+48690170051

Co zobaczyć na Sri Lance? Największe atrakcje

Największe atrakcje Sri Lanki | Co warto zobaczyć na Sri Lance?

Sri Lanka to kraj, który odwiedziliśmy stosunkowo niedawno, mając już na koncie wiele krajów azjatyckich. Sri Lanka, często nazywana „Perłą Oceanu Indyjskiego”, urzekła nas spokojną atmosferą i niezwykle soczystą zielenią, którą mieni się dosłownie cała wyspa! Przemierzając środkową część wyspy nie uświadczysz tutaj wielkich, kilkunasto-piętrowych budynków, co idealnie współgra z niską, lokalną zabudową i bujną roślinnością. W tym artykule podzielimy się z Tobą naszymi odkryciami, dowiesz się co zobaczyć na Sri Lance.

Sri Lanka to bardzo zróżnicowany krajobraz, który obejmuje góry, lasy deszczowe, równiny i piękne plaże. Każdy z Was znajdzie tutaj miejsce, w którym będzie chciał spędzić miłe chwile. Wzdłuż wybrzeża znajdziesz zatoczki otoczone palmami kokosowymi i miejsca idealne do relaksu, jak i do uprawiania sportów wodnych tj. niezwykle popularny tutaj surfing. Poruszając się w kierunku centralnej części wyspy napotkasz wzgórza porośnięte krzewami herbaty. Ich zieleń jest tak soczysta, że ciężko oderwać od nich wzrok. Możesz podpatrzyć tutaj, jak wygląda praca na polu herbaty, odwiedzić fabryki procesujące zebrane liście, a także możesz samemu spróbować sił w selekcji najlepszych liści składających się na niezwykle aromatyczny złocisty napój.

„Perła Oceanu Indyjskiego” to również wiele parków narodowych, bo aż 26 chronionych rezerwatów. Oferują możliwość obserwacji dziko żyjących słoni, nieuchwytnych lampartów i niezliczonych gatunków ptaków w ich naturalnym środowisku np. dzioborożców. Obserwowanie dzikich zwierząt to jedna z największych atrakcji Sri Lanki, więc rekomendujemy odwiedziny w kilku parkach narodowych dla kompleksowego doświadczenia.

Jeśli nie możesz sobie wyobrazić wakacji bez zwiedzania starożytnych ruin czy świątyń, to mamy dobrą wiadomość. Znajdziesz ich tutaj całe mnóstwo! Możesz odwiedzić dawną stolicę królestwa cejlonu – Polonnaruwę, sławną lwią skałę Sigiriya, świątynie zęba Buddy w Kandy czy jaskinie Dambulla. A to jedynie wierzchołek góry lodowej bo Sri Lanka słynie z budowli o znaczneniu religijnym, głównie buddyjskim.

Jeśli jesteś głodny nie tylko wrażeń, ale świeżej i aromatycznej kuchni to znajdziesz tutaj potrawy, które zachwycą Twoje podniebienie. Kuchnia Sri Lanki, będąca pod wpływem wieków handlu i wymiany kulturalnej, to aromatyczna fuzja przypraw, świeżych owoców morza i owoców tropikalnych. Spróbuj przepysznych dań, takich jak ryż i curry, ogniste sambole i pikantne pieczywo roti, każde pełne niepowtarzalnych smaków i aromatów. Nie przegap okazji, aby delektować się świeżymi owocami, dostępnymi w każdej nadmorskiej miejscowości.

Sri Lanka to kierunek, który oferuje coś dla każdego podróżnika, od oszałamiającego piękna przyrody po bogate dziedzictwo kulturowe i niezwykłą gościnność mieszkańców. Znani ze swojej życzliwości i hojności – Lankijczycy, witają gości z otwartymi ramionami i chętnie dzielą się swoją kulturą i tradycjami. Niezależnie od tego, czy szukasz przygody, relaksu czy zanurzenia się w kulturze, wizyta na Sri Lance zapewnia niezapomnianą podróż wypełnioną magicznymi chwilami i wspomnieniami na lata.

Poniżej przedstawiamy miejsca, które według nas warto odwiedzić podczas podróży na Sri Lankę. Każde z nich ma coś co oczarowuje i zapada na długo w pamięć. Podróżowanie po Sri Lance to czysta przyjemność!

