+48690170051

Kiedy jechać do Malezji? Pogoda i temperatury

Kiedy najlepiej jechać do Malezji? Pogoda i temperatury w Malezji

Malezja to według nas jeden z najciekawszych krajów Azji Południowo – Wschodniej, a zarazem kwintesencja egzotyki i tropikalnego klimatu. Niezwykle bogaty kulturowo z oszałamiającymi krajobrazami i mieszanką tradycji i nowoczesności. W swoich granicach posiada tak wiele bogactw, że jedna wizyta to zdecydowanie za mało. Chciałoby się tam jeździć zawsze i o każdej porze roku, ale czy klimat panujący w Malezji na to pozwala? Jak przygotować się w podróż w konkretne miejsca turystyczne w Malezji, a także jakie miesiące brać pod uwagę? O tym przeczytacie w poniższym artykule. Ten post ma na celu poprowadzić Cię przez każdy miesiąc, podkreślając wyjątkowe możliwości i doświadczenia, jakie Malezja ma do zaoferowania. Kiedy jechać do Malezji? Wszystkiego dowiesz się z poniższego przewodnika!

Decyzja o najlepszym czasie na wycieczkę do Malezji uwzględnia różne czynniki, takie jak pogoda, szczyt sezonu turystycznego czy lokalne festiwale.

Na tym blogu znajdziesz kompleksowy przewodnik po Malezji miesiąc po miesiącu, oferujący wgląd w warunki pogodowe i najważniejsze wydarzenia dostępne w każdym miesiącu. W ten sposób możesz wybrać najlepszy czas na wizytę w Malezji w oparciu o swoje zainteresowania i preferencje.

Klimat Malezji (Temperatura | Opady | Pora sucha )

Malezja to kierunek typowo tropikalny z gorącą i wilgotną pogodą przez cały rok. Co to oznacza? To, że można ją odwiedzać praktycznie przez cały rok, jednak trzeba mieć na uwadze, że gdzieś akurat może padać ulewny deszcz lub wiać porywisty wiatr przychodzący wraz z monsunem. Pogoda w Malezji charakteryzuje się sporym zróżnicowaniem z racji, że kraj podzielony jest na część położoną na półwyspie malajskim, a także na wyspę Borneo, oddaloną od stałego lądu o 2 godziny lotu samolotem.

Klimat równikowy Malezji nakreślają pory mokre i suche jednak granica pomiędzy nimi bardzo często się zaciera. Temperatury w Malezji są stabilne, ze średnią od 23°C do 35°C na wybrzeżu i na nizinach oraz niższą od 14°C do 25°F na terenach górskich. Na większych wysokościach, takich jak góra Kinabalu zanotowano w przeszłości temeperatury rzędu 0°C, z racji, ale bez obaw! Są to pomiary wykonane na wysokości ponad 4000 metrów.

Głownie na klimat Malezji wpływają wiatry wiejące znad Oceanu Indyjskiego (monsun południowo-zachodni – od maja do września) i Morza Południowochińskiego (monsun północno-wschodni – od listopada do marca). Roczne opady w Malezji wahają się od 2000 mm do 2500 mm.

Kiedy jest pora monsunowa w Malezji?

W Malezji występują dwie pory monsunowe, które mogą różnić się długością i intensywnością z roku na rok, ale zazwyczaj charakteryzują się silnymi wiatrami i wzburzonym morzem na Morzu Południowochińskim i w jego okolicach. Okres między monsunami nazywany jest porą między monsunową i zazwyczaj charakteryzuje się spokojnymi porankami i popołudniowymi burzami, szczególnie w zachodnich regionach Półwyspu Malajskiego. Długość monsunu rokrocznie różni się o kilka dni, dlatego nie można dokładnie przewidzieć w 100% jaką zastaniemy pogodę na miejscu udając się do Malezji w okolicy początku/końca sezonu monsunowego.

