+48690170051

Kiedy jechać do Japonii? Najlepszy czas na podróż

Kiedy jechać do Japonii? | Najlepszy czas na podróż do Japonii

Japonia to bez wątpienia jeden z najbardziej wyjątkowych krajów na świecie, a zarazem pożądana destynacja turystyczna przez każdego, kto uwielbia podróże. W kraju o powierzchni niewiele większej niż Polska, znajdziesz kompletny przekrój atrakcji od ośnieżonych gór Hokkaido, przez urocze wioski Alp Japońskich i szumiące wodospady, po gwarne miasta Tokio i Osaki i tropikalne wyspy Okinawy. Każde z tych miejsc to unikalne połączenie nowoczesności i głęboko zakorzenionej tradycji i rytuałów, które kształtują teraźniejsze społeczeństwo japońskie. Kiedy jechać do Japonii?

Japonia jest krajem bardzo specyficznym jeśli chodzi o planowanie podróży, z racji, że nie istnieje jeden „właściwy” sezon, kiedy warto tutaj przylecieć. Każdy miesiąc i pora roku mają swój niepowtarzalny klimat, więc musisz zastanowić się na co kładziesz największy nacisk podczas wyjazdu i co konkretnie chcesz w Japonii zobaczyć. Zależnie czy chciałbyś zwiedzać takie miasta jak Tokio, Osaka czy Hiroszima, szusować na nartach na północy, opalać się na tropikalnych wyspach, podziwiać kwitnące wiśnie, czy wchodzić na szczyt świętej góry Fuji, będziesz musiał przyjechać o innej porze roku. Jednak bez względu na to, kiedy zdecydujesz się odwiedzić Japonię, będziesz w podróży życia, bo jest to kraj, który każdy musi zobaczyć w życiu chociaż raz.

W wielkim skrócie, jeśli jedziesz do Japonii po raz pierwszy, to najlepszy czas na wizytę to wiosna (od marca do maja) i jesień (od września do listopada). Miesiące letnie są bardzo gorące, wilgotne i deszczowe, a miesiące zimowe oczywiście najzimniejsze i rekomendowane są tym, którzy uwielbiają zimową aurę.

Poniżej przedstawiamy każdy miesiąc osobno z jego największymi zaletami i wadami, tak abyś mógł dopasować swoje wymagania do idealnego terminu wyjazdu. Miłej lektury i do zobaczenia w Japonii!

Czy warto jechać do Japonii w STYCZNIU?

W styczniu pogoda jest zazwyczaj chłodna, sucha i słoneczna, a miejsca są znacznie mniej zatłoczone niż w pozostałych miesiącach (z wyjątkiem prawdopodobnie okolic Chińskiego Nowego Roku). W północnej Japonii występują obfite opady śniegu, co stwarza dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Jeśli szukasz niesamowitej jakości puchu to japońska wyspa Hokkaido będzie miejscem, którego szukasz. Narciarze i snowboardziści zjeżdżają się z całego świata, aby doświadczyć idealnie puszystego i głębokiego śniegu.

Okres Nowego Roku Oshogatsu to również jeden z trzech głównych sezonów turystycznych w Japonii, co oznacza, że ilość odbywanych podróży krajowych i międzynarodowych bardzo wzrasta, więc trzeba liczyć się ze wzrostem odwiedzających jak i cen na miejscu. Niektóre atrakcje czy restauracje w tym okresie mogą być zamknięte przynajmniej przez 1 dzień pomiędzy 29 grudnia a 4 stycznia.

Plusem wizyty zimą (prócz idealnych warunków narciarskich) są organizowane tu i ówdzie festiwale świateł i iluminacji, które zdecydowanie warto dopisać do planu. Sprawdź takie wydarzenia jak Kobe Luminarie, Sagamiko Illumillion czy Ashikaga Flower Fantasy.

Minusem wizyty zimą są stosunkowo krótkie dni (zachód słońca w Tokio następuje około 17:00) i dosyć uboga roślinność.

