+48690170051

Co zobaczyć w Chinach? Najciekawsze miejsca

Co warto zobaczyć w Chinach? | 15 miejsc, które musisz zwiedzić

Chiny to temat rzeka i ile byśmy o nich nie napisali, to zawsze będzie to niewystarczające. Kraj ten to istna mozaika starożytnych tradycji i zwyczajów mieszająca się z cudami nowoczesności, które są obecnie widoczne na każdym kroku. Dla nas z pewnością jednymi z takich cudów jest infrastruktura i funkcjonowanie miast, dworców, lotnisk, a także liczba elektrycznych samochodów bezszelestnie poruszających się ulicami chińskich miast. W połączeniu z niesamowitą kuchnią, sztuką, bogatą tradycyjną architekturą i przyrodą otrzymujemy arcyciekawą mieszankę, która przyciąga podróżników jak magnes. Co zobaczyć w Chinach? Już śpieszymy z odpowiedzią!

Rozciągające się od lodowych szczytów Himalajów po żyzne równiny rzeki Jangcy, Chiny oferują różnorodny wachlarz doświadczeń, które urzekną każdego odwiedzającego. W tym artykule przybliżymy kilka powodów, dla których warto odwiedzić Chiny chociaż raz w życiu, podkreślając wyjątkowe doświadczenia, które czekają na was w naszych ulubionych miejscach.

Po pierwsze, dziedzictwo historyczne i kulturowe Chin nie ma sobie równych. Chiny, których cywilizacja sięga ponad 5000 lat, są żywym muzeum osiągnięć człowieka i ewolucji kulturowej. W kraju znajdują się niezliczone obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z których każdy opowiada historię starożytnych dynastii, legendarnych cesarzy i niedawnych wydarzeń transformacyjnych. Wielki Mur Chiński, rozciągający się na łącznej długości prawie 22 000 kilometrów, jest nie tylko świadectwem pomysłowości i wytrwałości chińskich inżynierów, ale także oferuje zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry i wioski. Zakazane Miasto w Pekinie, niegdyś pałac cesarski dynastii Ming i Qing, zapewnia dokładny wgląd w bogate życie chińskich cesarzy i ich dworów.

Oprócz historycznych perełek, Chiny są krajem o niezwykłym pięknie naturalnym. Krasowe wzgórza Guilin i Yangshuo, ze swoimi baśniowymi wapiennymi szczytami i bujną zielenią, na przestrzeni wieków stanowiły inspirację dla niezliczonych poetów i artystów. Natomiast mistyczny Wąwóz Skaczącego Tygrysa, spowity mgłą i ozdobiony starymi sosnami, oferuje jedne z najpiękniejszych górskich widoków w Chinach. Na tych, którzy poszukują ekstremalnych przygód, czekają wysokie szczyty Himalajów. Oferują one możliwości kilkudniowych trekkingów, wspinaczki górskiej i eksploracji, które są przeznaczone zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów na górskim szlaku.

Miasta w Chinach to kolejny ważny powód, aby je odwiedzić. Każde miasto prezentuje wyjątkową mieszankę historii i nowoczesności, gdzie świątynie i tradycyjne herbaciarnie współistnieją z futurystycznymi drapaczami chmur i kolorowymi targowiskami. Pekin, stolica kraju, to miasto kontrastów, w którym historyczna wspaniałość Zakazanego Miasta i Świątyni Nieba spotyka się z nowoczesnością wioski olimpijskiej i tętniącej artystycznym życiem dzielnicy sztuki 798. Szanghaj, często nazywany „Paryżem Wschodu”, to kosmopolityczna metropolia, w której kolonialny urok Bundu miesza się z najnowocześniejszą architekturą dzielnicy Pudong. To miasto, które nigdy nie śpi.