Dobra wiadomość jest taka, że wakacje w Malezji można spędzać przez cały rok, ponieważ na wschodnim i zachodnim wybrzeżu pora deszczowa występuje o różnych porach roku.

Pora deszczowa na zachodzie półwyspu (kwiecień – październik) najczęściej powoduje burze w godzinach popołudniowych, ale zwykle są one krótkotrwałe i są swego rodzaju regulatorem wilgotności. Po szybkiej burzy, przychodzi powiew chłodniejszego powietrza i ulga! Na wschodnim wybrzeżu pora deszczowa jest zwykle dużo cięższa i najlepiej wykreślić je z planu w okresie deszczowym (listopadluty). W tych miesiącach wiele kurortów nadmorskich jest zamykanych i ponownie otwieranych z początkiem marca. Warto przed zaplanowaniem podróży sprawdzić czy nasz upatrzony resort jest już otwarty. Nieprzyjemną pogodą zostaje również objęta wyspa Borneo, gdzie należy omijać wschodnie regiony Sabah i zachodnią część stanu Sarawak.

Pobyt w Kuala Lumpur – kiedy najlepiej odwiedzić stolicę?

Kuala Lumpur jest nowoczesną stolicą Malezji i znajduje się w zachodniej części kraju.

Najlepszy termin na wizytę w Kuala Lumpur to zazwyczaj okres lipca sierpnia, kiedy powinno być najmniej deszczowo, a także styczeń i luty. Miejskie upały mogą sięgać nawet 35°C, ale przez większość czasu jest to przyjemne ~28°C. Ponieważ miasto leży na pagórkowatym obszarze równikowym, klimat jest dość wilgotny i gorący, z niewielkimi zmianami w ciągu roku. Najbardziej mokre miesiące to zazwyczaj okres od października do grudnia.

Uwaga! Miasto leży blisko zachodniego wybrzeża, co może powodować gęstą mgłę i dym nad miastem w okolicach sierpnia i września, kiedy na pobliskiej Sumatrze wypala się łąki i pola ryżowe pod nowe uprawy. Anomalia ta lubi powtarzać się corocznie, co spotyka się z niezadowoleniem Malezyjczyków.

Najlepszy termin na wizytę i warunki pogodowe na Borneo

Najlepszym okresem na wizytę na Borneo jest marzec – październik, kiedy jest stosunkowo sucho. Natomiast pora monsunowa na północnym wschodzie przynosi największe opady deszczu w okresie listopad – luty. Borneo jest wyspą porośniętą równikowym lasem deszczowym i przez cały rok będzie gorąco, wilgotno i w mniejszym lub większym stopniu deszczowo.

Jeśli Twoim głównym celem wycieczki na Borneo jest obserwacja orangutanów i nosaczy sundajskich to okres od marca do października jest najwłaściwszy, kiedy jest bardziej sucho i zdecydowanie łatwiej jest dojrzeć dzikie zwierzęta w zaroślach. Człekokształtne nie przepadają za deszczem i przy większym opadzie, szukają schronienia w głębi lasu.

Czy warto jechać do Malezji w STYCZNIU?

Zaczynasz nowy rok w Malezji? Ty szczęściarzu! To bardzo dobra decyzja, pamiętaj jednak, że styczeń to szczyt monsunu północno-wschodniego na wschodnim wybrzeżu półwyspu Malajskiego, który przynosi ulewne deszcze i wielkie fale do miejsc takich jak Wyspy Perhentian, Redang i Tioman. Wiele hoteli w tych okolicach jest o tej porze zamkniętych, z racji utrudnionego transportu morskiego i złej pogody rzecz jasna.

Jest to jednak idealny czas na zwiedzanie zachodniego wybrzeża, takich miejsc jak Kuala Lumpur, Penang i wyspa Langkawi. Pogoda w tych miejscach jest zazwyczaj sucha i ma niższą wilgotność, co czyni je idealnym regionem Malezji do odwiedzenia.

