+48690170051

Co warto zobaczyć w Wietnamie?

Co warto zobaczyć w Wietnamie? | Najciekawsze miejsca i atrakcje

Wietnam – kraj, który w Polsce kojarzony jest głównie z wojną, zupkami błyskawicznymi i z jadłodajniami w czerwonym kolorze, ma do zaoferowania zdecydowanie więcej niż się spodziewasz. Blizny po wojnie wietnamskiej już dawno się zagoiły, a kraj ten stał się wysmakowanym kierunkiem turystycznym przyciągającym rocznie miliony ciekawskich dusz pragnących aktywnie spędzać czas, relaksować się na plaży, bądź eksplorować różnorodne smaki oferowane przez lokalnych mistrzów woka. Wietnam może wydawać się mały na mapie, ale ten fascynujący kraj posiada wystarczająco dużo piękna, aby wypełnić osobny kontynent. Zaczynając od północnej granicy z Chinami, do przejechania jest 1650km zanim dotrzesz do południowej części ze słynną deltą rzeki Mekong.

Wciśnięty pomiędzy Morze Południowochińskie, a granice Laosu i Kambodży, Wietnam to kraina zachwycających pejzaży, od efektownych tarasów ryżowych i zalesionych gór na północy po urokliwe doliny i żyzne tereny delty Mekongu i piękne plaże południa. Podczas gdy długa historia Wietnamu i wielokulturowa populacja (z ponad 50 grupami etnicznymi) sprawiają, że podróż tutaj jest bogata w dziedzictwo kulturowe i historyczne. Jest jednym z najpopularniejszych krajów do zobaczenia w Azji Południowo-Wschodniej i bardzo łatwo zrozumieć, dlaczego. Ma wyśmienite jedzenie (jedna z naszych ulubionych kuchni na świecie!), jest wciąż bardzo tani i oferuje jedne z najpiękniejszych krajobrazów, jakie kiedykolwiek zobaczysz w Azji.

Wietnam to kraj, który jest posiada bardzo dużo atrakcji turystycznych, których nie sposób obskoczyć podczas pojedynczego wyjazdu, dlatego wybraliśmy dla Ciebie nasze ulubione miejsca, do których zawsze wracamy z radością (i wilczym apetytem). Co warto zobaczyć w Wietnamie? Gdzie jechać w Wietnamie? Oto nasi faworyci:

Ciekawe miejsca i atrakcje w Wietnamie

Hanoi – Kolonialna stolica Wietnamu

Bogata historia Hanoi i tętniące życiem, chaotyczne ulice, na których można zobaczyć wszystko, od zniszczonych sklepów po kolorowe fasady, sprawiają, że jest to konieczny przystanek w planach każdego podróżnika. Jako stolica, Hanoi oferuje odwiedzającym wgląd w bogate miejscowe tradycje. Tutaj historia i nowoczesność łączy się w jedność, czyniąc Hanoi tyglem kultury, historii, tradycji i autentycznej kuchni.

Wędrując po tym tysiącletnim mieście Hanoi, poczujesz niespotykaną wibrację. Hanoi Old Quarter czyli „Stare miasto” to bijące serce Hanoi i prawdopodobnie miejsce, w którym spędzisz większość czasu. Dzięki głęboko zakorzenionej historii sięgającej ponad 1000 lat, stara dzielnica ma coś dla każdego, bez względu na zainteresowania! Poczuj niezłomnego ducha Wietnamczyków, odwiedzając miejsca historyczne, takie jak Cesarska Cytadela Thăng Long, Mauzoleum Ho Chi Minha, Więzienie Hoa Lo czy Jezioro Hoan Kiem. Zdecydowanie warto pospacerować po tej dzielnicy i przyjrzeć się bliżej wspaniałej architekturze.