Państwo Środka jest domem dla 56 grup etnicznych, z których każda ma odrębne zwyczaje, języki, tradycje. Ta różnorodność kulturowa znajduje odzwierciedlenie w chińskich festiwalach, kuchni, muzyce i sztuce. Kolorowe obchody chińskiego Nowego Roku, czy pogodne piękno Święta Środka Jesieni – kalendarz kulturalny Chin jest wypełniony wydarzeniami, które pozwalają głęboko wniknąć w serca jego mieszkańców. Kuchnia chińska, znana na całym świecie ze swojej różnorodności i smaku, to przygoda sama w sobie. Potrawy i ich wariacje, których można tutaj spróbować, to tysiące różnych posiłków. Oczywiście możesz delektować się delikatnymi dim sumami kuchni kantońskiej lub pikantnym hotpotem z Syczuanu, jednak wiedz, że kulinarna podróż po Chinach będzie bardzo długa i niezapomniana.

Chiny to kierunek, który oferuje coś dla każdego podróżnika. Głębia historyczna, cuda natury, tętniące życiem miasta i bogate dziedzictwo kulturowe zapewniają wiele powodów, aby odwiedzić to miejsce. Wycieczka do Chin to coś więcej niż tylko wakacje; jest to okazja do poznania jednej z najstarszych cywilizacji świata, doświadczenia jej dynamicznej teraźniejszości i zachwytu nad jej naturalnym pięknem. W Chinach każdy znajdzie coś co go zachwyci!

Chiny – miejsca, które warto odwiedzić

Podczas naszych podróży do Chin, odwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc, a poniżej podzielimy się tymi, które zapadły nam najbardziej w pamięć. Zapraszamy na wspólną podróż po najciekawszych miejscach w Chinach!

Pekin – historyczna stolica Chin przesiąknięta kulturą

Pekin, tętniąca życiem stolica Chin, jest skarbnicą zabytków historycznych i kulturowych. W sercu miasta leży Zakazane Miasto, rozległy kompleks pałaców cesarskich, który przez prawie 500 lat służył jako siedziba chińskich cesarzy. To miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to arcydzieło architektury z rozległymi dziedzińcami, misternymi rzeźbami i słynną Bramą Południkową. Jeśli nie jesteście fanami dokładnego zwiedzania zabytków, istnieje możliwość podziwiania Zakazanego miasta z pobliskiego wzgórza – wystarczy w tym celu wybrać się do pobliskiego parku Jingshan. Rozpościera się stamtąd świetny widok na cały kompleks. W niewielkiej odległości znajduje się Plac Tiananmen (plac niebiańskiego spokoju), jeden z największych placów publicznych na świecie. To historyczny teren otoczony ważnymi budynkami, w tym Wielką Salą Ludową i Mauzoleum Mao Zedonga.

Położony nieco na uboczu miasta, Pałac Letni oferuje spokojną ucieczkę dzięki pięknym ogrodom, pawilonom i oszałamiającemu jezioru Kunming. Ten cesarski ogród jest idealny na spokojny spacer, popływanie łodzią lub po prostu rozkoszowanie się sielskimi widokami. To zdecydowanie jedno z naszych ulubionych miejsc w Pekinie, warto jednak pamiętać, że może być zatłoczone w weekendy i święta.

Aby posmakować tradycyjnego życia w Pekinie, musisz zobaczyć dzielnicę hutongów, która jest prawdziwym labiryntem wąskich uliczek, przy których stoją tradycyjne domy z dziedzińcami w środku. Zwiedzanie hutongów daje wgląd w przeszłość miasta i szansę poznania lokalnej kultury, a także warunków życia dzisiejszych Chińczyków. Uwaga na lokalne toalety i ich wspólnotowy charakter, który może zbić z tropu nawet najbardziej doświadczonego podróżnika 😉

Pekin to ogromne miasto, lecz dzięki rozbudowanemu systemowi metra, jesteśmy w stanie zobaczyć naprawdę wiele ciekawych miejsc. Idealnym punktem na koniec dnia będzie spacer po uliczkach Shichahai, i skosztowanie lokalnego street-foodu, przekąsek i lokalnego piwa.

Wielki Mur Chiński – ikona inżynierii i atrakcja którą trzeba zobaczyć

Wielki Mur Chiński, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kraju, rozciąga się na łącznej długości ok. 22 000 kilometrów przez północne tereny Chin. Ta fortyfikacja została zbudowana w celu ochrony chińskich ziem przed najazdami Mongołów i pokazuje niezwykłą pomysłowość chińskiej inżynierii jak i i wytrwałość tych, którzy musieli go wznosić na przestrzeni lat.

