+48690170051

Co zobaczyć w Bangkoku?

Co warto zobaczyć w Bangkoku? | Najciekawsze atrakcje stolicy Tajlandii

Bangkok można bez wątpienia nazwać azjatyckim megamiastem. Ta rozległa metropolia zamieszkiwana przez 22% populacji Tajlandii to mieszanka lśniących złotych watów (buddyjskich świątyń), oszklonych drapaczy chmur, tętniących życiem targowisk, wielopasmowych autostrad i skupisk domostw w wiejskim stylu. Kontrastujące ze sobą dzielnice pokazują jaką drogę przeszedł Bangkok w ciągu ostatnich 50 lat.

Dla podróżników Bangkok jest burzą zmysłów, które atakowane bodźcami na każdym kroku. Uliczne jedzenie i kolorowe targowiska oferujące egzotyczne smakołyki doprowadzają zmysł smaku do niemal orgazmu. Oczy przyciągają lśniące iglice i tęczowe mozaiki świątyń wat i klasztorów, których w Bangkoku są tysiące, a uszy rezonują z rykiem ruchu ulicznego, muzyką i śpiewami buddyjskich mnichów. Nawet zmysł węchu ćwiczy się pod wpływem spalin ze słynnych tuk tuków, kadzidła i kwiatu jaśminu.

To zdecydowanie jedno z naszych ulubionych miast w azji południowo-wschodniej, gdzie z chęcią zatrzymujemy się jak akurat jesteśmy w okolicy. Byliśmy tu nie raz, ale zawsze jest coś nowego do zobaczenia i do spróbowania rzecz jasna, bo Bangkok rozwija się z niesamowitą prędkością i nowe ciekawe miejsca wyrastają jak grzyby po tropikalnym deszczu. Uwielbiamy jego nowoczesność, ale też kontrolowany chaos, którego nie spotkamy na ulicach „ułożonych” europejskich miast. Nawet jeśli brzmi to banalnie, to każdy znajdzie tu coś co go zainteresuje!

Spośród niezliczonej ilości miejsc i atrakcji Bangkoku, które odwiedziliśmy, poniżej polecamy nasze ulubione, które sprawią że pobyt w stolicy Tajlandii zapmiętacie na długo. Macie z czego wybierać, więc musicie dokładnie rozplanować wizytę, aby pomieścić wszystko co założyliście. Oto miejsca, który każdy musi zwiedzić, jednak zostawiliśmy też miejsce na kilka smaczków! Co zobaczyć podczas wyjazdu do stolicy Tajlandii?

Atrakcje Bangkoku – co zwiedzić?

Wielki Pałac Królewski

co zobaczyć w Bangkoku? - Pałac Królewski

 

Zacznijmy od klasyków. Wizyta w Wielkim Pałacu Królewskim w Bangkoku to must do każdego podróżnika odwiedzającego Tajlandię. To świetny wstęp do historii, kultury, a także wiedzy współczesnej o tym kraju – Tajlandia nadal jest przecież monarchią! Wielki Pałac to kompleks pałacowy położony w samym sercu Bangkoku, będący oficjalną rezydencją królów Syjamu (a później Tajlandii) od 1782 roku. Pałac składa się z licznych budynków, sal i pawilonów rozmieszczonych wokół otwartych placów, ogrodów i dziedzińców. Jego asymetria i eklektyczny styl wynikają z organicznego rozwoju, uzupełnień i przebudów dokonywanych przez kolejnych królów panujących na przestrzeni 200 lat historii. Jednym z budynków jest świątynia szmaragdowego buddy (Wat Phra Kaew), gdzie znajduje się narodowy skarb Tajlandii – figurka  buddy wykonana z jadeitu. Wielki Pałac jest obecnie częściowo otwarty dla zwiedzających jako muzeum, ale pozostaje też czynnym pałacem, w którym mieści się kilka królewskich instytucji. To wspaniałe miejsce można oglądać codziennie w godzinach 08:30 – 15:30, a bilet wstępu dla obcokrajowców kosztuje 500 THB (ok. 60zł). Zwiedzanie Wielkiego Pałacu Królewskiego warto rozpocząć o poranku, kiedy palące słońce nie doskwiera jeszcze tak bardzo i nie ma zbyt wielu ludzi, to bardzo ważne ponieważ jest to najbardziej zatłoczona atrakcja w całym Bangkoku. Pamiętaj też, że aby wejść do kompleksu, należy nosić odzież zakrywającą kolana, więc krótke spodenki odpadają. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w Bangkoku.