Niezależnie od tego, czy jest to bogata kultura i dziedzictwo ukazane w romantycznej architekturze kolonialnej inspirowanej Francją, czy też kuszące zapachy Pho i innych ulicznych potraw unoszące się w powietrzu, urok i atmosfera tego miejsca są namacalne. Miłośnicy zakupów nie powinni przegapić labiryntu sklepów i alejek handlowych wzdłuż 36 Pho Phuong. Znajdziesz tu lokalnych sprzedawców kwiatów, biżuterii, jedwabiu, zabawek i wielu więcej. Tutaj za każdym rogiem czekają na Ciebie niekończące się możliwości robienia zdjęć i szansa na poznanie miasta jak prawdziwy lokalny mieszkaniec. Hanoi to miasto, które wypada zwiedzić podczas wizyty w Wietnamie.

Zatoka Ha Long – Najpopularniejsza w całym Wietnamie

Naturalne piękno Zatoki Ha Long, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i cudu natury, to prawdziwy klejnot w koronie Wietnamu, który każdy musi odwiedzić podczas wyjazdu do Wietnamu. Znajdziemy tu spektakularne krajobrazy morskie wypełnione tysiącami wysokich wapiennych wysp pokrytych bujną roślinnością i grotami krasowymi. Zatokę można oglądać zarówno z brzegu jak i z pokładu jednej z  tradycyjnych lub nowoczesnych wietnamskich, które pływają po błyszczących szmaragdowych wodach Ha Long.

Dla wielu odwiedzających 2-dniowy rejs po zatoce Ha Long jest główną aktywnością podczas pobytu w Wietnamie. Będziesz podziwiać nieziemską scenerię, sunąc po łagodnych wodach, mijając pływające wioski, takie jak Cua Van, Vung Vieng i Cong Dam.

Wysepki najciekawiej odkrywa się wycieczek kajakowych, podczas których odwiedzamy zapierające dech w piersiach jaskinie i krasy. Podróż do Wietnamu nie może odbyć się bez tego miejsca, które co prawda ostatnio stało się bardzo popularne, jednak według nas i tak zdecydowanie warto je zobaczyć. Jest to atrakcja Wietnamu, której nie wolno przegapić!

Sapa – Najpiękniejsze tarasy ryżowe

Położone w górach północy, jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Wietnamie – Sapa. To miejsce, w którym można znaleźć zapierające dech w piersiach krajobrazy. W całym regionie żyje wiele różnorodnych, tętniących życiem mniejszości etnicznych, takich jak Hmong, Dao, Giay i Tay, żeby wymienić tylko kilka. Wioski plemion górskich ukryte są w lasach bambusowych, w towarzystwie wodospadów i w żyznych dolinach, dzięki czemu każde miasteczko ma swój unikalny klimat. Dach Indochin, góra Fansipan, wznosi się tutaj na wysokości 3143 m i oferuje widok przez chmury i mgłę na liczne doliny Wietnamu Północnego i Chin. To jedna z największych atrakcji Wietnamu północnego.

Niezależnie od tego, czy wolisz zrelaksować się podczas masażu, czy też aktywnie spędzić czas, w okolicach Sapa znajdziesz coś dla siebie. Jedną z najpopularniejszych atrakcji są trekkingi do mniejszości etnicznych, bo tamtejsze widoki na zielone tarasy są po prostu niesamowite. Nie należy zapominać, że okolice Sapa to również unikalna kuchnia i możemy tutaj spróbować np. słynnego gulaszu z koniny.  Zdecydowanie warto tu przyjechać, jeśli chcecie zobaczyć kwintesencję górskiego Wietnamu.

Co warto zobaczyć w Wietnamie?

Ha Giang – Górzysta prowincja północy

Prowincja Ha Giang na dalekiej północy to jedno z najbardziej satysfakcjonujących miejsc do odwiedzenia w Wietnamie. Jednak nie jest to taka prosta sprawa, zważając na odległość od dużych miast, dotarcie tutaj to spore wyzwanie.

Odległa i surowa Ha Giang to górzysty krajobraz zawierający wapienne krasy i głębokie kaniony. Wysoko położone drogi z serpentynami prowadzą między małymi miasteczkami i wioskami, gdzie lokalne społeczności organizują cotygodniowe targi produktów rolnych. Wędrówka między wioskami przez ułożone tarasy ryżowe i pola gryki to jedna z najpiękniejszych aktywności w Ha Giang.