Pogoda w Japonii w styczniu

Podróż do Japonii w LUTYM

Podobnie jak styczeń, luty to dobry czas na wizytę w Japonii, ponieważ pogoda jest zazwyczaj słoneczna i sucha, a miejsca do zwiedzania nie są zbyt zatłoczone. To również szczyt sezonu narciarskiego w północnej Japonii, na wyspie Hokkaido, jeśli lubisz pojeździć na nartach.

Na początku lutego w mieście Sapporo organizowany jest Sapporo Snow Festival, podczas którego budowane są ogromne rzeźby z lodu i śniegu w parku Odori. To jeden z najciekawszych festiwali w roku, robiący na przyjezdnych ogromne wrażenie. ponieważ rzeźby sięgają nawet 25 metrów długości!

Zwiedzając Japonię zimą, otrzymasz szansę wzięcia kąpieli w tradycyjnym, gorącym onsenie, podczas gdy dookoła zima w pełni. Jeśli planujesz zatrzymać się w tradycyjnym ryokanie, to miej na uwadze, że wiele obiektów nie jest wyposażonych w ogrzewanie, więc w pokojach może być dość zimno, jednak rekompensują to właśnie kąpiele w onsenach. Śnieg sprawia, że styczeń to świetny czas, aby zobaczyć „śnieżne” małpy w Nagano wygrzewające się w gorących źródłach.

Podróż do Japonii w lutym - czy warto?

MARZEC – Wiosna w Japonii

W marcu pogoda staje się łagodniejsza, a kwitnące śliwy zwiastują nadchodzącą wiosnę. Na początku miesiąca temperatury mogą sięgać nawet 0°C, ale w miarę upływu dni będzie coraz cieplej. Pod koniec marca na południu kraju zaczynają kwitnąć wiśnie, co Japończycy świętują piknikami urządzanymi w parkach. Ruch w zakresie podróży krajowych wzrasta w drugiej połowie marca ze względu na wiosenne wakacje szkolne. Zanim pojawią się największe tłumy, odwiedź tokijski park Ueno, aby popodziwiać rozkwitającą naturę.

Ponieważ ten sezon jest popularnym czasem na wizytę w Japonii, na przełomie marca i kwietnia w kraju panuje bardzo duży ruch i w wielu miejscach może zacząć robić się tłoczno.

Możesz odwiedzić Kioto i zobaczyć festiwal Hanatoro, kiedy ulice prowadzące do pałacu Kiyomizu-dera zostają podświetlone lampionami. A jeśli chciałbyś zobaczyć zawody sumo z prawdziwego zdarzenia to odwiedź Osakę, gdzie odbywają się 15-dniowe zawody w tej dyscyplinie.

Kiedy odwiedzić Japonię? Marzec w Japonii
Kiedy jechać do Japonii? Kwiecień, kwitnienie wiśni

KWIECIEŃ w Japonii i sezon na Hanami – Kwitnące wiśnie

Jest to szczytowy moment oglądania kwiatów wiśni, ponieważ drzewa stopniowo zaczynają dojrzewać dalej na północ, przez kontynentalną Japonię. Kwitnienie jest piękne i zapewnia magiczne wrażenia, ale jeśli podróżujesz w tym czasie, musisz spodziewać się, że wszędzie będzie bardzo tłoczno, a ceny hoteli znacznie wzrosną. Jeśli zależy Ci na hanami, pamiętaj aby z wyprzedzeniem prześledzić i zaplanować pobyt w Japonii, dokładnie na moment kwitnienia drzew wiśniowych.

Japoński zwyczaj hanami, czyli oglądania kwiatów wiśni, to magiczny czas zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy wspólnie świętują krótkie życie tych pięknych kwiatów. Organizuje się wtedy wiele okolicznościowych imprez, a parki są wypełnione po brzegi ludźmi. Znalezienie wtedy miejsca na piknik wymaga nie lada refleksu i kreatywności.