Miej na uwadze, że z końcem stycznia zaczyna się celebrowanie Chińskiego Nowego Roku, który jest ważnym świętem w Malezji z racji sporej populacji chińskiej. W dużych miastach takich jak Kuala Lumpur i Penang jest bardzo tłoczno, na ulice wychodzą liczne kolorowe parady. Wiąże się to z ogromnymi tłumami i koniecznością rezerwacji hoteli z dużym wyprzedzeniem (bardzo duży napływ chińskich turystów).

Na początku lutego odbywa się Thaipusam – spektakularny hinduski festiwal, który szczególnie warto zobaczyć w jaskiniach Batu nieopodal Kuala Lumpur. W ten dzień wierzący oddają hołd bóstwom na kilka sposobów, od nakłuwania ciała różnymi przedmiotami, po taniec czy wyrzucanie w powietrze kolorowego proszku.

Czy warto jechać do Malezji na wycieczkę?

Podróż do Malezji w LUTYM | Chiński Nowy Rok

Luty w dalszym ciągu gwarantuje korzystną pogodę na zachodnim wybrzeżu Malezji, z ciepłymi i suchymi warunkami, idealnymi do aktywnego zwiedzania. Wschodnie wybrzeże pozostaje mokre i mniej dostępne ze względu na trwający monsun, który wraz z końcem miesiąca będzie słabnął.

Do połowy lutego świętowany jest Chiński Nowy Rok z licznymi fajerwerkami i wystawnymi świętami w okolicy świątyń. Jeśli w Twoim planie podróży znajduje się Kuala Lumpur, to koniecznie odwiedź tutejsze Chinatown, aby wspólnie świętować rok węża! (2025).

Warto odwiedzić pola herbaciane Cameron Highlands z racji, że od lutego do marca, panują tam słoneczne dni, idealne na zwiedzanie plantacji herbaty i pól truskawek. To idealna okazja aby wybrać się na trekking po okolicy.

Z końcem lutego zaczyna się święty miesiąc muzułmanów – Ramadan, podczas którego wiele restauracji może być zamkniętych, tyczy się to szczególnie północno – wschodniej części Malezji.

Podróż do Malezji w lutym

MARZEC | Wiosna w Malezji | Ramadan

Marzec oznacza koniec monsunu północno-wschodniego, przynosząc korzystniejsze warunki na wschodnim wybrzeżu z końcem miesiąca. Pamiętaj, że Malezja to kraj muzułmański, a przez cały marzec trwa Ramadan, dzięki czemu wizyta w północno – wschodniej Malezji, może nie być najlepszym pomysłem, z racji wielu zamkniętych restauracji, a przecież Malezja słynie z wyśmienitego jedzenia!

Zachodnie wybrzeże nadal cieszy się suchą i przyjemną pogodą umożliwiającą swobodne podróżowanie. Możesz odkryć takie miejsca jak Penang, jaskinie w okolice miasta Ipoh czy wyspa Pangkor.

Marzec i kwiecień to jedne z najlepszych miesięcy na wspinaczkę na górę Kinabalu – najwyższy szczyt Malezji. O tej porze roku będzie mniej tłumów, niższe temperatury i mniej deszczu, co może być miłą ulgą podczas wspinaczki na wysokość 4095 metrów. Pamiętaj, aby zarezerwować swoje miejsce, ponieważ limit dzienny wejść na górę to 163 osoby.

Marzec to również zaczynający się sezon na Borneo, które jest idealne do podróży od marca do października. Jest to także czas, w którym można najlepiej obserwować orangutany, a także migrujące rekiny wielorybie, które mogą przebywać tu do maja.

Pod koniec miesiąca odbywa się Eid al-Fitr – ważne święto islamskie, upamiętniające koniec Ramadanu, obchodzone jest modlitwami i rodzinnymi ucztami.