Popularnym sposobem na poznawanie Ha Giang jest przejażdżka Dong Van Pass i Dong Van Loop, słynnej drogi, po której wielu podróżników wybiera się na wypożyczonym lub kupionym na miejscu motocyklu. Jeśli uważasz się za miłośnika 2 kółek jest to pozycja obowiązkowa. Warto wybrać się na przejazd tamtejszymi drogami bo to potężna dawka adrenaliny!

W przeciwieństwie do pobliskiej Sapa, turystyka w Ha Giang wciąż się rozwija. Aby zapewnić właściwy rozwój sytuacji, na tym obszarze powstało wiele projektów społecznych i odpowiedzialnej turystyki. Poruszanie się po okolicy jest nieco trudniejsze, ale dodatkowy czas poświęcony na odwiedziny prowincji Ha Giang jest tego wart.

Ninh Binh – Rejs łodzią pośród wzgórz

Bujna delta rzeki czerwonej w północnym Wietnamie tworzy bajeczny krajobraz prowincji Ninh Binh, często nazywany „lądową zatoką Ha Long”. Znane ze swoich krasowych wzniesień, grot, zielonych dolin i połyskujących tarasów ryżowych, Ninh Binh to niesamowity wgląd w piękno wietnamskiej wsi. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks Trang An i Tam Coc najlepiej zwiedzać łodzią wiosłową. Malowniczy rejs łodzią po rzece Ngo Dong, podczas którego lokalni wioślarze umiejętnie poruszają się po szeregu jaskiń i formacji wapiennych to urokliwe doświadczenie. Płynąc spokojnymi drogami wodnymi, będziesz zahipnotyzowany spektakularną scenerią i harmonijnym połączeniem natury i zielonych pól ryżowych.

Aby podziwiać panoramę rzeki płynącej przez pola ryżowe, zalecamy wejść po schodach na szczyt jaskini Mua. W pobliżu znajduje się brama rzeczna do Hoa Lu, starożytnej stolicy Wietnamu z X i XI wieku. Znajduje się tutaj najważniejszy kompleks świątyń buddyjskich w Wietnamie, składający się z pagody Bai Dinh i Bich Dong oraz Kamiennej Katedry Phat Diem. Dzięki bliskości Hanoi, miejsce to jest łatwo dostępne i w bardzo szybko możemy się tutaj dostać autobusem.

Phong Nha-Ke Bang National Park – Największa jaskinia na świecie

W Parku Narodowym Phong Nha-Kẻ Bàng znajduje się największa na świecie jaskinia i najstarsze góry krasowe w całej Azji! To liczące 400 milionów lat miejsce zostało odkryte zaledwie 20 lat temu i w 2003 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ten niesamowity system jaskiń nie tylko sprawił, że Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng stał się największą atrakcją przyrodniczą kraju, ale otaczający go las oferuje możliwość wędrówek po dżungli i jazdę na rowerze górskim. Te działania sprawiły, że obszar ten stał się powszechnie znany jako „Azjatycka Stolica Przygód”.

W Phong Na znajduje się ponad 500 jaskiń, ale tylko 30 jest dostępnych dla zwiedzających. Najpopularniejsze to Phong Nha, Tra Ang, Paradise, Dark Cave, Jaskinia Hang Va, Elephant cave i Son Doong. Niektóre są łatwo dostępne, inne wymagają przewodnika, a nawet użycia tyrolki! Jeśli jesteś miłośnikiem jaskiń i adrenaliny i zastanawiasz się co odwiedzić w Wietnamie, aby nie było nudno to z pewnością będzie to Phong Nha-Ke Bang.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

Hue – Dawna siedziba cesarska

Hue jest pełne historii i nic nie oddaje jej bardziej niż wielkie Cesarskie Miasto Hue, ufortyfikowany kompleks budynków królewskich. Było to centrum władzy za czasów dynastii Nguyen, która zjednoczyła Wietnam w 1802 roku i była ostatnią z dynastii cesarskich, która rządziła krajem. Chociaż wiele budynków w Cesarskim Mieście zostało uszkodzonych podczas wojny w Wietnamie, dokładne obejrzenie wszystkich świątyń i pałaców może zająć nawet kilka godzin.