Przejażdżka tramwajem wodnym po rzece Menam

Największe atrakcje Bangkoku - Tramwaj wodny

 

Bangkok położony jest nad rzeką Menam (Chao Praya), stanowiącą ważny kanał komunikacyjny miasta. Jednym z przyjemniejszych doświadczeń jest podziwianie Bangkoku z perspektywy tramwaju wodnego kursującego wzdłuż rzeki i mającego przystanki przy najważniejszych punktach miasta. Oglądanie miasta z perspektywy rzeki to ciekawe doświadczenie z racji, jest to typowy środek transportu dla Tajów dojeżdżających do pracy, a nawet do klasztoru, bo czasami udaje się natrafić na cały grupy mnichów podróżujących w ten sposób. Należy uważać na łodzie turystyczne, które każą sobie płacić kilkunastokrotnie więcej za przejazd. Bilet powinien kosztować około 20 batów. Poza główną rzeką, istnieje system kilkudziesięciu kanałów, którymi można się przemieszczać małymi łódkami co ma niesamowity lokalny klimat! Zdecydowanie warto się zagłębić w ten środek transportu będąc w Bangkoku.

Jeśli masz ochotę na nieco bardziej eleganckie doświadczenie rejsu po głównej rzece Bangkoku, to alternatywą jest wieczorny rejs po rzece, gdzie czeka na nas kolacja bufetowa z muzyką na żywo. Podczas takiego rejsu zobaczysz niesamowicie oświetlony Bangkok wraz ze świątynią Wat Arun, która wieczorową porą pokazuje całkiem inne oblicze niż za dnia.

Najpiękniejsze świątynie w Bangkoku: Wat Pho, Wat Saket i Wat Arun

Swiątynie - Największe atrakcje Bangkoku

 

Świątynie Bangkoku są wyjątkowym punktem na mapie tajskiej stolicy. To serce i dusza supernowoczesnego miasta zbudowanego z betonu, stali i szkła. Wizyta w tym miejscu nie byłaby kompletna bez odwiedzenia przynajmniej kilku z nich. Architektura budzi podziw, a błyszczące dekoracje i mozaiki odblaskują ze wszystkich stron. Wyobraź sobie tysiące kawałków kolorowego szkła i ceramiki ozdobionych misternymi strukturami złoconymi rażącym złotem, takie rzeczy tylko w Bangkoku i to w potężnych ilościach! Świątynie buddyjskie to miejsce, które trzeba zobaczyć w Bangkoku.

Najlepszą porą na zwiedzanie większości świątyń jest wczesny poranek, kiedy jest odrobinę chłodniej a tłumy nie zdążyły jeszcze dotrzeć. Świątynie są nie tylko atrakcjami turystycznymi, ale odgrywają także ważną rolę w tradycjach buddyjskich. Mnisi mieszkają w kompleksach świątynnych, budzą się około 4 rano, odprawiają modlitwy i obowiązki, a następnie zbierają żywność i artykuły pierwszej potrzeby od zwykłych ludzi na ulicach. Jeśli w Bangkoku wstaniesz bardzo wcześnie, zobaczysz spacerujących mnichów ubranych w szaty w kolorze szafranu. Ten codzienny rytuał jałmużny (zwany tak baht) odbywa się w całej Tajlandii i jest częścią buddyjskiej filozofii dawania i zdobywania zasług, aby osiągnąć lepsze życie, po życiu.

Tajskie świątynie to święte miejsca, dlatego należy się odpowiednio ubrać. Żadnych szortów i odsłaniających bluzek, w przeciwnym razie nie zostaniesz wpuszczony.