Sekcje Wielkiego Muru, takie jak Badaling i Mutianyu, są dobrze zachowane i łatwo dostępne z Pekinu. Obszary te oferują wspaniałe widoki na ścianę wijącą się przez skaliste góry i bujne doliny. Wędrówka wzdłuż muru zapewnia niezwykłe doznania, można sobie tylko wyobrazić jakiego nakładu ludzkiej pracy wymagało jego zbudowanie.

Jeśli chcesz zobaczyć mniej popularne odcinki muru, udaj się w mniej turystyczne sekcje, takie jak Jiankou lub Simatai. Obszary te są dziksze i mniej odrestaurowane, co zapewnia bardziej autentyczny wgląd w przeszłość muru. Wspinaczka po stromych, rozpadających się schodach tych odcinków jest trudna, ale satysfakcjonująca. Może się nawet zdarzyć, że będziecie mieć mur tylko dla siebie.

Znaczenie Wielkiego Muru wykracza poza jego cel militarny; symbolizuje także wymianę kulturalną i integrację, która miała miejsce na całej jego długości. Mur łączył różne cywilizacje, ułatwiając handel i interakcję pomiędzy różnymi kulturami. Co ciekawe, Wielki Mur Chiński nie zatrzymał Mongołów od wkroczenia na dzisiejsze ziemie chińskie. Koniecznie wybierz się na któryś z odcinków muru, aby podziwiać go w pełnej okazałości.

Zabytkowe miasto Pingyao – podróż w czasie

Miasto Pingyao, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych chińskich miast otoczonych murami. Położone w prowincji Shanxi, Pingyao oferuje wgląd w architektoniczny i kulturowy splendor dynastii Ming i Qing. Miasto słynie z dobrze zachowanych murów miejskich, tradycyjnych dziedzińców i ulic.

Mury miejskie, zbudowane w XIV wieku, należą do najlepiej zachowanych w Chinach. Spacer wzdłuż fortyfikacji zapewnia panoramiczny widok na Pingyao i jego historyczne zabytki. Ulice są pełne tradycyjnych sklepów, świątyń i rezydencji, dzięki czemu poczujecie atmosferę, która panowała tutaj wieki temu.

Pingyao słynie również z dawnego systemu bankowego. Na początku XIX wieku powstał tu sklep wymiany Rishengchang, uważany za pierwszy bank w Chinach. Ta instytucja finansowa odegrała kluczową rolę w rozwoju chińskiego sektora bankowego, a jej muzeum oferuje fascynujący wgląd w historię chińskich finansów.

Armia Terakotowa w Xi’an – cud sztuki starożytnej

Armia Terakotowa w Xi’an to jedno z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych XX wieku. Ta ogromna kolekcja naturalnej wielkości żołnierzy, koni i rydwanów z terakoty, odkryta w 1974 roku przez lokalnych rolników, została pochowana wraz z pierwszym cesarzem Chin, Qin Shi Huangiem, aby chronić go w zaświatach.

Armia Terakotowa, zlokalizowana na obrzeżach Xi’an, jest częścią kompleksu mauzoleów cesarza, który zajmuje powierzchnię około 30 km kwadratowych. Żołnierze są ustawieni w szyku bojowym, co odzwierciedla organizację wojskową dynastii Qin. Każda figura jest wyjątkowa, ma wyraźny wyraz twarzy, fryzurę i mundur, co ukazuje niezwykłą dbałość o detale starożytnych chińskich rzemieślników.

Obszar jest podzielony na trzy główne części, z których każda ukazuje inne aspekty armii. W pierwszym przebywa ponad 6000 żołnierzy i koni, w drugich znajdują się różne jednostki wojskowe, w tym łucznicy i kawaleria. Uważa się, że trzeci obszar to centrum dowodzenia, w którym przebywają wysocy rangą oficerowie i rydwany.

Jednak Xi’an to nie tylko terakotowa armia, to również oryginalna kuchnia przyciągająca turystów wyśmienitym makaronem biang biang! Po uczcie warto wybrać się do centrum, aby popodziwiać mury starego miasta.

Chiny – co zwiedzić w państwie środka?

