie kulinarnym Indonezji, od pikantnego rendangu po aromatyczne sate ayam madura. Festiwal oferuje również lekcje gotowania, wycieczki z lokalnymi smakoszami i dyskusje panelowe, zapewniające wgląd w składniki, techniki gotowania i historie stojące za każdym daniem. Odwiedzając Indonezję, wizyta w Ubud jest obowiązkowa!

Kulinarne festiwale w Australii - Chinchilla

Festiwal arbuzów w Chinchilla (Australia)

W małym miasteczku Chinchilla w Australii co 2 lata obchodzi się nietypowy festiwal, w którym arbuz zajmuje najważniejsze miejsce. Uczestnicy składają hołd regionalnemu przemysłowi uprawy arbuzów, organizując szereg zajęć i konkursów związanych z tymi owocami (które jak niektórzy twierdzą są warzywami). Od jazdy na nartach po arbuz bungee, arbuz iron man czy rzucanie arbuzem, możesz wziąć udział w różnorodnych i szalonych konkursach. Festiwal sprzyja poczuciu ducha wspólnoty i prezentuje pomysłowość i kreatywność mieszkańców w celebrowaniu ich arbuzowego urodzaju. „Stolica arbuzów” wytwarza 1/4 australijskich arbuzów.

Festiwal trufli we Francji

Festiwal trufli w Sarlat (Francja)

W malowniczym miasteczku Sarlat-la-Canéda, położonym w samym sercu regionu Périgord we Francji, świętuje się czarny diament lokalnej gastronomii – truflę. Odbywający się co roku w miesiącach zimowych, kiedy jest pełnia sezonu na trufle, ten europejski festiwal przyciąga miłośników trufli z całego świata. Odwiedzając miasteczko w tym czasie, uświadczysz liczne targi trufli, gdzie wystawcy prezentują najlepsze okazy, a mistrzowie trufli dzielą się swoją wiedzą na temat uprawy trufli i technik ich pozyskiwania. Eksperci kulinarni pokazują, jak dodawać trufle do różnorodnych potraw, od kremowych risotto po pyszne trufle czekoladowe, a lokalni szefowie kuchni rywalizują w konkursach kulinarnych o tematyce (a jakże!) truflowej. Atmosferę festiwalu przesiąka ziemisty aromat trufli, zapewniając wszystkim uczestnikom niezapomniane wrażenia zapachowe i smakowe.

Festiwal kulinarny dla małp, Tajlandia

Monkey Buffet Festival (Lopburi, Tajlandia)

W starożytnym mieście Lopburi w Tajlandii festiwal Małpiego Bufetu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, podczas którego zarówno mieszkańcy, jak i turyści gromadzą się, aby oddać cześć makakom, które licznie zamieszkują to miasto. Ten kapryśny festiwal odbywa się co roku i obejmuje ekstrawaganckie uczty przygotowywane dla małp na ulicach, w parkach i świątyniach Lopburi. Wieże z owocami, warzywami i słodyczami są starannie rozmieszczone, aby zachwycić naczelne i zapewnić im dobrobyt i dobre samopoczucie. Festiwal obejmuje także kolorowe parady, tradycyjne występy i wystawy kulturalne prezentujące bogate dziedzictwo Lopburi i jego naczelnych mieszkańców. Wydarzenie to jest świetnym przykładem harmonijnej relacji między człowiekiem a naturą, obchodzony z radością, hojnością i humorem.

Festiwal wina w Haro, Hiszpania

Festiwal wina w Haro (Hiszpania)

W sercu hiszpańskiego regionu La Rioja miłośnicy wina gromadzą się na Festiwalu Wina Haro, znanym również jako Batalla del Vino lub Bitwa o wino. Ta wyjątkowa uroczystość, organizowana corocznie w święto św. Piotra, polega na oblewaniu się nawzajem galonami wina, co tworzy ciekaw i spontaniczne widowisko. Uroczystości rozpoczynają się procesją na wzgórze San Felices de Bilibio, gdzie odbywa się msza poświęcona poświęceniu wina. Następnie biesiadnicy uzbrojeni w wiadra, pistolety na wodę i opryskiwacze biorą udział w epickiej bitwie na wino, zanurzając się od stóp do głów w szkarłatnym splendorze. Festiwal jest radosną celebracją winiarskiego dziedzictwa La Rioja i bogatej kultury regionu.

Noc rzodkiewek w Meksyku

Noc rzodkiewek (Oaxaca, Meksyk)

W urokliwym mieście Oaxaca w Meksyku Noc Rzodkiewek (Noche de Rábanos) to oryginalne wydarzenie, które przekształca skromne bulwiaste warzywa w dzieła sztuki. Ten wyjątkowy festiwal odbywa się corocznie 23 grudnia i prezentuje misterne rzeźby z gigantycznych rzodkiewek, przedstawiające sceny z lokalnego folkloru, tematy religijne i życie codzienne. Rolnicy i rzemieślnicy przykładają się, aby ich dzieła wyglądały jak najciekawiej, walcząc o nagrody i uznanie w różnych kategoriach. Festiwal obejmuje także tradycyjną muzykę, występy taneczne i jarmark bożonarodzeniowy, na którym możesz spróbować lokalnych przysmaków i kupić rękodzieło. Noc Rzodkiewek to święto kreatywności, wspólnoty i obfitości żniw, oczarowujące widzów kolorowymi pokazami i świąteczną atmosferą.