Architektura tych świątyń, ich misterne rzeźbienia i spektakularne złocenia robią ogromne wrażenie. Do najciekawszych i najbardziej okazałych świątyń w Bangkoku należą Wat Pho, czyli Świątynia Leżącego Buddy z 46-metrowym posągiem leżącego, pokrytego złotem Buddy, Wat Saket z relikwiami Buddy, położona na malowniczym, widokowym wzgórzu oraz Wat Arun, czyli Świątynia Świtu, będąca symbolem Bangkoku i jednym z najstarszych i najważniejszych zabytków Tajlandii. Wszystkie znajdują się w ścisłym centrum miasta, w niedalekiej odległości od Wielkiego Pałacu Królewskiego i są otwarte dla zwiedzających każdego dnia. Są to zdecydowanie najważniejsze atrakcje miasta, których nie wolno pominąć!

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

Rejs kanałami Bangkoku – Thonburi food tour

Rejs kanałami Bangkoku - Co zobaczyć w Bangkoku?

 

Thonburi – położone na zachodnim brzegu rzeki Chao Phraya, naprzeciwko Starego Miasta w Bangkoku, było niegdyś stolicą Syjamu (starożytnej Tajlandii), a obecnie jest dzielnicą Bangkoku. Ta ponadczasowa dzielnica Bangkoku, w której ludzie nadal pracują w rolnictwie i sadownictwie oraz dojeżdżają do pracy rozległymi drogami wodnymi. Nie na darmo Bangkok czasem nazywany jest „Wenecją wschodu”, ze względu na sporą liczbę kanałów przecinających miasto.

Thonburi stanowi idealną ucieczkę z Bangkoku. W okolicy panuje klimat wiejski, dzięki któremu zapominasz o zgiełku Bangkoku i drapaczach chmur, które tak naprawdę są oddalone o zaledwie kilka kilometrów. Najlepszym sposobem na poznanie Thonburi jest rejs siecią kanałów łodzią typu longtail, podczas której można zobaczyć życie wzdłuż kanałów, drewniane domy na palach i mieszkańców podczas wypełniania codziennych obowiązków. To idealna szansa, aby podpatrzeć zwyczajne życie mieszkańców stolicy.

Podczas pływania tradycyjną łodzią po kanałach warto zainteresować się tajskimi przysmakami serwowanymi w dzielnicach z dala od turystów, np. śniadanie w sercu Talad Phlu, mokrego targu znanego jako Chinatown of Thonburi lub lunch na targu Wang Lang, raju ulicznego jedzenia Thonburi i prawdopodobnie najlepszym miejscu, aby poznać kulturę tajskiego jedzenia ulicznego w Bangkoku. Spróbujesz tutaj tylko lokalnej i autentycznej kuchni różniącej się od tej z turystycznych dzielnic. Zdecydowanie polecamy udać się do Thonburi podczas wycieczki do Tajlandii.

Co warto zobaczyć w Bangkoku? Najważniejsze atrakcje stolicy Tajlandii

Tajski masaż

Tajski masaż - Największe atrakcje Bangkoku

 

Niezależnie od tego, czy nadal cierpisz na jetlag i zmęczenie po długim locie, czy na co dzień jesteś zestresowany i zapracowany, czy też bolą Cię stopy od całodniowego chodzenia po mieście – tajski masaż na pewno dobrze Ci zrobi!

Dla wielu osób odwiedzających Tajlandię masaż tajski jest zawsze na pierwszym miejscu na liście rzeczy do zrobienia – obok świątyń, pad thai i centrów handlowych. Masaż tajski koncentruje się na punktach ucisku, a masowanie często rozpoczyna się od stóp i stopniowo postępuje w górę, w kierunku głowy. Masażyści stosują rytmiczne uciski i manewry, aby pomóc zrelaksować się i wyregulować energię w ciele.

Nie da się przejść ulicą w Bangkoku bez napotkania „gabinetu” masażu. Są tak wszechobecne jak sklepy 7-Eleven, czyli takie tajskie żabki. Miejsca z masażami są zwykle rozmieszczone na kilku piętrach. Na parterze znajduje się rząd krzeseł i podnóżków, na których można wykonać masaż stóp, a na górze szereg materacy oddzielonych zasłonami.