Umiejscowione nad brzegiem sennej rzeki Perfumowej, zachowało wiele ze swojej królewskiej i wspaniałości z dawnych czasów. Hue, będące domem dla wielu obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki zachowaniu ważnych atrakcji historycznych, takich jak Cesarska Cytadela, Zakazane Purpurowe Miasto i grobowce cesarza Ming Manga, Tu Duc i Khai Dinh, jest idealnym miejscem na rozpoczęcie podróży do w głąb historii tego fascynującego państwa.

Hue nie jest szczególnie dużym miastem – szczególnie z turystycznego punktu widzenia – dlatego bez problemu można spacerować po jego centrum.

Wietnam – Co warto zobaczyć?

Hoi An – Urocze miasteczko z mnogością atrakcji

Hoi An jest koniecznością na Twojej liście miejsc, które warto odwiedzić w Wietnamie. To senne miasteczko oferuje mnóstwo ekscytujących atrakcji dla każdego, kto pragnie klimatów uroczego, prowincjonalnego miasteczka, szczególnie po tym, jak doświadczył zgiełku większych miast w Wietnamie. Wpisane na Listę UNESCO, jest wypełnione tradycyjnymi wietnamskimi domami, chińską architekturą i pięknymi francuskimi budynkami kolonialnymi, często pomalowanymi na słoneczny żółty kolor.

Hoi An słynie nie tylko z romantycznej atmosfery, ale także wspaniałej lokalnej kuchni, zwłaszcza Com Ga (ryż z kurczakiem), Cao Lau (tradycyjna zupa z makaronem) i Banh bao – Banh vac, według przepisu, który narodził się w tej okolicy. Dla miłośników kulinariów polecamy udział w warsztatach gotowania, które sprawią, że jeszcze bardziej przepadniecie za wietnamskimi przysmakami.

Liczne ręcznie wykonane latarnie oświetlają miasteczko o zmierzchu, podczas gdy małe łodzie wiosłowe delikatnie suną po rzece Thu Bon. Wasza podróż po Wietnamie nie będzie kompletna jeśli nie zobaczycie tego na własne oczy.

Krótko mówiąc, nie znajdziesz lepszego miejsca na poznanie rustykalnego Wietnamu niż tutaj, gdzie mieszanka epok i stylów płynnie się ze sobą łączy. Miasteczko możesz zwiedzać spacerując lub jeżdżąc na rowerze poprzez urokliwe uliczki wypełnione kolorowymi sklepami, hipsterskimi kawiarniami i modnymi galeriami sztuki. Smakosze również nie będą zawiedzeni, ponieważ Hoi An to jedno z najlepszych miejsc, w których można skosztować autentycznego jedzenia ulicznego w Wietnamie. Pobyt w Hoi An to również znakomita okazja do relaksu na piaszczystej plaży, która znajduje się nieopodal miasteczka. Warto wypożyczyć rower bądź skuter i zobaczyć najpiękniejsze miejsca w okolicy.

Mui Ne – Piaskowe wydmy i sporty wodne

Mũi Né to słynne miasteczko plażowe, znane z uroczej wioski rybackiej i doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Chociaż Mũi Né może wydawać się niepozorne dla większości podróżujących do Wietnamu, to miasteczko (które stanowi zaledwie 4-kilometrowy pas wzdłuż wybrzeża południowo-wschodniego Wietnamu) jest pełne plaż ze złotym piaskiem. W porze suchej, przy dogodnych warunkach wiatrowych, obszar ten staje się fantastycznym miejscem do żeglowania, kitesurfingu i windsurfingu.

Pierwszoplanową scenerią Mui Né są niewątpliwie urzekające wydmy, które tworzą surrealistyczny pejzaż przypominający pustynną oazę. Z wydm można podziwiać zachody słońca, a co bardziej zmotoryzowane osoby mogą objechać wydmy na quadach.