Klasztor Shaolin – miejsce narodzin Kung Fu

Klasztor Shaolin, położony na górze Song w prowincji Henan, jest znany jako miejsce narodzin chińskich sztuk walki, zwłaszcza Shaolin Kung Fu. Ta świątynia buddyjska, założona w V wieku, ma bogatą historię i ogromny wpływ na chińską kulturę i sztuki walki. To jedno z tych miejsc, które musisz zwiedzić!

Znaczenie klasztoru wykracza poza sztuki walki; jest to także ważny ośrodek buddyzmu Chan (Zen). Spokojna okolica ze starożytnymi pagodami i bujnymi lasami tworzy spokojną atmosferę do medytacji i praktyk duchowych.

Odwiedzając klasztor Shaolin możecie trafić na imponujące pokazy Kung Fu prowadzone przez wykwalifikowanych mnichów, prezentujących dyscyplinę i precyzję tej starożytnej formy sztuki. Kompleks świątynny obejmuje kilka godnych uwagi budowli, takich jak Las Pagodowy, który składa się z ponad 200 kamiennych i ceglanych pagód zbudowanych na cześć zmarłych mnichów.

Wpływ Świątyni Shaolin na sztuki walki jest widoczny w jej rozbudowanych programach szkoleniowych, które przyciągają studentów z całego świata. Połączenie treningu fizycznego, dyscypliny umysłowej i praktyki duchowej sprawia, że ​​klasztor Shaolin jest wyjątkowym ostoją dla osób zainteresowanych chińską kulturą i sztukami walki.

Jaskinie Longmen – arcydzieło sztuki buddyjskiej z długą historią

Jaskinie Longmen, położone w pobliżu Luoyang w prowincji Henan, są jednym z najbardziej niezwykłych przykładów buddyjskich rzeźb naskalnych w Chinach. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się ponad 100 000 posągów i inskrypcji wykutych w wapiennych klifach wzdłuż rzeki Yi, pochodzących z północnych dynastii Wei i Tang.

Jaskinie rozciągają się na ponad kilometr i obejmują ponad 2300 grot i nisz, a w każdej znajdują się misterne posągi i rzeźby Buddy i innych bóstw. Kunszt prezentowany w jaskiniach Longmen jest niezrównany i odzwierciedla oddanie i umiejętności chińskich rzeźbiarzy.

Jedną z najbardziej imponujących części jest świątynia Fengxian, gdzie dominuje gigantyczny posąg Buddy Vairocana, wysoki na ponad 15 metrów. Tę kolosalną postać otaczają mniejsze posągi uczniów, bodhisattwów i postaci strażników, wszystkie niezwykle szczegółowe.

Jaskinie Longmen oferują fascynujący wgląd w ewolucję architektury buddyjskiej w Chinach. Teren dostarcza także cennych informacji na temat historii religijnej, społecznej i kulturowej okresów, w których powstawały rzeźby.

Szanghaj – nowoczesna metropolia o historycznym uroku

Szanghaj, największe miasto Chin i globalne centrum finansowe, to urzekające połączenie nowoczesności i tradycji. Znany z futurystycznej panoramy, tętniących życiem ulic i życia nocnego Szanghaj może poszczycić się mianem miasta, które nigdy nie zasypia.

Bund, nadmorska promenada wzdłuż rzeki Huangpu, to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Szanghaju. Wzdłuż budynków z epoki kolonialnej Bund oferuje wspaniałe widoki na nowoczesne drapacze chmur w Pudong, w tym Oriental Pearl Tower i Shanghai Tower. To zestawienie starej i nowej architektury podkreśla dynamiczny charakter miasta.

Historyczny urok Szanghaju widać w Koncesji Francuskiej – zielonej dzielnicy znanej z budynków w stylu europejskim, modnych butików i uroczych kawiarni. Spacerując alejami, zobaczysz wyjątkową mieszankę wpływów wschodu i zachodu.