Ponieważ w mieście jest ich tak wiele, nie da się wybrać najlepszych, więc bardziej zależy to od zdrowego rozsądku. Ceny zazwyczaj wystawiane są na zewnątrz co jest bardzo wygodne w podjęciu decyzji. Taka przyjemność często kosztuje około 200 do 300 bahtów za godzinny masaż. Mówimy tutaj jedynie o ulicznych „masażowniach”, a do wyboru są również setki jak nie tysiące salonów specjalizujących się w masażu, wtedy cena jest odpowiednio wyższa, jednak zazwyczaj dużo niższa niż w Polsce.

Jedzenie uliczne w dzielnicy Chinatown w Bangkoku

Jedzenie uliczne w Bangkoku - co zwiedzić?

 

Bangkok, będący domem najbardziej tętniącej życiem kultury jedzenia ulicznego na świecie, oferuje podróżnym zadziwiającą różnorodność lekkich przekąsek i tanich posiłków, serwowanych na niemal każdym rogu ulicy. Od smażonego makaronu po tajsku, pierożków o niezliczonych nadzieniach, półmisków z ognistym curry, mięsnych szaszłyków skwierczących na grillu, do szerokiej gamy smażonych w głębokim tłuszczu owadów – wybór jedzenia w Bangkoku jest nieograniczony.

Mieszkańcy i turyści codziennie tłoczą się przy niezliczonych straganach i garkuchniach ustawionych wzdłuż ulicy w Chinatown, podczas gdy skwierczące woki nadają woń miejskiemu powietrzu zapachem trawy cytrynowej, chili, liści limonki kaffir i galangalu. W ostatnich latach niektóre dzielnice Bangkoku rozprawiły się z nieformalnymi street foodowymi targowiskami, co doprowadziło do zamknięcia wielu straganów, ale kultura ulicznego jedzenia nadal kwitnie, a nocne targi rozpoczynają się w całym mieście codziennie około godziny 17:00. Wyjątkiem są poniedziałki, kiedy wiele straganów jest zamkniętych, jest wtedy o wiele spokojniej.

Jeśli jesteście fanem owoców morza, koniecznie spędź trochę czasu na wędrówkach pośród wąskich uliczek Chinatown w Bangkoku i degustowaniu wszystkiego na co przyjdzie Ci ochota! Jeśli nie masz pewności, gdzie zjeść, po prostu wybierz stragan, przy którym je wielu miejscowych. Chinatown to kulinarny punkt na mapie Bangkoku, na który warto przeznaczyć niejeden wieczór. Jeśli nie orientujesz się w kuchni tajskiej, sprawdź czego warto spróbować w Tajlandii.

Zjedz kolację w restauracji z gwiazdką Michelin

Restauracje w gwiazdką Michelin w Bangkoku

 

Jeśli pociekła Ci ślinka na myśl o tajskim jedzeniu ulicznym z poprzedniego podpunktu to czas zrobić krok naprzód w stronę bardziej wykwintnego jedzenia, jakie Tajlandia ma do zaoferowania. A mowa tutaj o restauracjach z gwiazdką Michelin, a co najmniej z rekomendacją. Przewodnik Michelin po Bangkoku ma do zaoferowania wiele wybornych miejsc, w którym spróbujemy kuchni tajskiej i międzynarodowej. Jak tylko ogłoszono, że Michelin dotrze do Bangkoku, cała branża stanęła na baczność, aby opracować menu, które zapewni im miejsce w najsłynniejszym przewodniku na świecie.

O ile w Europie, gwiazdka Michelin dla restauracji oznacza mniej więcej wydanie kilkuset złotych za set, to w Bangkoku można się zamknąć w granicach 100zł za kolację. Prawda, że brzmi jak plan na wieczór? Co ciekawe, z dostępnych restauracjacji można dostrzec również znakomite lokalne knajpki, a także wspomniane wcześniej jedzenie streetfoodowe np. omlety z kraba przygotowywane przez legendarną Jay Fai, znaną z netflixowej serii.

Bangkok to nie tylko jedzenie uliczne, ale mnóstwo wyśmienitych i klimatycznych restauracji. Nie zapominaj o tym!

Weź udział w warsztatach gotowania

Warsztaty gotowania w Tajlandii - czego doświadczyć w Bangkoku?