Najciekawsze miejsca na Sri Lance, które warto odwiedzić – po wylądowaniu

Negombo – największy targ rybny w kraju

Negombo to małe miasto, obok którego położone jest główne lotnisko na wyspie – Bandaranaike International Airport. Warto się tutaj zatrzymać chociażby na jedną noc, aby na spokojnie wtopić się w lankijski, codzienny rytm życia. Negombo zostało założone pierwotnie jako wioska rybacka i z tego też jest znana po dzień dzisiejszy. Znajduje się tutaj największy targ rybny na Sri Lance, który jest bardzo ciekawym miejscem do obserwacji mieszkańców przy codziennych aktywnościach związanych z rybołówstwem i sprzedażą ryb na targu. Powietrze jest przesiąknięte zapachem rybem, co nie każdemu może się spodobać, ale warto tu przyjść dla gwarnej, oryginalnej atmosfery. Rybacy przywożą swój dzienny połów, a sprzedawcy sprzedają różnorodne świeże owoce morza, w tym krewetki, kraby i homary. Jest to okazja do podpatrzenia podwodnego repertuaru jakim dysponuje Sri Lanka. Od Ciebie zależy czy będziesz tylko obserwatorem, czy podejmiesz wyzwanie, aby wytargować najlepsze ceny za owoce morza, które później możesz przygotować samodzielnie, co oczywiścię polecamy zrobić 🙂

Kiedy Europejczycy zaczęli kolonizować Sri Lankę, zbudowali kanały, aby szybko transportować towary pomiędzy swoimi punktami handlowymi. Chociaż towary nie są już transportowane tymi kanałami, to można wybrać się na 2-godzinny rejs po lagunie przy zachodzącym słońcu. Zobaczysz tutaj lasy namorzynowe, palmy kokosowe, kolorowe ptaki, a nawet wielkie jaszczurki zwane jako monitor lizards. Jest to ciekawy sposób na spędzenie czasu i na podpatrywanie mieszkańców trudniących się rybołówstwem, mieszkających przy kanałach.

Na koniec dnia polecamy wybrać się do jednej z restauracji na plaży serwującej wyśmienite owoce morza np. White house seafood restaurant. W okolicy znajdziesz też wiele plaż, jednak nie są one przygotowane pod turystykę plażową, z racji zostawianych przez mieszkańców łodzi rybackich.

Colombo – stolica Sri Lanki

Colombo to największe miasto na wyspie, liczące 5,6 miliona mieszkańców, co stanowi prawie 25% populacji całej wyspy! To wielkie, kosmopolityczne miasto, które jest w stadium gwałtownego wzrostu, powstają nowe drapacze chmur, autostrady, ekskluzywne hotele i świetne restauracje, w których można spróbować kuchni lankijskiej w najlepszym wydaniu.

Jest to miasto ze wspaniałą mieszanką nowoczesnego życia i architektury, a także starych kolonialnych budynków i ruin z czasów, gdy było stolicą brytyjskiego Cejlonu (od 1815 r. do uzyskania przez Sri Lankę niepodległości w 1948 r.). Kolombo faktycznie służyło jako miasto portowe już w V wieku, ponieważ ma idealne położenie dla handlu między Azją, a Europą. Od tego czasu zamieszkiwali go osadnicy arabscy, portugalscy i holenderscy, więc przez wiele dziesięcioleci był to kraj multikulturowy.

Chociaż trzeba przyznać, że Kolombo nie posiada słynnych atrakcji, które byłyby wizytówką kraju, dlatego też jest pomijane przez większość podóżników przybywających na wyspę. Jeśli jednak lubisz nowoczesny lifestyle to jest kilka miejsc, które z pewnością Ci się spodobają. Można wybierać spośród eleganckich restauracji np. Ministry of Crab czy klubów, a także galerii handlowych oferujących całkowicie inne marki niż w Europie. Co najbardziej nas zauroczyło to ilość eventów muzycznych odbywających się w mieście i okolicach, które najbardziej przypadną do gustu miłośnikom muzyki elektronicznej.

Będąc na starym mieście warto przejść się kolonialnymi uliczkami, odwiedzić ciekawie zaprojektowany meczet Jami Ul-Alfar i tradycyjny targ Pettah.