Aby posmakować tradycyjnej kultury chińskiej, koniecznie odwiedź ogród Yuyuan, klasyczny ogród pochodzący z czasów dynastii Ming. Dzięki pawilonom, skalistym terenom i spokojnym stawom ogród Yuyuan oferuje spokojny wypoczynek w samym sercu miasta. Pobliski bazar to doskonałe miejsce na zakupy pamiątek i degustację lokalnych przysmaków. Nie zapomnij spróbować wyśmienitych pierożków, z których słynie Szanghaj! A mowa tutaj o xiaolongbao!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Atrakcje, które warto zobaczyć będąc w Chinach

Chengdu: miasto kultury i przepysznej kuchni

Chengdu, stolica prowincji Syczuan, słynie ze spokojnego stylu życia, bogatego dziedzictwa kulturowego i światowej sławy kuchni. To miasto jest idealnym połączeniem tradycyjnego uroku i nowoczesnych udogodnień, co czyni je obowiązkowym miastem do odwiedzenia w Chinach. Chengdu to miasto, które pachnie olejem z chili i pieprzem syczuańskim, o czym dowiesz się gdy tylko opuścisz stację metra.

Miłośnicy jedzenia będą zachwyceni słynną kuchnią Chengdu, charakteryzującą się odważnymi smakami i wykorzystaniem ziaren pieprzu syczuańskiego. Uliczna scena kulinarna miasta to kulinarna przygoda z lokalnymi specjałami, takimi jak hotpot, mapo tofu i makaron dandan, które dostępne są na każdym kroku. Jeśli tak jak my jesteście fanami jedzenia, to weźcie pod uwagę udział w warsztatach kulinarnych w Sichuan Cuisine Musuem.

Dziedzictwo kulturowe Chengdu jest prezentowane w jego zabytkach, takich jak świątynia Wuhou poświęcona słynnemu strategowi Zhuge Liangowi i Jinli Ancient Street – tętniący życiem deptak, przy którym znajdują się tradycyjne sklepy, herbaciarnie i stragany z jedzeniem. Opera Syczuańska, znana z hipnotyzujących przedstawień ze „zmienianiem twarzy” to popularna atrakcja kulturalnej twarzy miasta.

Spokojne tempo życia i przyjazna atmosfera w Chengdu sprawiają, że jest to idealne miasto dla podróżników pragnących zanurzyć się w chińskiej kulturze i cieszyć się prostymi przyjemnościami, takimi jak picie herbaty w lokalnym parku czy zwiedzanie klimatycznych świątyń. Jeśli marzy Ci się wycieczka do Chin, to koniecznie musisz odwiedzić miasto Chengdu!

Pandy w prowincji Syczuan – narodowa maskotka Chin

Prowincja Syczuan słynie z bujnych krajobrazów, pikantnej kuchni i, co najważniejsze, z pand wielkich, które można zobaczyć w rezerwacie tuż pod miastem Chengdu.

Baza badawcza hodowli pand wielkich w Chengdu to jedno z najpopularniejszych miejsc dla miłośników pand. Ten ośrodek badawczy, zajmuje się hodowlą, badaniami i ochroną pand wielkich. Możesz tutaj spotkać te świetne stworzenia z bliska, zobaczyć jak się bawią, zjadają kolejne kilogramy bambusa czy jak wchodzą ze sobą w interakcje, co wygląda czasami bardzo komicznie.

Teren rezerwatu jest bardzo duży, co zapewnia rozrywkę na kilka godzin. Pamiętaj, aby przyjść tutaj z samego rana, ponieważ po lunchu pandy udają się na drzemkę, czasami w bardzo ekwilibrystycznych pozycjach.

Prowincja Syczuanu wdrożyła liczne inicjatywy mające na celu ochronę siedlisk pand, podnoszenie świadomości społecznej i promowanie zrównoważonej turystyki. Wizyta w Syczuanie daje nie tylko szansę zobaczenia pand wielkich, ale także wsparcia bieżących wysiłków na rzecz ochrony tych zagrożonych zwierząt.

Wielki Budda z Leshan – największy Budda na świecie!

Wielki Budda z Leshan, położony w prowincji Syczuan, jest największym kamiennym posągiem Buddy na świecie. Ten monumentalny posąg, wyrzeźbiony w ścianie klifu z widokiem na zbieg trzech rzek, ma ponad 70 metrów wysokości i pochodzi z czasów dynastii Tang.

Budowa Wielkiego Buddy rozpoczęła się w 713 roku i trwała prawie 90 lat. Posąg został zamówiony przez mnicha buddyjskiego o imieniu Haitong, który miał nadzieję, że obecność Buddy uspokoi wzburzone wody rzek i ochroni lokalnych żeglarzy.