Wiosna w Malezji - Marzec
Kwiecień w Malezji

KWIECIEŃ w Malezji | Komfortowa podróż w dowolny region Malezji

W kwietniu w całej Malezji panują bardzo stabilne warunki pogodowe. Wschodnie wybrzeże zaczyna wyłaniać się z monsunu, natomiast zachodnie wybrzeże w dalszym ciągu oferuje doskonałe warunki do podróżowania, co prawda temperatury mogą sięgać nawet 35 stopni, lada moment zaczną się popołudniowe, krótkotrwałe burze.

Jest to idealny czas, aby wybrać się na wyspy u wschodniego wybrzeża tj. Perhentian, Redang czy Tioman. To pierwsze miesiące dobrej pogody więc nie powinno być też za dużo tłumów. Okres od kwietnia do września najlepiej wybrać jeśli planujecie wakacyjny odpoczynek na ww. wyspach.

W kwietniu obchodzony jest Festiwal Wody w stanie Sabah, który jest odpowiednikiem polskiego śmigusa dyngusa, lecz obejmuje znacznie więcej aktywności tj. wyścigi łodzi, rozmaite sporty wodne czy występy kulturalne odzwierciedlające morskie dziedzictwo kraju.

Wyjazd do Malezji w maju - sezon turystyczny

Wyjazd do Malezji w MAJU | Sezon turystyczny w pełni

Maj zwiastuje początek południowo-zachodniego monsunu na zachodnim wybrzeżu, przynosząc sporadycznie silne, aczkolwiek krótkotrwałe opady deszczu. Z racji wysokich temperatur, są one całkiem przyjemne 🙂

Natomiast wschodnie wybrzeże charakteryzuje się czystym niebem i spokojnymi morzami, co sprawia, że ​​jest to najlepszy czas na odwiedzanie wschodnich plaż Malezji. To idealny moment na snorkeling i nurkowanie w krystalicznej wodzie wokół tutejszych wysepek.

W maju odbywa się jedno z najważniejszych świąt, czyli Vesak. Święto buddyjskie, upamiętniające narodziny, oświecenie i śmierć Buddy. Można zobaczyć upamiętniających dekorujących świątynie kwiatami i ofiarami oraz przyłączających się do procesji ubranych w białe ubrania.

Kolejny ciekawym dniem jest Tadau Ka’amatan Harvest Festival odbywający się z końcem maja. To rodzime święto Kadazan-Dusun, największej grupy etnicznej Sabah, jest w istocie świętem mającym na celu podziękowanie duchom świętym za obfite zbiory. Mówiąc w skrócie, malezyjskie dożynki 🙂 Dzieje się bardzo dużo,  tańce etniczne, pokazy tradycyjnych sportów tj. siłowanie na rękę, strzelanie z dmuchawki itp.

Czy warto jechać na wakacje do Malezji w czerwcu?

Czy warto jechać na wakacje do Malezji w CZERWCU?

W czerwcu południowo-zachodni monsun wpływa na zachodnie wybrzeże ze zwiększonymi opadami deszczu, co może być dosyć dokuczliwe przy zwiedzaniu np. miasta George Town. Na wschodnim wybrzeżu wciąż panuje doskonała pogoda i jest to bardzo wysoki sezon co oznacza więcej turystów. Czerwiec to najmniej deszczowy miesiąc w Kuala Lumpur, jednak będzie to również najgorętszy okres w roku. Na Borneo w Kuching panuje słoneczna aura, co sprzyja obserwacji żółwii na pobliskiej wyspie Lankayan, aż do końca września.

Czerwiec to również uroczystości Gawai Dayak, podczas których mieszkańcy stanu Sarawak wyrażają wdzięczność za obfite zbiory i udany sezon rolniczy poprzez muzykę, taniec i wspólne ucztowanie.

Czerwiec jest najlepszym terminem na wyjazd jeśli interesuje Cię obserwacja dzikiej przyrody w Taman Negara. Temperatura powietrza wynosi wtedy ok. 32 stopni (a bywa dużo cieplej!) więc jest to dobry moment na odwiedzenie tej części Malezji.