Wyspa cynamonowa – plantacja położona na wyspie

Wyspa Cynamonowa, położona w okolicy miejscowości Ahungalla na Sri Lance, to spokojna oaza słynąca z plantacji cynamonu. Ta malutka wysepka, znana również jako „Madol Duwa”, co w języku syngaleskim oznacza „wyspę cynamonową”, oferuje odwiedzającym wyjątkowe spojrzenie na tradycyjne metody uprawy i przetwarzania cynamonu.

Po przybyciu na miejsce małą łódką powitają Cię lokalni przewodnicy i poprowadzą przez plantacje cynamonu, wyjaśniając sposoby uprawy i zbioru. Cynamon od stuleci jest istotną częścią historii i gospodarki Sri Lanki, a Wyspa Cynamonowa oferuje fascynujący wgląd w odwieczne techniki stosowane do uprawy tej cenionej przyprawy. Wędrując po pachnących gajach cynamonowych, odwiedzający poznają różne gatunki drzew cynamonowych, proces przycinania i zbioru kory cynamonowej oraz tradycyjne metody obierania i suszenia kory na słońcu.

Nie jest to miejsce bardzo znane, ale jest  ciekawym miejscem do zatrzymania się podczas podróży na południe wyspy do bardziej znanych miejscowości. Jeśli interesujesz się kuchnią i przyprawami, to z pewnością warto wybrać się tutaj i poznać tajniki produkcji przyprawy, którą każdy z nas ma w kuchennej szufladzie.

Galle – kolonialne miasteczko i ruiny starego fortu

Fort Galle, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położony na południowym wybrzeżu Sri Lanki, jest żywym świadectwem kolonialnej przeszłości wyspy. Zbudowany przez Portugalczyków w XVI wieku, a później ufortyfikowany przez Holendrów. Jego mury obronne otaczają uroczą enklawę brukowanych uliczek i budynków z epoki kolonialnej.

Spacer po Forcie Galle to jak cofnięcie się w czasie, a jego dobrze zachowana architektura wywołuje nostalgię za minioną epoką. Odwiedzający mogą zwiedzać zabytki, takie jak Holenderski Kościół Reformowany, Muzeum Morskie i słynną latarnię morską w Galle. 

To jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć, ponieważ bije z niego niesamowita dusza czasów kolonialnych. Wyjazd na Sri Lankę nie będzie kompletny bez wizyty w Galle, gdzie prócz spacerowania i odwiedzania klimatycznych restauracji, możesz zapisać się na warsztaty gotowania kuchni lankijskiej. Na wizytę wystarczy kilka godzin, jako że miasteczko jest małe i najciekawsze punkty można zobaczyć podczas jednego spaceru.

Atrakcje Sri Lanki, które warto zobaczyć

Rezerwat Sinharaja – gęsta dżungla i bogate życie przyrodnicze

Rezerwat leśny Sinharaja, położony w południowo-zachodniej części Sri Lanki, jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest ostatnią dobrze zachowaną tropikalną dżunglą na wyspie. Jest miejscem różnorodności biologicznej, pełnym endemicznej flory i fauny, co czyni go rajem dla miłośników przyrody i ekoturystów, którzy w dżungli czują się jak w domu.

Nazwa „Sinharaja” w języku syngaleskim oznacza „Królestwo Lwa”, co odzwierciedla status lasu jako sanktuarium dla dzikiej przyrody Sri Lanki. Rezerwat jest domem dla niezwykłej gamy gatunków roślin i zwierząt, w tym ponad 60% gatunków endemicznych kraju. Odkryjesz tutaj gęste lasy, krystalicznie czyste strumienie i liczne wodospady.

Liczne szlaki turystyczne wijące się przez las, pozwalają odkrywać ukryte cuda ukryte głęboko w lesie deszczowym. Wycieczki z przewodnikiem prowadzone przez doświadczonych przyrodników i zapewniają wgląd w ekologię i ochronę rezerwatu, a nocne spacery dają szansę na obserwację nocnych stworzeń, takich jak sowy, żaby i owady, a także jaszczurek i węży.