Odwiedzając Leshan możesz podziwiać rozmach i kunszt wykonania Wielkiego Buddy. Misterne detale, od loków włosów po fałdy szaty, świadczą o niezwykłych umiejętnościach rzemieślników, którzy go stworzyli. Okolica spowita  jest bujną zielenią i malowniczymi widokami na rzekę.

Obszar krajobrazowy Wielkiego Buddy w Leshan oferuje różne punkty widokowe, z których można podziwiać posąg, w tym wycieczki łodzią, które zapewniają wyjątkową perspektywę z wody. Na terenie znajduje się także kilka świątyń, pagód i jaskiń, co zwiększa duchowe i kulturowe znaczenie tego obszaru.

Shangri-La – brama do kultury tybetańskiej

Tybetańska Shangri-La, znana również jako Zhongdian, to mistyczne miasto w prowincji Yunnan, które stanowi bramę do bogatej kultury i zachwycających krajobrazów wyżyny Tybetańskiej. Miasto to, w 2001 roku oficjalnie przemianowane na Shangri-La, uważane jest za inspirację dla fikcyjnego raju opisanego w powieści Jamesa Hiltona „Zaginiony horyzont”.

Shangri-La charakteryzuje się architekturą w stylu tybetańskim, z bielonymi budynkami, flagami modlitewnymi i świątyniami ze złotymi dachami. Najważniejszym zabytkiem miasta jest klasztor Songzanlin, największy klasztor buddyzmu tybetańskiego w prowincji Yunnan. Ten XVII-wieczny klasztor, znany również jako Mała Potala, jest duchowym i kulturalnym centrum lokalnej społeczności tybetańskiej. W klasztorze odbywają się buddyjskie modły, które w połączeniu z lokalną architekturą zrobiły na nas kolosalne wrażenie.

Unikalna mieszanka kultur Tybetu i Chin w Shangri-La znajduje odzwierciedlenie w lokalnych zwyczajach, festiwalach i kuchni. Możesz doświadczyć tradycyjnej tybetańskiej gościnności i skosztować obfitych dań tybetańskich takich jak grillowane mięso jaka, hot-pot z jaka, czy tybetańska herbata z masłem, jak i wiele innych lokalnych przysmaków.

Wąwóz Skaczącego Tygrysa – cud natury, który warto zobaczyć będąc w Chinach

Wąwóz Skaczącego Tygrysa, położony w prowincji Yunnan, to jeden z najgłębszych i najbardziej spektakularnych kanionów rzecznych na świecie. Wyrzeźbiony przez rzekę Jinsha w dopływie rzeki Jangcy, wąwóz ten jest otoczony przez wysokie, ośnieżone góry – Jade Dragon Snow Mountain i Haba Snow Mountain, sięgające powyżej 5000m n.p.m

Legenda kryjąca się za nazwą „Wąwóz Skaczącego Tygrysa” opowiada o tygrysie, który przeskoczył najwęższy punkt wąwozu, uciekając przed myśliwym. Dramatyczna sceneria wąwozu ze stromymi klifami, wzburzonymi bystrzami i bujną roślinnością sprawia, że ​​jest to raj dla miłośników pieszych wędrówek i przyrody.

Szlak turystyczny wzdłuż Wąwozu Skaczącego Tygrysa oferuje wspaniałe widoki i wymagającą wędrówkę, ze stromymi podejściami, skalistymi ścieżkami i licznymi punktami widokowymi. Szlak jest podzielony na część górną, środkową i dolną, z których każda oferuje inną perspektywę na majestatyczne piękno wąwozu. Istnieje też możliwość dojechania do jednej z wiosek na szlaku, aby pominąć najbardziej wymagające odcinki i cieszyć się widokami.

Można zatrzymać się tutaj w pensjonatach prowadzonych przez lokalne rodziny, doświadczając ich ciepłej gościnności i tradycyjnego stylu życia.

Najciekawsze miejsca w Chinach

Miasto Lijiang w Yunnan – klejnot historycznej architektury

Lijiang, położone w prowincji Yunnan, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znane z dobrze zachowanego starego miasta, bogatego dziedzictwa kulturowego i wspaniałej okolicy. Miasto jest domem dla ludu Naxi, mniejszości etnicznej o wyjątkowej kulturze i historii.