Poza plażami i wydmami Mui Né oferuje możliwość zwiedzania pobliskich wiosek rybackich i podpatrywania życia lokalnych rybaków. Jak rybacy to i oczywiście pyszne owoce morza, których można skosztować w okolicznych knajpkach.

Delta Mekongu – Spichlerz Wietnamu

Delta Mekongu w południowym Wietnamie, to pływający świat składający się z rozległego labiryntu kanałów przecinających pola uprawne. Nazywana po wietnamsku Dong Bang Song Cuu Long lub deltą dziewięciu smoków, ta przystań dla bujnych pól ryżowych, dzikiej przyrody oraz tropikalnych owoców i warzyw jest biologiczną skarbnicą świata. Do najbardziej znanych atrakcji w regionie należą Cai Rang, pływający targ Cai Be, park narodowy Tram Chim, las namorzynowy Tra Su i Sam Moutain.

Błyszczące pagody Khmerów (pagoda Vinh Trang) w największym mieście w delcie Mekongu, Can Tho, ukazują dumne dziedzictwo Wietnamu i Kambodży. Oprócz cudów natury, odnajdziesz tutaj kulinarne przysmaki takie jak Lau Mam, hotpot ze sfermentowaną rybą i Banh Xeo, chrupiący naleśnik w lokalnym stylu. Większość życia w okolicy koncentruje się wokół rzeki, zatem do wielu wiosek można dotrzeć wyłącznie kanałami i łodzią, co tworzy wyjątkowość tej rozległej krainy. Warto zajrzeć tutaj podczas wycieczki do Wietnamu z racji na koloryt i gwar tego miejsca.

Wietnam – Najlepsze atrakcje turystyczne

Park Narodowy Cat Tien – W poszukiwaniu dzikiej zwierzyny

Cat Tien, obejmujący rozległy obszar nizinnego lasu tropikalnego, jest zapierającym dech w piersiach rezerwatem biosfery w południowym Wietnamie. Położony obok małego, sennego miasteczka, park narodowy jest domem dla starożytnych drzew, ogrodów botanicznych i dzikiej przyrody.

Zobaczysz tutaj endemicznego gibona złocistego i inne rzadkie naczelne, niedźwiedzie, mangusty, cywety, słonie, łuskowce, jelenie i imponującą gamę rzadkich ptaków. Kwintesencją parku jest pływanie kajakiem po otoczonych dżunglą wodach jeziora krokodyli i wypatrywanie tych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Możesz także odwiedzić urokliwe wodospady wokół miasta Cat Tien i stanowisko archeologiczne położone na obrzeżach miasta, gdzie znajdziesz starożytne świątynie hinduistyczne zbudowane między IV a IX wiekiem.

Da Lat – Wodospady i plantacje kawy

To miasto nieco poza utartym szlakiem, ukryte w środkowym Wietnamie i polecane tym, którzy chcą odpocząć od gorącego klimatu panującego na wybrzeżu. Tutejszy klimat jest o wiele chłodniejszy, a dzięki magicznym wodospadom, zacienionym lasom i wspaniałym ogrodom kwiatowym Da Lat zyskało sławę jednego z najbardziej romantycznych miejsc w Wietnamie. Na odkrycie czeka urocze miasteczko usiane francusko-kolonialnymi willami, wieżą radiową w kształcie Wieży Eiffla i przepiękną Doliną Miłości usianą rzeźbami w kształcie serc. Dawniej Dalat było kiedyś wykorzystywane przez wietnamskich cesarzy i francuskich kolonistów jako letni wypoczynek.

Miasteczko otoczone jest malowniczymi uprawami kawy, truskawek i kwiatów. Rześkie temperatury i mgliste górskie powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce do nabrania oddechu przed dalszym zwiedzaniem Wietnamu. Okolice stwarzają idealne warunki do trekkingów, kolarstwa górskiego, spływów kajakowych i raftingu. Miłośnicy ekstremalnych doznań mogą również uprawiać kanioning, który jest słynny w tej okolicy.