Festiwal duriana w Azji

Festiwal duriana (Malezja, Tajlandia, Indonezja)

W tropikalnym regionie Azji Południowo-Wschodniej czci się najbardziej ukochany, a zarazem znienawidzony (głównie przez turystów) owoc regionu – duriana. Odbywający się co roku zwykle od czerwca do sierpnia, festiwal przyciąga miłośników duriana z całego świata, którzy zbierają się, aby delektować się ostrym, przypominającym krem miąższem „króla owoców”. Festiwal odbywa się w różnych miejscach w Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Malezji, Tajlandii i Indonezji, tam gdzie owoc ten jest najpopularniejszy i łatwo dostępny.

Istnieje wiele odmian duriana, z których każda ma swój niepowtarzalny profil smakowy i aromat. Kremowy i słodki Musang King albo lekko gorzki i aromatyczny D24, możesz skosztować szerokiej gamy durianów i odkryć swoich zwycięzców. Jeśli uwielbiasz dziwne smaki i zapachy, bo do takich duriana trzeba zaliczyć, to będziesz wniebowzięty.

Festiwale kulinarne na świecie - La Tomatina

La Tomatina (Bunol, Hiszpania)

W hiszpańskim mieście Buñol raz w roku, ulice spływają czerwoną mazią od dojrzałych pomidorów podczas sławnej fety – La Tomatina, największej na świecie walki kulinarnej. Ten chaotyczny festiwal, odbywający się co roku w ostatnią środę sierpnia, przyciąga dziesiątki tysięcy uczestników z całego świata, którzy zbierają się, aby obrzucać się przejrzałymi pomidorami. Zanim bitwa się rozpocznie, jeden z uczestników musi wspiąć się na słup pokryty mydłem i zabrać zawieszoną na nim szynkę. Początki La Tomatiny są przesiąknięte legendami, a różne teorie sugerują, że zaczęło się od protestu lub spontanicznej walki na jedzenie. Niezależnie od swoich początków, festiwal przekształcił się w uwielbiane wydarzenie kulturalne, przyciągające poszukiwaczy mocnych wrażeń, jak i ciekawskich podróżników. Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych festiwali kulinarnych w Europie, choć niekoniecznie związanych z jedzeniem.

Festiwal paelli w Walencji, Hiszpania

Mistrzostwa w gotowaniu paelli (Hiszpania)

Walencja w Hiszpanii, kolebka paelli, jest gospodarzem Międzynarodowego Konkursu Paelli, kulinarnego pojedynku, w którym szefowie kuchni z całego świata rywalizują o stworzenie doskonałej paelli. To prestiżowe wydarzenie, organizowane corocznie w malowniczym parku przyrody Albufera, upamiętnia najbardziej kultowe danie Hiszpanii i prezentuje umiejętności i kreatywność szefów kuchni. Uczestnicy walczą o najwyższe wyróżnienia, przygotowując tradycyjne paelle oraz innowacyjne wariacje. Widzowie mogą chłonąć kuszące aromaty i pokazy umiejętności, obserwując, jak szefowie kuchni dokonują magii nad otwartym ogniem, przekształcając ryż, szafran i lokalne owoce morza w kulinarne arcydzieła. Paella to najpopularniejsza hiszpańska potrawa, która nie mogła nie doczekać się własnego święta.

Festiwal kulinarny w Peru - Mistura Lima

Festiwal jedzenia Mistura (Lima, Peru)

Lima, stolica Peru, słynąca ze swoich kulinarnych osiągnięć, jest gospodarzem Mistura Food Festival, wydarzenia kulinarnego, które promuje różnorodne dziedzictwo kulinarne kraju. To odbywające się co rok wydarzenie gromadzi najlepszych szefów kuchni i dostawców żywności z Peru, aby zaprezentować bogactwo składników i smaków pochodzących z całego kraju. Od ceviche po anticuchos – możesz spróbować różnorodnych dań peruwiańskich, z których każda reprezentuje inny region geograficzny. Festiwal obejmuje także pokazy gotowania, konkursy kulinarne i warsztaty edukacyjne, umożliwiające wgląd w tradycje kulinarne Peru i zrównoważone praktyki żywieniowe.