Stare Miasto w Lijiang, z brukowanymi uliczkami, drewnianymi domami i skomplikowaną siecią kanałów, oferuje wgląd w tradycyjną architekturę Naxi. Układ miasta, zaprojektowany tak, aby harmonizował z naturalnym krajobrazem, odzwierciedla głębokie połączenie ludu Naxi z naturą. Każdego dnia na głównym placu można podpatrzeć tradycyjne tańce miejscowej mniejszości, a nawet dołączyć do tańca dookoła ogniska.

Jednym z najsłynniejszych zabytków Lijiang jest Basen Czarnego Smoka, malowniczy park ze stawem, starożytnymi mostami i wspaniałymi widokami na górę jadeitowego smoka. W parku mieści się także Muzeum Kultury Dongba, które prezentuje historię, sztukę i zwyczaje ludu Naxi.

Wzgórza krasowe w Yangshuo: malownicza kraina południa

Yangshuo, położone w prowincji Guangxi, słynie z oszałamiającego krajobrazu krasowego, charakteryzującego się wysokimi wapiennymi wzgórzami, krętymi rzekami i bujnymi zielonymi terenami. Ta malownicza sceneria sprawiła, że ​​Yangshuo stało się popularnym miejscem aktywności na łonie natury.

Rzeka Li, która przepływa przez Yangshuo, jest jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji regionu. Rejs statkiem po rzece Li oferuje spektakularne widoki na wzgórza krasowe, urocze wioski i gaje bambusowe. Spokojne wody rzeki i dramatyczne krajobrazy inspirowały na przestrzeni dziejów niezliczonych artystów i poetów.

Wyjątkowy teren Yangshuo jest idealny do uprawiania takich sportów jak wspinaczka skałkowa, jazda na rowerze i piesze wędrówki. Moon Hill, naturalny szczyt w kształcie łuku, jest popularny wśród wspinaczy i oferuje panoramiczne widoki na okolicę. Rzeka Yulong, dopływ rzeki Li, jest idealnym miejscem do spływu bambusową tratwą, zapewniając niezapomniane wrażenia.

West Street, główny deptak miasta, jest pełen sklepów, restauracji i barów, co czyni ją centrum aktywności turystycznej. Można tutaj spróbować lokalnego specjału, ryby duszonej w piwie, z którego słynie cała okolica.

Tarasy ryżowe Longji: majestatyczny krajobraz rolniczy

Tarasy ryżowe Longji, znane również jako Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu, znajdują się w prowincji Guangxi i są jednym z najbardziej imponujących przykładów rolnictwa tarasowego w Chinach. Te tarasy, wyrzeźbione w zboczach wzgórz na przestrzeni wieków, tworzą oszałamiający krajobraz, który zmienia się wraz z porami roku.

Wiosną tarasy wypełniają się wodą, odbijając niebo i tworząc efekt lustra. Latem w miarę wzrostu roślin ryżowych stają się bujnie zielone. Jesienią tarasy są złociste od dojrzałego ryżu, a zimą przysypane śniegiem.

Tarasy zostały zbudowane przez mniejszości etniczne Zhuang i Yao, które zamieszkują ten region od pokoleń. Skomplikowany projekt i inżynieria tarasów odzwierciedlają pomysłowość i ciężką pracę tych społeczności. Wizyta na tarasach ryżowych Longji jest okazją do poznania tradycyjnych praktyk rolniczych i dziedzictwa kulturowego miejscowej ludności.

Popularną aktywnością są wędrówki po tarasach, a szlaki prowadzą do różnych punktów widokowych i tradycyjnych wiosek. Widoki ze szczytu oszałamiają, a tarasy spływają kaskadą po zboczach niczym smocze łuski. Lokalne wioski, takie jak Ping’an i Dazhai, oferują wgląd w wiejski styl życia i gościnność mieszkańców Zhuang i Yao.

Chciałbyś odwiedzić najciekawsze miejsca w Chinach? Zapraszamy na wycieczkę!

WYJAZD KULINARNY DO CHIN