Warto zatrzymać się w jednym z hoteli ulokowanych zaraz przy głównej bramie parku. Wtedy otrzymujesz niepowtarzalny klimat w miejscu noclegu, co już jest dużym plusem pobytu tutaj. Można odpocząć w basenie i cieszyć się odgłosami lasu dookoła. Uważaj tylko na tropikalne deszcze i pijawki! Wszak jest to las deszczowy 😉

Lwia skała Sigiriya – ruiny na świętej górze

Twierdza Sigiriya jest świadectwem starożytnej inżynierii i niebanalnych umiejętności artystycznych. Wznoszący się nad otaczającymi równinami, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest cudem starożytnej architektury. Skalna twierdza, zbudowana w V wieku przez króla Kasyapę, służyła zarówno jako ufortyfikowany pałac, jak i symbol władzy. Jego strome pionowe ściany, ozdobione kolorowymi freskami zadziwiają swoim pięknem i misternością. Spacer na szczyt Sigiriya oferuje panoramiczne widoki na otaczający krajobraz, który emanuje soczystą zielenią.

Sigiriya jest również uważana za jeden z najważniejszych projektów urbanistycznych pierwszego tysiąclecia i jest domem dla jednych z najstarszych ogrodów krajobrazowych na świecie.

Wejście na skałę możliwe jest po skorzystaniu z 750 metalowych schodów, które doprowadzą Cię aż na sam szczyt 200-metrowej skały. Zarówno ogrody jak i resztki twierdzy na górze Lwiej Skały to zaledwie pozostałości po dawnej świetności i jest tu do zobaczenia bardzo mało. Zdecydowanie większe wrażenie robi sama bryła widziana z daleka, np. z sąsiedniego wzgórza Pidurangala, które według nas lepiej wybrać aniżeli Sigiriya. Najlepiej zjawić się tam o wschodzie lub o zachodzie słońca, wtedy mamy świetny widok na Lwią skałę z dystansu.

Jeśli widziałeś wcześniej takie miejsca jak Angkor Wat czy Borobudur to będziesz rozczarowany 😉

Jeśli jednak zdecydujesz się odwiedzić Sigiriya to idź jak najwcześniej aby uniknąć upału i tłumów.

Polonnaruwa – dawny kompleks królewski cejlonu

Polonnaruwa to historyczna stolica Sri Lanki, która jest skarbnicą cudów archeologicznych sięgających XI wieku. Polonnaruwa, niegdyś tętniące życiem centrum miejskie za panowania królów Chola i tych syngaleskich, obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i szczyci się dobrze zachowanymi ruinami pałaców, świątyń i stup.

Jeśli podczas swoich podróży interesuje Cię starożytna historia i pozostałości po świetności dawnych miast, to Polonnaruwa będzie miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Będzie to z pewnością niepowtarzalny wgląd w historię Sri Lanki. Możesz tu spacerować lub zrobić sobie wycieczkę rowerową (co bardzo polecamy!) po rozległym kompleksie Polonnaruwa, podziwiając cuda architektury, takie jak Gal Vihara z kolosalnymi posągami Buddy wykutymi w skale, oraz majestatyczny kompleks Pałacu Królewskiego. Dzięki swojej bogatej historii i przepychowi architektonicznemu Polonnaruwa urzeknie Cię i sprawi, że przywieziesz wartościowe wspomnienia. Wybierz się tutaj wczesnym porankiem albo popołudniem, aby uniknąć palących promieni słonecznych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Adam’s Peak (2243 m n.p.m) – święta góra wszystkich religii

Szczyt Adama, znany również jako Sri Pada, ma głębokie znaczenie religijne zarówno dla buddystów, hinduistów, muzułmanów, jak i chrześcijan. Stożkowa góra, wznosząca się na wysokość 2243 metrów jest czczona ze względu na święty ślad stopy, uważany za ślad Buddy, Adama lub Sziwy, w zależności od wiary. Pielgrzymi z całego świata wyruszają w podróż na szczyt, pokonując tysiące stopni w ciemności przed świtem, aby być świadkami rozpromieniającego wschodu słońca ze szczytu. Duchowa aura otaczająca Szczyt Adama sprawia, że jest to cel pielgrzymek inny niż wszystkie.

Jeśli planujesz wyjście na jeden z najwyższych punktów Sri Lanki, warto wiedzieć, że największe tłumy ustawiają się w kolejce do wejścia na szczyt właśnie o wschodzie słońca. Jeśli więc nie lubisz iść w tłumie, lepiej wybrać się odrobinę później i mieć nieco więcej przestrzeni. Unikaj też lokalnych świąt, co generuje bardzo duże tłumy pielgrzymów. „Wspinaczka” może być wymagająca z racji, że trasa wiedzie przez 4800 kamiennych schodów.