Festiwal kulinarny dla mięsożerców w Japonii

Niku Fes Festival (Tokio, Japonia)

W stolicy Japonii, miłośnicy mięsa cieszą się z Niku Fes, największego święta mięsożerców. Organizowany co roku raj dla wielbicieli mięsa gromadzi najlepszych szefów kuchni, miłośników grillowania i sprzedawców mięsa z całej Japonii, aby zaprezentować swoje najlepsze wyhodowane okazy i techniki gotowania. Od soczystej wołowiny wagyu po skwierczące szaszłyki yakitori – możesz delektować się szeroką gamą grillowanych przysmaków, którym towarzyszy szeroki wybór sosów i przypraw. Konkursy kulinarne, pokazy rzeźnicze i seminaria degustacyjne zapewniają rozrywkę i edukację miłośnikom mięsa na wszystkich poziomach.

Festiwale kulinarne w USA - Chef Fest

Chef Fest (Hawaje, USA)

Chef Fest gromadzi największe talenty kulinarne z całego świata podczas tygodniowego świętowania jedzenia, wina i ducha aloha. To prestiżowe wydarzenie, organizowane w luksusowych kurortach na Hawajach, obejmuje ekskluzywne kolacje, pokazy gotowania i interaktywne warsztaty prowadzone przez znanych szefów kuchni i sommelierów. Uczestnicy mogą delektować się wyśmienitymi, wielodaniowymi posiłkami, składającymi się z najświeższych owoców morza, owoców tropikalnych i lokalnych składników, w połączeniu z wyśmienitymi winami i alkoholami z całego świata. Oprócz oferty kulinarnej Chef Fest oferuje możliwość poznania hawajskiej kultury i gościnności poprzez tradycyjne robienie lei, występy hula i wycieczek do malowniczych części archipelagu.

Kulinarne festiwale świata - Singapur

Savour Food Festival (Singapur)

Na tętniącej życiem scenie kulinarnej Singapuru Savor wyróżnia się jako najważniejszy festiwal kulinarny, który celebruje wielokulturowe dziedzictwo gastronomiczne kraju. Odbywająca się co roku, gastronomiczna ekstrawagancja gromadzi najlepszych lokalnych i międzynarodowych szefów kuchni, którzy prezentują swoje kulinarne kreacje w rozległym plenerze. Od jedzenia street food po wyrafinowaną kuchnię, uczestnicy mogą próbować dań reprezentujących arcybogatą kuchnię Singapuru, obejmującą kuchnię chińską, malajską, indyjską i peranakańską. Pokazy gotowania, degustacje win i warsztaty miksologii zapewniają rozrywkę i edukację miłośnikom jedzenia na każdym poziomie.

Festiwal kulinarny w Dubaju

Dubai Food Festival (Dubaj, ZEA)

Dubaj, znany z wystawnego stylu życia i światowej klasy sceny kulinarnej, jest gospodarzem Dubai Food Festival, corocznej imprezy prezentującej wielokulturowe smaki. To trwające kilka tygodni kulinarne święto obejmuje szereg wydarzeń skierowanych do każdego kto lubi jeść i gotować. Od szefów kuchni wyróżnionych gwiazdkami Michelin po lokalnych sprzedawców ulicznych – festiwal prezentuje różnorodną gamę kuchni, od przysmaków z Bliskiego Wschodu po międzynarodowe dania fusion. Dzieje się wiele, liczne food trucki, restauracje typu pop-up i posiłki tematyczne. Festiwal obejmuje także konkursy kulinarne, występy szefów kuchni i interaktywne warsztaty, oferując coś dla miłośników jedzenia w każdym wieku i o każdym guście.

Festiwale kulinarne świata - festiwal Kimchi w Korei Południowej

Festiwal Kimchi (Seul, Korea Południowa)

To uwielbiane coroczne wydarzenie, które celebruje kultowe w kraju danie z kiszonej kapusty, kimchi. Wzdłuż ulic Seulu ustawione są rzędy stołów, przy których uczestnicy zbierają się, aby zakasać rękawy i zdobyć praktyczne doświadczenie w przygotowywaniu kimchi pod okiem doświadczonych mistrzów. Od mycia i solenia kapusty po mieszanie pikantnej pasty chili – uczestnicy uczą się sztuki robienia kimchi w szczególnej atmosferze. Ten akt dzielenia się odzwierciedla koreańską wartość „jeong”, czyli głębokiego uczucia i szacunku dla innych, oraz wzmacnia przesłanie festiwalu o jedności i solidarności. Po przygotowaniu kimchi uczestnicy mają możliwość przekazania jego części potrzebującym za pośrednictwem organizacji charytatywnych.

Oprócz sesji przygotowywania kimchi festiwal oferuje szeroką gamę zajęć i atrakcji. Możesz odkrywać stoiska prezentujące różne rodzaje kimchi, od tradycyjnej odmiany kapusty pekińskiej po regionalne specjały przyrządzane z rzodkiewek, ogórków, a nawet owoców morza. Jeśli więc uwielbiasz kiszonki, to nie będzie lepszego miejsca na świecie, które podpasuje twoim smakom!

WYJAZDY KULINARNE Z SZAMANE.PL