 

A więc zagłębiłeś się już w oszołamiający tajski street food podczas spacerów po chińskiej dzielnicy Chinatown, a może nawet zawitałeś do restauracji z przewodnika Michelin w celu skosztowania miejscowych specjałów spod ręki mistrzów woka. Co byś więc powiedział na własnoręcznie przyrządzenie pad thaia, curry lub boskiej sałatki z zielonej papai Som Tam? Jeśli tak jak nas, interesują Cię kulinaria i chciałbyś nauczyć się przyrządzić miejscowe specjały, aby po powrocie zorganizować w mieszkaniu tajski wieczór i zaprosić znajomych to mamy dla Ciebie dobre wieści! W Bangkoku istnieje kilka szkół gotowania wartych odwiedzenia, gdzie możesz zapisać się na 3-godzinne warsztaty poprzedzone wizytą na lokalnym targu, a wszystko to pod okiem doświadczonych kucharzy.

To aktywność, którą warto się zainteresować podczas wizyty w Bangkoku. Zamiast przywozić niezliczone pamiątki z symbolem słonia z Khao San Road (słynna turystyczna dzielnica), może warto tym razem przywieźć mistrzowską umiejętność przygotowywania pad thaia? Warsztaty gotowania to mnóstwo dobrej zabawy, nowych znajomości i ciekawej wiedzy!

Zwiedzanie Bangkoku – Jakie miejsca warto odwiedzić?

Odwiedź muzeum Jima Thompsona

Co zobaczyć w Bangkoku? Najlepsze atrakcje

 

Amerykanin Jim Thompson był oficerem OSS, prekursora CIA, stacjonującym w Tajlandii podczas II wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu pozostał w kraju, aby pracować nad nowym biznesem. W 1947 roku wysłał bele ręcznie tkanego tajskiego jedwabiu do największych projektantów mody w Nowym Jorku. Niedługo po tym zaczęły napływać zamówienia od znanych domów mody, ożywiając niemal martwy tajski przemysł jedwabny, czyniąc Thompsona całkiem zamożnym człowiekiem.

Dom Amerykanina Jima Thompsona został przekształcony w muzeum prezentujące kolekcję antyków, dzieł sztuki i przedmiotów religijnych biznesmena. Co ciekawe dom Jima został zbudowany bez użycia gwoździ. Posiadłość nad kanałem składa się z sześciu tradycyjnych domów z drewna tekowego z Ayutthaya, dawnej stolicy Tajlandii, otoczonych zielonym ogrodem. Obiekt znany nie tylko ze swojej kolekcji dzieł sztuki, był także legendarnym miejscem organizowania imprez dla wyższych sfer.

Warto tę atrakcję zawrzeć w planie zwiedzania Bangkoku z racji na ciekawą historię i bliskość do centrum miasta. Najłatwiej można dostać się tutaj łodzią z przystanku pod świątynią Wat Saket.

Relaks w parku Lumpini

Park Lumphini - Co zwiedzić w Bangkoku?

 

Bangkok to prawdziwa betonowa dżungla, a większość jego terenów zielonych od dawna została pochłonięta przez deweloperów, którzy stawiają coraz to nowsze i wyższe kolosy ze szkła i stali. Jednak ostało się w centrum miasta miejsce, które zna każdy mieszkaniec, to pełen zieleni park Lumphini; często nazywany „Central Parkiem Bangkoku” i jego nazwa oznacza miejsce narodzin Buddy. Jest to ulubione miejsce odpoczynku dla wielu mieszkańców Bangkoku, szczeólnie tych, którzy pracują w okolicy i akurat udają się tutaj na piknikowy lunch.

Geograficznym sercem parku jest sztuczne jezioro, gdzie można wypożyczyć łódki wiosłowe w kształcie łabędzia; wokół jeziora znajdziemy ścieżkę do joggingu, która zapełnia się wcześnie rano i o zachodzie słońca. Istnieje kilka placów zabaw i sprzedawców sprzedających wodę i świeże owoce. W niedzielne wieczory w chłodniejszych miesiącach można tutaj spotkać grupę Bangkok Symphony Orchestra grającą bezpłatne koncerty.

Miejsce warto odwiedzić z jeszcze jednego powodu, jakim są przechadzające się tu i ówdzie warany mierzące nawet metr długości.