Wakacje w Malezji w LIPCU – wysoka wilgotność i opady

Lipiec kontynuuje trend doskonałej pogody na wschodnim wybrzeżu i zwiększonych opadów na zachodnim wybrzeżu. Ponieważ na Borneo jest to najbardziej sucha pora roku, morze jest zwykle spokojne, a widoczność jest dobra, co sprzyja nurkowaniu i snorkelingowi. Zachodnie wybrzeże również jest słoneczne z bardzo rzadkim opadem deszczu. Szczyt sezonu turystycznego przypada głównie na lipiec.

Miasto George Town, położone na zachodnim wybrzeżu wyspy Penang, obchodzi w lipcu Dzień Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czas ten wypełniony jest ekscytującymi uroczystościami różnych kultur tej wyspy, które zbierają się, aby zaprezentować swoje rytuały, tradycyjne potrawy, gry i historię. Penang to istna mozaika kultur, wyspę zamieszkują Malajowie, Chińczycy i Hindusi.

Jednym z ciekawszych wydarzeń dla fanów muzyki jest coroczny Rainforest World Music Festival odbywający się w stanie Sarawak na Borneo. To międzynarodowy festiwal przyciągający artystów i publiczność z całego świata, celebrując różnorodne tradycje muzyczne w sercu lasów deszczowych Borneo.

Wakacje w Malezji w lipcu

Wizyta w Malezji w SIERPNIU – festiwale i największe święta

Pogoda na wschodnim wybrzeżu pozostaje korzystna, natomiast na zachodnim wybrzeżu występują tymczasowe deszcze monsunowe, jednak nie są one jeszcze tak straszne i można swobodnie podróżować. Na Borneo jest środek pory suchej, a co za tym idzie, jest dosyć tłumnie w najpopularniejszych miejscach.

31 sierpnia obchodzony jest Dzień Merdeka upamiętniający niepodległość Malezji od rządów brytyjskich. W całym kraju odbywają się parady, pokazy sztucznych ogni i występy kulturalne.

W sierpniu pożary w rolnictwie nasilają się na pobliskiej Sumatrze w Indonezji, a gęsty dym i mgły przechodzą przez Cieśninę Malakka na zachodnie wybrzeże Półwyspu Malezyjskiego.

Sierpień to najlepszy moment na zobaczenie tysięcy dzioborożców wokół jeziora Temenggor w Perak.

Wycieczka do Malezji w sierpniu

Najlepiej jechać do Malezji we WRZEŚNIU?

Wschodnie wybrzeże pozostaje idealne do spędzania czasu na plaży, jest to też ostatni dzwonek na wizytę w Penang i na wyspie Langkawi.

16 września obchodzony jest Dzień Malezji upamiętniający powstanie kraju. Wydarzenia obejmują występy kulturalne, parady i fajerwerki.

Jeśli odwiedzasz Malezję we wrześniu będziesz miał okazję wziąć udział w Festiwalu Środka Jesieni. Święto to obchodzone jest piękną paradą latarni nad rzeką w George Town oraz szeregiem atrakcyjnych uroczystości kulturalnych w Kuala Lumpur. Festiwalowym przysmakiem są wyśmienite ciastka księżycowe, które sprzedawane są na każdym kroku. Są to również dni wolne od pracy dla Chińczyków więc na ulicach może być naprawdę tłoczno.

Wakacje w Malezji we wrześniu
Październik - czy to dobry miesiąc na podróż do Malezji?

PAŹDZIERNIK | Gwałtowna zmiana pogody

Październik wyznacza początek monsunu północno-wschodniego, który przynosi zwiększone opady na wschodnim wybrzeżu, podczas gdy na zachodnim wybrzeżu monsun zagościł na dobre. Nie zaleca się podróżowania w te tereny, jeśli chcecie poleżeć na plaży, ponieważ jest to jeden z najbardziej deszczowych miesięcy.

Pod koniec października obchodzone jest Divali, czyli hinduski festiwal świateł. Żywe pokazy świateł, sztucznych ogni i tradycyjnych tańców mają miejsce w Kuala Lumpur i Penang.