Gdzie zobaczyć słonie na Sri Lance? – Parki Narodowe

Park Narodowy Yala – w poszukiwaniu słoni i lampartów

Park Narodowy Yala, położony w południowo-wschodniej części Sri Lanki, jest rajem dla miłośników dzikiej przyrody. Park rozciągający się na powierzchni ponad 979 kilometrów kwadratowych jest domem dla różnorodnej flory i fauny, w tym nieuchwytnego lamparta lankijskiego. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić PN Yala, będzie miał okazję wziąć udział w ekscytującym safari, przemierzając gęste lasy, otwarte łąki i jeziora w poszukiwaniu dzikiej przyrody zamieszkującej park. Od licznych słoni i niedźwiedzi (wargaczy leniwych) po kolorowe gatunki ptaków, pawi i bardzo okazjonalnych lampartów, które możesz podziwiać jeśli dopisze Ci szczęście.

Na safari jeepem najlepiej wybrać się skoro świt, kiedy natura budzi się do życia, wtedy mamy szanse na mniejsze tłumy (w końcu komu chce się wstawać o 4 w nocy?:))  Podczas wakacji na Sri Lance koniecznie musisz tutaj zawitać, ponieważ jest to jeden z najciekawszych parków na całej Sri Lance.

Park Narodowy Udawalawe – słonie w naturalnym środowisku

Park Narodowy Udawalawe, położony w południowej części Sri Lanki, jest miejscem dla miłośników dzikiej przyrody i alternatywą dla powyższego Yala, z racji, że jest odwiedzany przez mniejsze ilości turystów. Park obejmuje ponad 30 000 hektarów lasów i łąk w strefie suchej słynie z populacji słoni lankijskich, które można spotkać swobodnie wędrujące w ich naturalnym środowisku. Jest to jedno z topowych miejsca na świecie na obserwacje dziko żyjących słoni, z racji że żyje ich tutaj ponad 500 sztuk.

Odwiedzając Udawalawe możesz wybrać się na ekscytujące safari, przemierzając nierówny teren w poszukiwaniu innych kultowych gatunków, takich jak lamparty, jelenie sambarskie i bawoły wodne. Park jest także rajem dla obserwatorów ptaków, w jego granicach odnotowano ponad 200 różnych gatunków. Niezależnie od tego, czy zwiedzasz park jeepem, pieszo, czy odpoczywasz w zaciszu domku na obrzeżach parku, Udawalawe obiecuje niezapomniane spotkania z dziką przyrodą.

Park Narodowy Wilpattu – największy park narodowy na Sri Lance

Park Narodowy Wilpattu, położony w północno-zachodniej części Sri Lanki, jest największym parkiem narodowym w kraju i słynie z różnorodnej, dzikiej przyrody. Jest też parkiem, do którego dociera najmniej turystów z racji, że położony jest kawałek poza najbardziej utartym szlakiem. Nazwany na cześć licznych naturalnych jezior rozsianych po całym parku, Wilpattu jest domem dla wielu różnych gatunków, w tym lampartów, słoni, wargaczy leniwych i bawołów wodnych. Gęste lasy, otwarte łąki i spokojne jeziora zapewniają siedlisko dla bogatej gamy ptaków, co czyni go rajem dla ornitologów.

Odwiedzają Wilpattu doświadczysz ekscytującego safari, przemierzając rozległe tereny w poszukiwaniu dzikiej przyrody. Dzięki swemu nieokiełznanemu pięknu i bogatej przyrodzie Park Narodowy Wilpattu oferuje niezapomniane wrażenia. Będzie z pewnością jedną z ciekawszych atrakcji w jakich weźmiesz udział podczas pobytu na Sri Lance.

Co zobaczyć na Sri Lance? – Największe atrakcje turystyczne kraju

Nuwara Eliya – Kolonialne miasto słynące z herbaty

Położona pośród wyższych partii centralnej Sri Lanki, Nuwara Eliya emanuje urokiem kolonialnego świata przeszłości i naturalnym splendorem. Często nazywana jest „Małą Anglią” ze względu na specyficzną architekturę z tamtej epoki i chłodny klimat. To malownicze miasteczko słynie z bujnych plantacji herbaty, malowniczych wodospadów i zielonych krajobrazów. Przyjeżdżając do Nuwara Eliya możesz pozwolić sobie na spokojne spacery po wypielęgnowanych ogrodach, delektować się filiżanką świeżo parzonej herbaty cejlońskiej w uroczych herbaciarniach i wybrać się na przygodowe wędrówki górskie na pobliskie szczyty, takie jak Horton Plains i World’s End.