Wypij drinka w rooftop barze

Drink na dachu w Bangkoku - Najlepsze atrakcje

 

Jeśli lubisz życie nocne to zdecydowanie musisz odwiedzić jeden z licznych rooftop barów, czyli eleganckich knajp położonych na wyższych piętrach wieżowców lub na ich dachach. Większość z nich znajduje się w centrum Bangkoku, w okolicy stacji metra Sukhumvit. Najlepsze bary na dachach w Bangkoku łączą wyrafinowane koktajle i wspaniałe widoki na rozległą tajlandzką metropolię. Wybór jest tak duży, że nie przychodzi nam drugie takie miasto na świecie, które oferowałoby tak szeroki wachlarz podniebnych barów. Jeśli więc masz ochotę na przyjrzenie się życiu nocnemu jednego z największych miast świata to jest to must see podczas pobytu w Bangkoku.

Będąc pierwszy raz w Bangkoku warto wyjść z turystycznej dzielnicy i zobaczyć jak bawi się Tajska klasa średnia + 😉

Pamiętaj, że w większości barów na dachu obowiązują zasady ubioru, które w przypadku mężczyzn nie obejmują sportowych spodenek, sandałów ani koszul bez rękawów.

Punkt obserwacyjny na wieżowcu Mahanakhon

Co zobaczyć w Bangkoku? Mahanakhon Glass floor

 

Podziwiając panoramę Bangkoku z pewnością rzuci Ci się w oczy oryginalnie zaprojektowany wieżowiec Mahanakhon, który dzięki spirali wgłębień i wystającym balkonom sprawia wrażenie pikselozy. Zdecydowanie warto przyjrzeć mu się bliżej, tym bardziej że jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Ale na tym nie koniec. Na 78 piętrze znajduje się szklana podłoga, dzięki której zobaczysz Bangkok z całkowicie innej perspektywy! Jest to atrakcja w Bangkoku, której nie można przegapić.

Zakupy na Chatuchak Market

Targ Chatuchak - co zobaczyć w Bangkoku?

 

Jeśli jesteś miłośnikiem zakupów i nie wyobrażasz sobie życia bez targowania, to na koniec przygotowaliśmy coś specjalnego. Przez większość mieszkańców znany jako JJ Market, olbrzymi kompleks zakupowy z 15 000 straganów uchodzi za jedno z największych targowisk plenerowych na świecie. Należy pamiętać, że jest otwarty tylko w weekend. Zdecydowanie łatwiej jest napisać czego tutaj nie znajdziesz niż znajdziesz… 😉 Od artykułów dekoracyjnych do domu, dzieł sztuki, odzieży, akcesoriów i sprzętu kuchennego, po bibeloty i ciekawostki, takie jak podróbki Nike i Beats by Dre, obudowy do iPhone’a, a nawet żywe zwierzęta. Co ciekawe, jeśli kupisz coś, co nie zmieści się do Twojej walizki – na przykład posąg z brązu – na miejscu znajduje się centrum wysyłkowe DHL, dzięki czemu załatwisz sprawę wysyłki ekspresowo. Transport w Bangkoku działa bez zarzutu i na targowisko łatwo dostaniesz się linią metra MRT.

Jak więc widzisz Bangkok to nowoczesne megamiasto z dziesiątkami miejsc i atrakcji do sprawdzenia. Wymieniliśmy tutaj zaledwie 13 pomysłów na to, co w Bangkoku warto odwiedzić, ale to tylko mała cząstka tego co miasto ma do zaoferowania. Możesz wybrać się również na zakupy do potężnych galerii handlowych, spędzić noc w dzielnicy czerwonych latarni lub odwiedzić atrakcje w bliskim sąsiedztwie Bangkoku, takie jak Ayutthaya, pływający targ Damnoen Saduak  czy targ na torach Mae Klong. Możliwości są nieograniczone, więc wsiadaj w Tuk-tuka i ruszaj na eksplorację miejskiej dżungli jaką jest miasto aniołów!

Chcesz odwiedzić z nami Tajlandię kulinarnie? Kliknij poniżej!

WYJAZD KULINARNY DO TAJLANDII