W miasteczku Takayama odbywa się wtedy jeden z najpiękniejszych festiwali w Japonii, Takayama Matsuri, gdzie ulicami paradują platformy obwieszone lampionami, a wszędzie rozbrzmiewa grana na żywo muzyka.

Pogoda w kwietniu jest już bardzo przyjemna, a temperatury na wyspie Honsiu sięgają 20 stopni Celsjusza.

Pod koniec kwietnia i na początku maja trwa tzw. Złoty Tydzień, kiedy Japończycy mają 4 narodowe święta (Dzień Showa, Dzień Konstytucji, Dzień Zieleni i Dzień Dziecka) w ciągu tygodnia, czyli po prostu ichniejsza majówka. Jest to jeden z najbardziej tłocznych okresów, kiedy Japończycy podróżują po kraju. Ceny wzrastają, a hotele trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

Kiedy warto odwiedzić Japonię? - Wizyta w maju

Wyjazd do Japonii w MAJU

Pogoda w maju jest przyjemnie ciepła i zazwyczaj sucha, a roślinność jest zielona i żywa. W tym miesiącu kwiaty wiśni docierają jedynie do północnych części Hokkaido, podczas gdy na Okinawie pora deszczowa jest najintensywniejsza i trwa zazwyczaj od początku maja do połowy czerwca.

W dzielnicy Asakusa w Tokio w trzeci weekend maja odbywa się Sanja Matsuri. Festiwal, podczas którego kolorowe platformy i kapliczki w towarzystwie muzyków i tancerzy w tradycyjnych strojach z epoki Edo paradują między świątynią Senso-ji a świątynią Asakusa.

Druga część maja to jeden z najlepszych terminów na podróż do Japonii, ponieważ roślinność jest niezwykle bogata, a wizyta w kwitnących ogrodach to niesamowite przeżycie. Kwiaty glicynii są w pełnym rozkwicie i można znaleźć zrobione z nich tunele w całej Japonii. Temperatury są nadal komfortowe, a miejsca turystyczne są mniej zatłoczone. Na Hokkaido wiosna jest opóźniona o około miesiąc w porównaniu z Tokio.

Kiedy odwiedzić Japonię? Pora deszczowa w czerwcu

Wizyta w Japonii w CZERWCU – japońskie lato

O tej porze roku jest gorąco i wilgotno, a w większej części Japonii rozpoczynają się opady deszczu z wyjątkiem północnej części kraju – wyspy Hokkaido. Roślinność jest najbardziej żywa, a japońskie ogrody są szczególnie piękne. Deszcze są częste, warto jednak pamiętać, że nie pada codziennie. Co prawda dni zazwyczaj są pochmurne i ponure. Czerwiec nie bez przesady nazywany jest tutaj minazuki co oznacza „miesiąc wody”. Temperatury oscylują w okolicach 25 stopni i jest bardzo wilgotno. W tym miesiącu święta góra Fuji-san kryje się za gęstą warstwą chmur.

Kurorty z gorącymi źródłami, takie jak Hakone i zalesiona góra świątynna Koyasan to miejsca, które mogą być całkiem atrakcyjne podczas deszczowej pogody. Możesz doświadczyć wtedy mistycznej atmosfery parującej doliny Owukadani lub tajemniczych zielonych lasów góry Koya.

Czerwiec to idealna pora na aktywności w zamkniętych pomieszczeniach. Wizyty w najróżniejszych restauracjach, rozkoszowanie się sake w izakayachczy ceremonie parzenia herbaty. W Japonii nie ma nudy, kiedy za oknem pada deszcz.