Słynąca ze swojego wiejskiego uroku Da Lat przyciąga pary, osoby poszukujące dobrego samopoczucia i entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu. To górskie miasteczko wypoczynkowe było niegdyś miejscem wypoczynku Francuzów, którzy pozostawili po sobie ślad w architekturze inspirowanej Europą i niezliczonych jeziorach. Główne jezioro Da Lat jest centrum akcji, ale dookoła znajdują się niesamowite cuda natury.

Phu Quoc – Tropikalna wyspa mórz południowych

Tropikalna wyspa Phu Quoc położona 40 kilometrów od południowego wybrzeża Wietnamu to miejsce idealne dla tych, którzy poszukują odpoczynku na rajskiej wyspie. Dzięki piaszczystym plażom z palmami i turkusowej wodzie, takich jak Sao Beach, Long Beach i Khem Beach, wyspa ta jest jednym z najlepszych miejsc do plażowania w Wietnamie. Północna część Phu Quoc jest częścią rezerwatu biosfery wpisanego na listę UNESCO, a przeciwległe wybrzeże pełne jest luksusowych kurortów, modnych barów i uroczych kawiarni. Phu Quoc słynie także jako czołowy producent sosu rybnego – niezbędnej przyprawy w kuchni wietnamskiej. Jeśli planujesz wakacje w Wietnamie, musisz przyjechać tutaj na błogi relaks i plażowanie!

Sajgon – Ho Chi Minh – Biznesowa stolica Wietnamu

Trudno sobie wyobrazić rozległą, nowoczesną metropolię Ho Chi Minh, która kiedyś zaczynała jako mała wioska rybacka otoczona gęstymi lasami. Położone na południu, centrum gospodarcze i tętniące życiem Ho Chi Minh City to największe miasto w Wietnamie pod względem liczby ludności. Ho Chi Minh, często nazywane sugestywną starszą nazwą Sajgon, zachowało klimat francuskiego dziedzictwa kolonialnego w starych dzielnicach miasta, jednocześnie odzwierciedlając dynamiczną atmosferę nowoczesnego Wietnamu. Kluczowe atrakcje, takie jak katedra Notre-Dame, Opera w Sajgonie, Poczta Centralna i targ Ben Thanh odzwierciedlają to kolonialne dziedzictwo, a Muzeum Pozostałości Wojennych, Pałac Zjednoczenia i zachowane tunele Cu Chi na północ od miasta są pozostałościami po wojnie w Wietnamie.

Ulice wypełnione są różnymi zapachami i widokami. Nie wspominając o przejeżdżających obok tysiącach skuterów i motocykli, które trąbią zaciekle w gęstym ruchu ulicznym. Nawigacja tutaj może być odrobinę trudniejsza niż w pozostałej części Wietnamu.

Możliwości tutaj są nieograniczone! Możesz przyjrzeć się bliżej kluczowej roli miasta w wojnie w Wietnamie, wchodząc do Muzeum Pozostałości Wojennych. Warto zobaczyć katedrę Notre-Dame – jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. W odległości krótkiego spaceru od obiektu znajduje się główny urząd pocztowy w Sajgonie, gdzie wystawione jest zdjęcie Ho Chi Minha.

Jedyną rzeczą, która z pewnością pozostawi na Tobie niezatarte wrażenie, jest absolutny chaos i gwar miasta. Co, co dziwne, wydaje się być zorganizowanym chaosem!

Niesamowite miejsca w Wietnamie – Co zwiedzać?

Jak widać, Wietnam jest domem dla całej gamy niesamowitych miejsc do zobaczenia i rzeczy do zrobienia, nieważne w której części kraju akurat się znajdziemy! Chociaż ten post ledwo zarysowuje powierzchnię niesamowitych miejsc w Wietnamie, niezaprzeczalnie opisuje wszystkie miejsca, które trzeba zobaczyć i dodać do swojej trasy po Wietnamie. Najważniejsze, że odpowiedzieliśmy na Twoje wątpliwości i dlaczego warto odwiedzić Wietnam! No to w drogę!

Uwielbiasz kuchnię Wietnamską całym żołądkiem? Jedź z nami na wycieczkę!

WYJAZD KULINARNY DO WIETNAMU