10 najlepszych orientalnych zup. Zupy azjatyckie, które warto znać
Kuchnia azjatycka to nie tylko potrawy z woka, smażone ryże i makarony czy curry, ale też genialne zupy i wywary – zarówno te mięsne, jak i wegetariańskie. Zachwycają one bogactwem smaków i aromatów oraz mnogością przypraw. Azjatyckie zupy zawierają bowiem bardzo często chili, imbir, sos sojowy, sos rybny, olej sezamowy, kumin, kurkumę, kolendrę, cynamon, trawę cytrynową, liście kafiru, goździki, anyż, limonkę, sezam czy algi, które dodają im unikatowego, azjatyckiego aromatu. Mając powyższe składniki na swojej kuchennej półce, z łatwością można przyrządzać je w domu, z łatwo dostępnych w Polsce składników.
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie naszych ulubionych azjatyckich zup, które sprawdzą się zarówno podczas upalnego lata, jak i w mroźne, zimowe dni. To świetne pomysły na pyszne dania rodem z Azji!
1. TOM KHA (TAJLANDIA)
Na pierwszy ogień klasyk kuchni tajskiej. Tom Kha Gai to tajska zupa przygotowywana z kurczaka i mleka kokosowego. Aromatyczna, kremowa i słodko-kwaśna. Główne składniki przepisu Tom Kha Gai to mleczko kokosowe, warzywa, grzyby, galangal, liście limonki kaffir, trawa cytrynowa, papryczki chili, sos rybny, sok z cytryny i kurczak. W wersji wegetariańskiej zamiast kurczaka dodajemy tofu. Jej przygotowanie jest niezwykle proste: w garnku zagotowujemy mleko kokosowe, po czym wrzucamy do niego wszystkie pozostałe składniki. Gotujemy na wolnym ogniu kilka minut i gotowe!
2. TOM YUM (TAJLANDIA)
Kolejny przykład rodem z Tajlandii to Tom Yum, czyli kwaśno-pikantna zupa tajska. Najbardziej znana jest wersja z krewetkami, zwana Tom Yum Goong. Główną bazą Tom Yum jest Nam Prik Pao, czyli pasta z ziół i przypraw sporządzona z chili, szalotki i czosnku. Zupa zawiera również grzyby, kolendrę, pomidory, sok z cytryny, cukier i sos rybny. Jej charakterystyczny smak przypadnie do gustu każdego miłośnikowi ostrej, tajskiej kuchni.
3. JIAMPPONG (KOREA)
Jiampong to pikantna i niesamowicie rozgrzewająca koreańska zupa z pszenicznym makaronem i owocami morza. Połączenie wieprzowego bulionu, owoców morza i różnorodnych warzyw smażonych z pikantną koreańską papryką gochugaru tworzy obfitą miskę zupy o wyrazistym, bardzo ostrym smaku. To danie idealne na zimowe dni, które z pewnością oczyści Twoje zatoki. Zupa najlepiej smakuje naładowana różnorodnymi owocami morza: krewetkami, małżami, kalmarami czy przegrzebkami.
Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:
4. ASSAM LAKSA (MALEZJA)
Laksa to prawdziwa królowa Malezji i jedno z najpopularniejszych dań kuchni malezyjskiej. Mimo, że jej odmian są dziesiątki, a przepis różni się w zależności od regionu, idea pozostaje taka sama. Jest to ostro-kwaśna zupa kokosowa z dodatkiem tamaryndowca podawana z makaronem vermicelli i przeróżnymi wkładkami mięsno-rybnymi. Zwykle przygotowywana z rozdrobnionej makreli i drobno pokrojonych warzyw, takich jak ogórek, cebula, czerwone chili, ananas, liście mięty i imbir. Posypuje się ją słodką pastą krewetkową zwaną otak udang. Jest to popularna potrawa w mieście Penang (Georgetown) wywodząca się z unikalnej kuchni Peranakan. Dla fanów intensywnego i kwaśnego posmaku pozycja obowiązkowa! Przepis na curry laksa.