Wakacje w Japonii w LIPCU – wysoka wilgotność i opady

W lipcu w całej Japonii odbywa się wiele festiwali, co sprawia, że jest to ciekawy czas na wizytę. Pora deszczowa w większości Japonii kończy się zazwyczaj pod koniec pierwszej połowy miesiąca. Jest gorąco, a wysoka wilgotność powietrza sprawia, że samo stanie na zewnątrz może powodować pocenie się. Lipiec to także jeden z najlepszych miesięcy na górską wycieczkę na górę Fuji, która jest możliwa tylko w bardziej sprzyjających warunkach w letnich miesiącach. Jest to kulminacja turystyki krajowej. Latem temperatury sięgają od 24 do 30 stopni w zależności od regionu.

W Kioto odbywa się najsłynniejszy japoński festiwal, Kyoto Matsuri, sięgający IX wieku. Ogromne platformy wędrują ulicami przez cały miesiąc, choć największe wrażenie robią 17 lipca.

To także bardzo dobra pora roku na wakacje na plaży na Okinawie. Wraz z letnimi wakacjami szkolnymi trwającymi od końca lipca do sierpnia, liczba podróży krajowych znacznie wzrasta. W prefekturze Okinawa znajduje się ponad 100 plaż z białym piaskiem, a dzięki turkusowym wodom i tropikalnemu klimatowi panującemu przez ponad pół roku poczujesz się jak w raju.

Wakacje w Japonii - W lipcu na wyspach Okinawy

Wizyta w Japonii w SIERPNIU – festiwale i największe święta

Sierpień to czas festiwalowy w całej Japonii w tym tradycyjne parady, oszałamiające fajerwerki i koncerty muzyczne, takie jak Fuji Rock festival. Co tydzień dzieje się coś ciekawego. Jest to okres intensywnych podróży krajowych, ponieważ trwają wakacje szkolne. W całym kraju jest gorąco i wilgotno, a temperatury przekraczają 30°C. Ci, którzy nie lubią upałów wyjeżdżają na Hokkaido, które jest przyjemnie chłodne.

W 7. miesiącu księżycowym, w ramach Święta Obon (buddyjskie wydarzenie upamiętniające coroczny powrót duchów przodków), w Tokushimie na wyspie Sikoku odbywa się Awa Odori. Muzycy i tancerze zalewają ulice w kolorowych kostiumach. W wielu miastach przez cały miesiąc można spodziewać się niesamowitych pokazów i sztucznych ogni.

Najlepsza pora na podróż? Japonia w sierpniu

Wizyta w Japonii we WRZEŚNIU

Wrzesień generuje mniejsze tłumy w porównaniu do sierpnia. Niebo jest często czyste i błękitne a gorąca i wilgotna pogoda wciąż się utrzymuje sięgając 25 stopni Celsjusza. Pod koniec września liście na Hokkaido zaczynają zmieniać kolor na jaskrawoczerwony. Proces ten w ciągu następnych kilku tygodni wędruje na południe. Pod koniec września kwitnie wyjątkowy kwiat „Spider Lily”, kolorując łąki i lasy na kolor czerwony. Również pod koniec września przypada pięciodniowe święto narodowe zwane Srebrnym Tygodniem, podczas którego ceny gwałtownie rosną w miarę podróżowania Japończyków po kraju. Na szczęście odbywa się on raz na kilka lat, więc przed wyjazdem warto to sprawdzić.

Sezon tajfunów osiąga swój szczyt w sierpniu i wrześniu. Tajfuny zwykle uderzają w wybrzeża Okinawy, Kiusiu i Sikoku, powodując silne deszcze i wiatr w większości japońskich prefektur. Trwa to zaledwie kilka dni i na szczęście po tajfunach następuje bardzo dobra pogoda.

Wyjazd do Japonii we wrześniu? - dobry czas na podróż
Pogoda w Japonii w październiku - złota japońska jesień

Najlepiej jechać do Japonii w PAŹDZIERNIKU?

To początek sezonu jesiennego w kontynentalnej części Japonii, który wnosi do krajobrazu jaskrawo-czerwone i złote odcienie. Pogoda zaczyna się ochładzać po upalnym lecie i jest mniej wilgotno, dzięki czemu październik jest przyjemnym czasem na wizytę. Temperatury oscylują w okolicach 15 – 20 stopni Celsjusza.