Szczególnie polecamy wizytę w The Grand Hotel, gdzie można doświadczyć tzw. High Tea Experience, podczas którego kelnerzy zaserwują Tobie 5 świeżo zaparzonych herbat, dodatkowo poczęstowany zostaniesz ciastami i kanapkami. W kombinacji z wiktoriańskim wystrojem hotelu, doświadczenie to zapadnie Ci w pamięć na długi czas! Był to jeden z naszych ulubionych momentów podczas wyjazdu na Sri Lankę!

Ella – turystyczne miasteczko otoczone soczystą naturą

Ella, ukryta w samym sercu Sri Lanki, to urocza wioska słynąca z zapierających dech w piersiach krajobrazów i wyluzowanej atmosfery. Otoczona zielonymi plantacjami herbaty, kaskadowymi wodospadami i punktami widokowymi, Ella oferuje miłośnikom wypoczynku na świeżym powietrzu niezliczone szlaki turystyczne i przygody. Jeśli planujecie zostać w miasteczku na noc, polecamy poszukać hotelu z dala od centrum miasta, z racji głośnych pubów i restauracji. Hotele i guesthousy położone na uboczu mają przepiękny widok z balkonów, co znacznie umili pobyt.

Sama Ella nie jest dużą miejscowością i składa się zaledwie z kilku ulic, zapełnionych sklepami z pamiątkami, salonami masażu i restauracjami w stylu europejskim. Wszystkie atrakcje znajdują się poza miasteczkiem i należą do nich 9 Arch Bridge, przepiękny most z czasów kolonialnych, do którego można się przespacerować lub przejechać pociągiem. Jest to prawdopodobnie najczęściej fotografowane miejsce na Sri Lance. Można też podziwiać okoliczną przyrodę z nowo powstałego zip-line, znajdującego się przed wejście nad Little Adam’s Peak (trekkingu tam specjalnie nie polecamy z racji potężnych tłumów).

Jedną z najpopularniejszych wycieczek jest wędrówka do Ella Rock, która nagradza nieustraszonych wędrowców pięknymi widokami na okoliczne doliny i odległe szczyty. Trekking w 2 strony zajmuje ok. 4 godzin.

Jaskinie Dambulla – Świątynie wykute w skale

Usytuowana na szczycie ogromnej granitowej skały w sercu trójkąta kulturowego Sri Lanki, świątynia w jaskini Dambulla jest świętym, ciekawie ozdobionym sanktuarium z wykwintną sztuką buddyjską. Pochodzący z I wieku p.n.e. obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje kompleks pięciu świątyń ulokowanych w jaskiniach, z których każda jest wypełniona misternie rzeźbionymi posągami Buddy, kolorowymi malowidłami ściennymi i starożytnymi inskrypcjami.

Atrakcja ta jest stosunkowo mała i dosyć zatłoczona więc warto jej poświęcić godzinę czasu jeśli akurat jesteś w okolicy. Znajdziesz tutaj 153 statuy Buddy, jeśli nie jesteś fanem religii i buddyzmu to z pewnością poczujesz się znużony natłokiem Buddów 😉 Niemniej warto wstąpić przy okazji.

Kandy – Świątynia zęba i egzotyczne ogrody

Położone pośród wzgórz w sercu wyspy, Kandy to kulturalny klejnot i duchowa stolica Sri Lanki. W jego centrum znajduje się Świątynia Relikwii Zęba, szanowana świątynia buddyjska, w której, jak się uważa, znajduje się święty ząb samego Buddy. Każdego roku Kandy ożywa dzięki dźwiękom Esala Perahera, wielkiego festiwalu z kolorowymi procesjami, tancerzami i zdobionymi słoniami. Oprócz znaczenia religijnego Kandy jest także domem dla bujnych ogrodów botanicznych, spokojnych jezior i zabytków, takich jak Pałac Królewski w Kandy i kultowe jezioro Kandy.