5. RAMEN (JAPONIA)
Japońska zupa, która przywędrowała z sąsiednich Chin. Ramen znajdziemy w Japonii na każdym kroku, od ulicznych straganów po eleganckie restauracje. Składa się on z dwóch głównych składników: makaronu i zupy. Makaron Ramen to zazwyczaj makaron pszenny o twardej konsystencji, a wiele restauracji w Japonii do dziś przygotowuje go samodzielnie każdego dnia. Drugim ważnym składnikiem ramenu jest zupa. Zwykle jako podstawę zupy stosuje się bulion wieprzowy z kością i kurczakiem, który następnie doprawia się sosem sojowym, pastą miso lub solą. Jego intensywny smak i zapach pełen umami to prawdziwa uczta dla zmysłów. Do ramenu, w zależności od wersji dodaje się różnorodne dodatki: jajko, nori, mieloną wieprzowinę, pak choi, pastę sezamową, sfermentowaną pastę z fasoli, pędy bambusa czy kukurydzę.
6. ZUPA WONTON (CHINY)
Jedna z popularniejszych zup kuchni chińskiej to drobiowy, klarowny rosół z pierożkami wonton. Smak bulionu podkreślają aromatyczne przyprawy, takie jak imbir, sos sojowy, sezam i czosnek. Do niego dodaje się kapustę pak choi, grzyby shitake, posiekaną dymkę, cienki makaron oraz pierożki wonton, zwykle z nadzieniem z wieprzowiną i szczypiorkiem. Taką zupę z łatwością przyrządzimy w domu jako prostą i lekką alternatywę dla tradycyjnej, polskiej wersji.
7. SOTO AYAM (INDONEZJA)
Soto Ayam to wywar z kurczaka doprawiony trawą cytrynową, kurkumą i innymi przyprawami tworzącymi aromatyczny i sycący posiłek. Jest to jedno z popularniejszych dań, jakie możemy znaleźć na indonezyjskich straganach z jedzeniem oraz jeden z najłatwiejszych przepisów na indonezyjską zupę, jakie można przygotować w domu. Tradycyjnie Soto Ayam podaje się z makaronem vermicelli, tartym kurczakiem i jajkami. Dodatkowo do zupy dodaje się kiełki fasoli, kapustę, smażoną szalotkę, kolendrę, seler naciowy i prażynki rybne zwane krupuk. Te dodatki dodają potrawie przyjemnej chrupkości. Soto Ayam nie jest ostra, jednak wielu Indonezyjczyków uwielbia pikantne jedzenie, więc bardzo często dodają do niej sambalu. Szczególnie warto jej spróbować ponieważ wachlarz zup w kuchni indonezyjskiej jest niezbyt wielki.
8. RAWON (INDONEZJA)
To zupa z wołowiny o specyficznym słodkawym smaku i kolorze ciemnej czekolady. Najczęściej można ją spotkać na Jawie Wschodniej i coraz częściej w restauracjach na całym archipelagu. Tajemnicą smaku Rawona są spore kawałki wolno duszonej wołowiny i keluak, czarny orzech występujący tylko w Indonezji i Malezji. Ta niezwykła przyprawa jest bardzo toksyczna i zawsze wymaga obróbki przed spożyciem. Keluak ma smak przypominający ciemną czekoladę, z nutą smaku żyta. Rawon podawany jest z ryżem, solonymi jajkami, kiełkami fasoli, sokiem z limoki i pikantnym sambalem (dla chętnych).
9. ZUPA PHO (WIETNAM)
Królowa wietnamskich zup, która zdobyła popularność na całym świecie. To aromatyczny wywar gotowany najczęściej na bazie wołowiny lub kurczaka, podawany z miękkim makaronem ryżowym. Brzmi bardzo prosto, jednak to co zachwyca w Pho to talerz świeżych i aromatycznych ziół tj. mięty, wietnamskiej kolendry czy ziół piłokształtnych i sok z limonki dodawane do każdej zupy. Idealna na gorący wietnamski poranek, ale też rozgrzewa w jesienne dni!
10. BUN RIEU (WIETNAM)
Kolejne pyszne danie kuchni wietnamskiej. Bun Rieu to zupa bazująca na bulionie wieprzowym z dodatkiem pomidorów, polana mieszanką pasty krabowej i jajek, która równoważy lekki smak owoców morza z naturalną słodyczą i cierpkością pomidorów. To niecodzienne połączenie zachwyca każdego, kto choć raz jej spróbował. Do tego dodajemy ryżowy makaron i różne dodatki do udekorowania i nadania zupie niepowtarzalnego charakteru.
Przepisy na zupy orientalne pojawią się na naszym blogu już wkrótce!