Nadejście jesieni przynosi w Japonii żniwa, które są idealnym momentem na dołączenie do wycieczki kulinarnej. Podróżując z Tokio do Osaki, możesz zobaczysz rolników zbierających ryż, persymony, kasztany i japońskie gruszki. W regionie Takayama, znanym z wytwórni sake i Hida-gyu (wołowiny Hida wagyu), odbywa się trzeci co do wielkości festiwal w Japonii, Jesienny Festiwal Takayama. Co roku tysiące ludzi zbiera się, aby świętować dobre zbiory tańcami, marionetkami i paradą z misternie zdobionymi platformami.

Pogoda w Japonii w listopadzie - najlepsza pora na wyjazd do Japonii

Pogoda w Japonii w LISTOPADZIE

To najwyższy czas, aby zobaczyć barwy jesieni w kontynentalnej części Japonii. W listopadzie podróżowanie jest znacznie spokojniejsze, a pogoda jest przyjemnie chłodna i łagodna. Średnie temperatury wahają się od 10 do 17 stopni Celsjusza. To jeden z najdogodniejszych terminów na odwiedzenie Japonii. Aktywność podróżnicza jest zwykle niewielka, chociaż w niektórych miejsc wciąż będzie można zauważyć grupy podziwiające kolory jesieni. Liczne bramy Torii, tradycyjnie malowane na kolor czerwony otulone jesiennymi liśćmi robią pirorunujące wrażenie.

Japończycy używają słowa koyo do opisania przejścia liści z zielonego przez pomarańczowe do czerwonego, a momiji do opisania ciemnoczerwonego odcienia jesiennych liści klonu.

Słowo momijigari odnosi się do polowania na jesienne liście, które może być szczególnie spektakularne w okolicy zamku w Osace czy świątyni Bishamon-do w Kioto. To również szansa na dostrzeżenie góry Fuji w pełnej okazałości.

Japonia w grudniu - dla wielbicieli białego szaleństwa

Pogoda w Japonii w GRUDNIU

W grudniu jest chłodno i zazwyczaj sucho, co sprawia, że jest to dobry czas na wizytę, jeśli nie przeszkadzają Ci niskie temperatury rzędu 5-10 stopni Celsjusza. W grudniu nie zobaczysz też tłumów, przynajmniej w pierwszej połowie grudnia. Pod koniec grudnia robi się tłoczno, gdy rozpoczynają się wakacje szkolne, a niektóre atrakcje zamykają się w okresie poprzedzającym Nowy Rok.

To czas kiedy zaczynają się festiwale światła w całej Japonii i trwają nawet 2 miesiące.

Największą wadą wizyty zimą są stosunkowo krótkie dni (zachód słońca w Tokio następuje około 16:30).

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę w Japonii, aby zobaczyć kwitnącą wiśnię?

Czas kwitnienia wiśni to spektakularny, choć najbardziej zatłoczony moment na podróż do Japonii. Pierwsze oznaki rozkwitania wiśni pojawiają się w połowie marca i trwa aż do połowy maja, kiedy kwiaty są już w pełni rozwinięte.

Okres zakwitania na południu jest nieco wcześniejszy niż w regionach centralnych i północnych. Na przykład w Nagasaki i Hiroszimie pełny rozkwit pojawia się zazwyczaj w pierwszym tygodniu kwietnia, podczas gdy w Tokio szczyt przypada na połowę miesiąca. Do połowy maja większość kwiatów zwykle się otwiera, nawet w północnych miastach, takich jak Sapporo. Nie ma ustalonych dat sezonu, ponieważ zależy to od czynników środowiskowych. Japońska korporacja meteorologiczna rozpoczyna dostarczanie map i prognoz kwitnienia zaczynając od stycznia każdego roku.