Najlepiej jechać do Malezji w listopadzie?

LISTOPAD | Czy warto jechać wtedy do Malezji?

Monsun północno-wschodni będzie obowiązywać od teraz do lutego, co często odstrasza ludzi ze wschodniego wybrzeża, a czasem też z Borneo. Na zachodnim wybrzeżu półwyspu pogoda będzie łagodna i słoneczna, ale w każdej chwili może spaść gwałtowny deszcz. Po zamknięciu kurortów we wschodniej części wyspy, prawdopodobnie będzie tutaj tłoczno.

W listopadzie odbywa się Międzynarodowy maraton na moście w Penang przyciągający biegaczy z całego świata. Trasa wiedzie przez 13-kilometrowy most łączący wyspę Penang z kontynentem.

Pogoda w Malezji w grudniu

Pogoda w Malezji w GRUDNIU

Grudzień przynosi świąteczną atmosferę i sprzyjające warunki pogodowe na zachodnim wybrzeżu, podczas gdy na wschodnim wybrzeżu nadal panuje monsun północno-wschodni.

Grudzień to idealny czas na zwiedzanie Cameron Highlands. Ponieważ jest to miesiąc przejściowy, tłumy będą mniejsze, a pogoda będzie „najzimniejsza”, ponieważ średnia temperatura wyniesie około 21°C.

Jeśli jednak preferujesz wakacje w piasku i słońcu, udaj się na Langkawi, George Town lub wyspę Pangkor, gdzie spotkasz ciepłe morze, niezłe plaże i długie słoneczne dni. Z powodu ulewnych deszczy i niespokojnych wód Borneo zwykle jest wolne od turystów, a zwierzęta chowają się głęboko w dżungli.

Gdzie na sylwestra do Malezji?

Jeśli planujecie spędzić Sylwestra w egzotycznej Malezji, to najlepszym miejscem na celebrację Nowego Roku będzie z zachodnie wybrzeże. Możesz spędzić niezapomnianego Sylwestra na rajskiej wyspie Langkawi słynącej z piaszczystych plaż, w kolonialnym Penang, gdzie zabawa na ulicach trwa bez końca lub w kosmopolitycznym Kuala Lumpur, gdzie możesz skorzystać z wszelkich udogodnień nowoczesnego miasta.

Kiedy zobaczyć Orangutany?

Orangutany na Borneo najlepiej jest oglądać w porze suchej, a więc pomiędzy majem a wrześniem, kiedy jest największa szansa na zobaczenie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Pamiętaj, że im więcej opadów deszczu tym mniej zwierząt na drzewach. W tych miesiącach masz duże szanse na zobaczenie nosaczy sundajskich i słoni karłowatych.

Podsumowanie

Wybór najlepszego czasu na wizytę w Malezji zależy od Twoich preferencji i zainteresowań. Każdy miesiąc oferuje wyjątkowe przeżycia, od festiwali kulturalnych i zjawiskowych atrakcji, po relaksujące wakacje na plaży i pełne przygód wycieczki na łono natury.

Zachodnie wybrzeże, w tym miejsca takie jak Kuala Lumpur, Penang i Langkawi, charakteryzuje się ogólnie korzystnymi warunkami przez cały rok, z najlepszą pogodą od końca listopada do kwietnia. Wschodnie wybrzeże, z jego wspaniałymi wyspami, takimi jak Perhentian, Redang i Tioman, najlepiej zwiedzać od kwietnia do października, kiedy morza są spokojne, a pogoda słoneczna.

Rozumiejąc wahania sezonowe i odpowiednio planując urlop, możesz w pełni wykorzystać swoją wizytę w Malezji, zapewniając niezapomniane wrażenia!

Jeśli marzy Ci się profesjonalnie skomponowana wycieczka do Malezji, podczas której zobaczysz najciekawsze miejsca i spróbujesz najlepszego jedzenia to skontaktuj się z nami!

WYJAZD KULINARNY DO MALEZJI