Jeśli dysponujesz większą ilością czasu, warto odwiedzić okoliczne ogrody przypraw tj. National Spice Garden of Sri Lanka, gdzie dowiesz się wszystkiego o przyprawach, które wykorzystywane są w kuchni lankijskiej i ogólnopojętej azjatyckiej. W okolicy znajduje się też jedyne sanktuarium słoni warte uwagi – The Elephant Freedom Project, gdzie słonie są traktowane z szacunkiem i to czy pójdą z Tobą na spacer zależy tylko od ich humoru.

Plaże, które warto zobaczyć na Sri Lance

Bentota – Butikowe hotele i spokojna atmosfera

Położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Sri Lanki Bentota to tropikalny raj słynący z plaż otoczonych palmami, turkusowych wód i wyluzowanej atmosfery. Bentota oferuje coś dla każdego podróżnika. Miłośnicy przygód mogą brać udział w różnorodnych zajęciach wodnych, w tym nurkowaniu z rurką, jeździe na nartach wodnych i windsurfingu, a ci, którzy szukają spokoju, mogą wypocząć na pustych plażach lub poddać się zabiegom spa w luksusowych kurortach.

Bentota jest szczególnie wybierana przez miłośników większych i bardziej luksusowych resortów z prywatną plażą. Dlatego też, warto się tu wybrać jeśli nasze plany ograniczają się do błogiego wypoczynku przy plaży przy akompaniamencie szumu fal 😉 Plaże tutaj są długie, szerokie i z małą ilością infrastruktury, więc jeśli lubisz taki klimat, to z pewnością się tu odnajdziesz.

Mirissa i Weligama – Plaża na którą warto pojechać

Jedno z naszych ulubionych miejsc na południowym wybrzeżu Sri Lanki – Mirissa to spokojne miasteczko z bardzo klimatyczną plażą w kształcie „banana”. Otoczona kołyszącymi się palmami i klifami np. Parrot Rock plaża Mirissa oferuje idealne miejsce do opalania i plażowania, chociaż pływanie czasem bywa trudne z racji na wzburzone morze.

Mirissa jest popularnym celem obserwacji wielorybów, z możliwością dostrzeżenia majestatycznych płetwali błękitnych, kaszalotów i figlarnych delfinów bawiących się w wodach Oceanu Indyjskiego. Wystarczy zakupić na plaży rejs na jednym ze statków, podczas których będziesz miał okazję zobaczyć największych przedstawicieli z gatunku waleni i płetwali.

Wieczorem możesz delektować się kolacją przyrządzoną ze świeżych owoców morza w restauracjach na plaży, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki na zachód słońca. Wyśmienite ryby, kalmary i homary można dostać w atrakcyjnych cenach, nie zapominając o targowaniu się! W okolicy znajdziesz mnóstwo tanich salonów SPA, w których otrzymasz porządny masaż po dniu spędzonym na plaży.

Natomiast sąsiednia plaża Weligama to bardzo znany punkt surfingowy, gdzie możesz zdobyć pierwsze szlify w tym sporcie. W Lucky’s School możesz wykupić lekcje i gwarantujemy, że staniesz na desce już po pierwszej godzinie praktyki, sprawdzone! Weligama jest dużo bardziej przyjazna jeśli chodzi o kąpiel w morzu z racji dużo mniejszych fal niż w Mirissie.

Hiriketiya – warsztaty jogi i nauka surfingu

To malownicza zatoka w kształcie półksiężyca położona wzdłuż południowego wybrzeża Sri Lanki zaraz obok większej plaży Dickwella. Hiriketiya szybko zyskała popularność jako wyluzowane miejsce, przyciągając surferów, joginów i poszukiwaczy imprez. Nie uświadczysz tutaj wczasowiczów i rodzin z dziećmi, więc jeśli cenisz sobie luźny styl i chcesz poznać nowych ludzi na plaży to poczujesz się tutaj jak ryba w wodzie. Zdecydowanie najlepsza plaża podczas naszego pobytu na Sri Lance!

Otoczona skalistymi klifami i gajami palm kokosowych, Hiriketiya oferuje łagodne fale, idealne dla początkujących i średnio zaawansowanych surferów. Warto zjawić się na fali z samego rana, kiedy jeszcze nie jest zbyt tłoczno, od grup początkujących surferów.