Jeśli chcesz być świadkiem tego niecodziennego wydarzenia jakim jest kwitnienie wiśni, zarezerwuj sobie termin od połowy marca do połowy kwietnia. Pamiętaj żeby sprawdzić prognozy na początku roku!

Kiedy najlepiej odwiedzić Kioto?

Kioto ma długie lato, z temperaturami rosnącymi w maju i utrzymującymi się przez cały wrzesień. Podobnie jak w Tokio, lato i późna wiosna to okresy największego ruchu turystycznego. Jeśli chcesz uniknąć większych tłumów to odwiedź Kioto w okresie od października/listopada do marca. Październik to wciąż komfortowa i słoneczna pogoda na spacery w lekkiej kurtce, z mniejszą liczbą tłumów.

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę w Tokio?

Stolica Japonii jest atrakcyjnym kierunkiem przez cały rok, z łagodnymi temperaturami (poza środkową zimą), chociaż czerwiec i wrzesień mogą przynieść duże opady. Kwiecień to idealny miesiąc, w którym średnia temperatura wynosi 14°C, mniej opadów niż w lecie. Oczywiście, jako najbardziej zaludnione miasto na świecie, Tokio jest zawsze dość zatłoczone. Polecamy jesienne miesiące, które są stosunkowo mniej tłoczne i oferują przyjemną pogodę.

Najgorszy czas na wizytę w Japonii

Chociaż nie ma złego czasu na wizytę w Japonii, gorsze miesiące występują jedynie w odniesieniu do Twoich planów. Jeśli priorytetem jest przyjemna pogoda, unikaj pory deszczowej, która zazwyczaj trwa od początku czerwca do połowy lipca w całej Japonii. Okres ten jest często poprzedzony ekstremalnymi upałami i wilgocią, a miasta takie jak Tokio i Kioto są szczególnie nie do zniesienia w szczytowych miesiącach letnich.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i uniknąć tłumów, unikaj Złotego Tygodnia, który trwa od końca kwietnia do początku maja. Wtedy wielu turystów krajowych wybiera się na wakacje, więc spodziewaj się wyższych cen, mniejszej dostępności hoteli i większych tłumów.

Kiedy lecieć do Japonii aby wejść na Fuji?

Oficjalny sezon trekkingowy trwa od początku lipca do połowy września. Szlaki są wtedy otwarte i jest możliwość spania w schroniskach napotkanych po drodze. Nie uświadczysz wtedy śniegu w kopule szczytowej Fuji-san.

Wspinaczka na górę Fuji jest bardzo popularna nie tylko wśród turystów japońskich, ale także zagranicznych, którzy stanowią ponad 1/3 wszystkich turystów. Szczyt sezonu wspinaczkowego na górę Fuji przypada na wakacje szkolne, które trwają od około 20 lipca do końca sierpnia. Jeśli możesz unikaj zakresu tych dat, aby nie utknąć w kolejce na szczyt. Pierwsza połowa lipca będzie najbardziej trafną decyzją, jeśli nie przepadasz za tłumami. Wyrusz w dzień powszedni, aby uniknąć również ruchu weekendowego.

 

Jak więc zdążyłeś zauważyć, Japonia nie jest krajem, w którym występuje jeden najlepszy moment i najkorzystniejsze warunki pogodowe. Każda pora ma coś do zaoferowania. W zależności jakie masz plany i co planujesz zobaczyć, dopasujesz odpowiedni miesiąc do swoich ulubionych aktywności. My preferujemy Japonię jesienną (październik i listopad), kiedy panują ciepłe i przyjemne temperatury, świeci słońce i szanse deszczu są zminimalizowane. Dodatkowo japońska jesień nie ma sobie równych i ubrana jest w jaskrawo-żółto-czerwone barwy, które w towarzystwie japońskiej, tradycyjnej architektury wygląda olśniewająco!

WYJAZD KULINARNY DO JAPONII