Przy plaży rozwija się też ciekawa scena kulinarna, z jakościowymi kawiarniami i restauracjami przy plaży serwującymi świeże owoce morza, tropikalne koktajle i zdrowe dania kuchni międzynarodowej. W miasteczku obok znajduje się duży targ, na którym kupisz świeże kalmary, ryby i krewetki, które później możesz samodzielnie przyrządzić w guesthousie! Polecamy takie rozwiązanie, tanio i pysznie, szczególnie steki z tuńczyka, których w Polsce dostać łatwo nie można 🙂

Miejsca, które warto zwiedzić na Sri Lance

Wodospady Diyaluma – kąpiel w naturalnych basenach

Wodospad Diyaluma, położony na południowych wyżynach Sri Lanki, jest drugim co do wielkości wodospadem w kraju (zaraz po wodospadzie Bambarakanda) i zapierającym dech w piersiach cudem natury. Wodospad spada kaskadą na szereg tarasowych skał, a następnie z wysokości 220 metrów tworząc hipnotyzujący spektakl. Otoczony bujną zielenią i górzystym terenem wodospad Diyaluma oferuje malowniczą okolicę do pieszych wędrówek, pikników i pływania.

Do wodospadu można dotrzeć pieszo po około 20 minutowym spacerze pod górę, skąd możesz podziwiać panoramiczne widoki na okoliczne wzgórza i odległe doliny. Niezależnie od tego, czy szukasz przygody, czy po prostu spokojnej ucieczki w naturę, wodospad Diyaluma zapewnia niezapomniane wrażenia pośród malowniczego piękna południowych wyżyn Sri Lanki.

Na samej górze wodospadu można wykąpać się w naturalnych basenach z wodą, które tworzą się w porze suchej, jeśli będziesz miał odrobinę szczęścia, będziesz miał je na wyłączność. Nam nie udało się w nich wykąpać z racji pobytu pod koniec pory deszczowej, gdzie nurt wody był zbyt niebezpieczny.

Lipton Seat – rajd tuk-tukiem po polach herbaty

Lipton Seat, położony w samym sercu wzgórz na Sri Lance, niedaleko Haputale, to malowniczy punkt widokowy nazwany na cześć Sir Thomasa Liptona, szkockiego barona herbacianego, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju krajowego przemysłu herbacianego. Usytuowany na szczycie wzgórza z widokiem na rozległe plantacje herbaty i pagórkowate wzgórza, Lipton Seat oferuje panoramiczne widoki, które rozciągają się po horyzont.

Do punktu widokowego można dotrzeć pieszo lub tuk-tukiem krętą drogą wijącą się wśród bujnych plantacji herbaty i zielonych krajobrazów, zapewniając odwiedzającym wgląd w kwitnący przemysł herbaciany. Na szczycie kamienna platforma stanowi punkt widokowy, z którego można zobaczyć plantacje herbaty po horyzont i przysiąść tuż obok pomnika Thomasa Liptona na filiżankę herbaty (lub kawy :))

Dowiesz się tu o historii herbaty cejlońskiej, jej zbiorach, a także o jej procesowaniu jeśli zdecydujesz się na wizytę w jednej z okolicznych fabryk, które są otwarte dla odwiedzających. Polecamy dojechać tutaj tuk-tukami z Haputale, bezproblemowo znajdziesz chętnych, którzy Cię obwiozą za niewygórowaną stawkę. Wystarczy popytać Lankijczyków w miasteczku.

Jak więc widzisz, Sri Lanka ma do zaoferowania mnóstwo różnorodnych miejsc i atrakcji, które czekają na odkrycie. Starożytne miasta, buddyjskie świątynie, pola herbaty, lasy deszczowe, wodospady, piaszczyste plaże, dzika natura na wyciągnięcie ręki, miejsca surferskie i świetnie nadające się do uprawiania jogi. I to wszystko na powierzchni kraju 5 razy mniejszego od Polski, prawda że pięknie to brzmi? Zatem pakuj plecak i rzucaj się w wir przygody! Odwiedzić Sri Lankę po prostu trzeba!

Chciałbyś odwiedzić najciekawsze miejsca na Sri Lance i świętować sylwestra na plaży? Jedź z nami!

WYJAZD SYLWESTROWY NA SRI LANKĘ